Wydarzenia Wadowice

Sesja inna niż wszystkie

Przez cały dobiegający już końca rok 2017 odbywały się różnorodne wydarzenia związane z jubileuszem 700-lecia wsi i parafii Witanowice. Dziś nastąpiło ich uroczyste zwieńczenie. Była nim niezwykła sesja Rady Gminy Tomice w witanowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym, podczas której samorządowcy nie obradowali ani nie głosowali nad uchwałami.

Odczytana została treść tylko jednej, podjętej w listopadzie i ściśle związanej z jubileuszem. Radni wyrazili w niej między innymi uznanie dla założycieli i dawnych właścicieli wsi oraz wszystkich jej byłych i obecnych mieszkańców, a także zobowiązali się dbać o wielowiekowy dorobek Witanowic. Najciekawszą częścią sesji była prelekcja wygłoszona przez dra Przemysława Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przybliżył on zebranym historię wsi i opowiedział wiele ciekawostek z jej dziejów. Uświadomił też mieszkańcom, że choć pierwsza udokumentowana wzmianka o Witanowicach pochodzi z 1317 roku, miejscowość jest najprawdopodobniej starsza o 40 lub nawet więcej lat.

Na sesję przyjechał również projektant i budowniczy witanowickiej świątyni Antoni Mazur. Architekt bardzo ubolewał nad wyglądem dzwonnicy, wybudowanej później niż sam kościół i zupełnie niepodobnej do tej, którą zaprojektował. – Została sknocona w sposób przerażający. Tak, jakby na męża pięknej kobiety wybrano kuternogę. Pragnąłbym dokończyć pewne rzeczy niedorobione, a przede wszystkim zmienić dzwonnicę. Aby miała charakter i odpowiadała architekturze kościoła – mówił. Zebrani obejrzeli też nagranie wywiadu przeprowadzonego z nim w 2010 roku, udostępnione przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Ponadto odbyła się prezentacja albumu „Witanowice na starej fotografii”, a na koniec uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przedstawili program artystyczny poświęcony patronowi parafii w Witanowicach – świętemu Mikołajowi. Sesji towarzyszyła wystawa twórczości i osiągnięć najbardziej utalentowanych mieszkańców wsi, a także archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zaś panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich częstowały wszystkich pysznymi kładzionkami ziemniaczanymi – lokalnym specjałem wpisanym na listę produktów tradycyjnych. 

Autorką fotoreportażu jest Edyta Łepkowska.

google_news