Bielsko-Biała Sport

Samorządowcy rywalizowali o puchar prezydenta. Szachowy turniej pod Dębowcem

Fot. Marcin Płużek

24 szachistów amatorów wzięło udział w rozegranym dziś w stolicy Podbeskidzia I Turnieju Szachowym Radnych i Pracowników Samorządowych Bielska-Białej o Puchar Prezydenta Miasta.

Uczestnicy rywalizowali w hali Widowiskowo-Sportowej pod Dębowcem. Turniej zorganizowano z okazji przypadającego dziś Dnia Samorządu Terytorialnego. Jego formuła była otwarta i na liście startowej można było znaleźć nazwiska członków Rad Osiedli, pracowników jednostek organizacyjnych podległych prezydentowi miasta czy placówek oświatowych. Wśród tego grona znalazł się tylko jeden miejski radny – Edward Kołek, choć – jak nam wiadomo – co najmniej kilku bielskich rajców grywa w szachy i to całkiem nieźle. Czyżby wystraszyli się sportowej rywalizacji? Bo choć turniej był amatorski, to jednak był rozgrywany, sędziowany i klasyfikowany według zasad Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Zdobyte w nim punkty – jak wyjaśnił nam Paweł Jałowiczor kierownik  turnieju – liczą się do szachowego rankingu. Nawiasem mówiąc pięciu uczestników posiadało już kategorie szachowe a 2 było nawet ujętych w rankingu FIDE. Turniej rozgrywano w tak zwanym systemie szwajcarskim. Każdy z uczestników rozegrał 7 partii a pary dobierane były w pierwszej rundzie na podstawie rankingu a następnych według uzyskiwanych w kolejnych partiach rezultatów. Najlepszym szachistą okazał się Józef Koźmiński reprezentujący bielski BBOSiR, za nim uplasował się Marcin Konior z Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Trzecie miejsce wywalczył Adrian Olecki z TS Podbeskidzie. Radny Edward Kołek zajął 5. miejsce.
Organizatorami byli: Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ludowy Klub Sportowy „Wisła” ze Strumienia, który zadbał o sportową stronę wydarzenia.

Choć był to pierwszy taki turniej, to z pewnością nie ostatni. Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie będzie mieć charakter cykliczny a z roku na rok rywalizować w nim będzie z pewnością coraz więcej szachistów- samorządowców.

Fot. Marcin Płużek

 

google_news