Wydarzenia Cieszyn

Skoczów: Więcej teleopieki dla seniorów

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

W Skoczowie uchwalono program osłonowy dla seniorów, którzy zostaną objęci systemem teleopieki w roku bieżącym i przyszłym. Dzięki niemu osoby samotnie gospodarujące otrzymają dodatkowe wsparcie i w swoich mieszkaniach będą czuć się bezpieczniej.

– System teleopieki jest zadaniem, które wprowadziliśmy w gminnym programie wsparcia seniorów i pilotażowo już w naszym ośrodku działa. Mamy kupionych dziesięć urządzeń, czyli bransoletek oraz breloczków, dla osób, które są w podeszłym wieku, chore bądź niepełnosprawne, a mieszkają samotnie. Do tej pory pilotaż obejmował tylko te osoby, które są objęte naszymi usługami opiekuńczymi – wyjaśnia Edyta Godziek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie.

Od 2018 roku z programu skorzystało łącznie 15 seniorów. W momencie śmierci lub umieszczenia któregoś z podopiecznych w domu pomocy społecznej, urządzenia umożliwiające teleopiekę były przekazywane dalej. – Program się sprawdził. Seniorzy wiedzą, jak z niego korzystać. Są zadowoleni, a na pewno mają zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą, że jak dzieje się coś złego, urządzenie wysyła sygnał do centrum monitorującego. Dlatego chcemy ten program poszerzyć. Trudno obecnie powiedzieć, ile nowych osób będzie mogło skorzystać ze wsparcia, gdyż liczba urządzeń, jakie kupimy, zależy od ich ceny na rynku. Planujemy jednak, żeby łącznie co najmniej 20 seniorów zostało tym programem objętych, a jeśli będzie więcej środków na sprzęt oraz obsługę, to nawet i więcej – dodaje Edyta Godziek.

Jak to wygląda od strony technicznej? Kupiony przez gminę Skoczów sprzęt jest przekazywany w formie użyczenia seniorom, którzy bezpłatnie lub częściowo odpłatnie korzystają z opieki centrum monitorującego (to zależy od tego, czy dochód osoby samotnie gospodarującej przekracza lub nie 100 procent kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej). Trytonowy gród ma w tym zakresie podpisaną umowę z centrum ratowniczym w Tychach, do którego natychmiast trafiają wszelkie niepokojące sygnały od użytkowników bransoletek czy breloczków.

– System teleopieki polega na reagowaniu na sytuacje zagrożenia, a w przypadku ich wystąpienia umożliwia wezwanie pomocy lub przekazywanie wiadomości opiekunowi lub członkowi rodziny. Z drugiej strony system dostarcza opiekunom narzędzie do skutecznego reagowania na sytuacje alarmowe, zapewnia podopiecznym większe bezpieczeństwo, odciążając ich bliskich od zmartwień. Stabilizacja emocjonalna sprzyja wówczas aktywności w życiu społecznym – zauważa Andrzej Bubnicki, zastępca burmistrza Skoczowa.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Pasowałoby aby wypowiedzieli się użytkownicy narzędzi w jakim stopniu się sprawdzają.