Cieszyn Kultura i rozrywka

Skoczów: Ewangelicy świętowali

Fot. Z archiwum UM Skoczów

W pierwszą niedzielę czerwca skoczowscy ewangelicy uroczyście obchodzili 155. rocznicę poświęcenia swojego parafialnego kościoła „na Kępie”.

Tegoroczne obchody miały kompletnie inną, bardziej skromną oprawę w porównaniu z poprzednimi latami. Wszystkie plany pokrzyżowała bowiem epidemia koronawirusa.  Uroczyste nabożeństwo dziękczynne rozpoczęło się o godz. 10.00. Gospodarz parafii ks. dr Alfred Borski w ciepłych słowach przywitał wszystkich internautów obserwujących wydarzenie w sieci, wiernych w kościele oraz gości słowami hasła biblijnego wyjętego z 2 listu do Koryntian 13.13 „Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi”. Wśród obecnych zaproszonych był zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp Jerzy Samiec z małżonką oraz burmistrz miasta Skoczowa Mirosław Sitko. Oprawę muzyczną przygotowała Diecezjalna Orkiestra Dęta pod batutą Adama Pasternego, która grała na placu kościelnym przed i po nabożeństwie oraz zespół Dla Niego pod kierownictwem Doroty Podżorskiej. Liturgię wstępną prowadził proboszcz parafii natomiast świąteczne Słowo Boże zwiastował biskup Kościoła.

Na zakończenie nabożeństwa życzenia wiernym złożył Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa. – W tej niecodziennej sytuacji w której się obecnie znajdujemy chciałbym Wam złożyć w imieniu całej społeczności Skoczowa najserdeczniejsze życzenia, abyście trwali w swej wierze, bo kościół swój macie zbudowany na skale, abyście zawsze mieli błogosławieństwo Boże, żeby dobry Bóg zawsze dobrym okiem na Was patrzył i błogosławił Wam. I życzę Wam nade wszystko zdrowia, żebyście nie lekceważyli tego wszystkiego co się w tej chwili wokół nas dzieje w związku z tą chorobą, bo ta choroba jest wśród nas i atakuje niespodziewanie – mówił skoczowski włodarz.  Dodał również, że pierwszy raz w historii miasta kościół św. Apostołów Piotra i Pawła jest zamknięty z powodu choroby covid -19 jej proboszcza ks. Witolda Grzomby a księża przebywają na kwarantannie.

Ze względu na panującą pandemię po nabożeństwie nie odbył się tradycyjny piknik parafialny oraz prowadzona przez chórzystów „Glorii” sprzedaż „kołoczy”.

google_news