Wydarzenia Cieszyn

Sale zabaw dla dzieci z Ukrainy w Ustroniu

Fot. mat.pras.

Ponad 400 uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Uzdrowisku Ustroń. Wśród nich są maluchy z domów dziecka m.in. w Doniecku i Charkowie oraz mamy ze swoimi pociechami. Aby choć na chwilę mogli zapomnieć o okrucieństwie wojny i ponownie poczuć smak dzieciństwa przygotowano dla nich sale przeznaczone do zabawy i nauki. Takie miejsce powstało w Hotelu Narcyz.

W Uzdrowisku Ustroń otwarto pracownię do nauki, salę zabaw z interaktywną podłogą, salę gier oraz ciche pomieszczenie do zabawy z interaktywnym monitorem. Zajęcia dla dzieci prowadzone są (również w języku ukraińskim) od poniedziałku do piątku przez pracowników Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu.

Kierownictwu Uzdrowiska Ustroń zależało na tym, aby ich mali goście mieli miejsce do zabawy, nauki i odpoczynku. Dzięki temu dzieci będą mogły zająć się zabawą oraz nawiązywać relacje rówieśnicze, co jest niezwykle istotne w walce ze stresem i stanami lękowymi. Wśród tych, którzy znaleźli się w Uzdrowisku Ustroń, znalazły schronienie również dzieci z niepełnosprawnościami.

Fot. mat. pras.

Sale nowocześnie wyposażone

Sale zostały wyposażone w nowoczesne urządzenia. Jedna z firm wsparła uzdrowisko wyposażeniem za przeszło 100 tys. zł.  – Zależy nam na tym, aby dzieci, które znalazły u nas bezpieczne schronienie, zajęły się zabawą i codziennymi aktywnościami, co pomoże im uporać się z traumą, którą niewątpliwie przeżyły. Docelowo planujemy również zatrudnienie animatora, który będzie organizował naszym podopiecznym czas. Chcielibyśmy także zorganizować dla dzieci zajęcia z psychologiem, oczywiście w języku ukraińskim – mówi Adam Szlachta, prezes Grupy American Heart of Poland.

Jak podkreśla Wojciech Budzowski, Prezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń, istotne jest, aby w tym szczególnym czasie zapewnić wsparcie najmłodszym na różnych płaszczyznach: zarówno jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, jak też psychologiczną, czy organizację czasu. Uzdrowisko Ustroń dysponuje odpowiednimi warunkami w tym zakresie.

Pomoc organizowana jest przez Grupę American Heart of Poland – właściciela Uzdrowiska Ustroń, ze wsparciem Konsula RP w Kijowie, Caritas Polska, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Przemysława Korcza – burmistrza Ustronia oraz Mieczysława Szczurka, starosty cieszyńskiego i Jarosława Wieczorka – wojewody śląskiego.

Fot. mat. pras.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments