Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Śmieci skrzydeł nie mają!

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski jesienią wznawia działania na rzecz wzrostu populacji orłów przednich w Polsce. Tym razem symbole jego akcji pt. „Śmieci skrzydeł nie mają” pojawią się w Beskidzie Śląskim.

Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Suche, Rudawy Janowickie… Tam już są orły przednie. Patrzą przenikliwie z tabliczek informujących, że śmieci nie potrafią latać, więc najlepiej po prostu nie zostawać ich w schroniskach, znieść je w swoim plecaku, a potem posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników na odpady. To główna idea akcji, którą prowadzi Dominik Dobrowolski wspólnie z Koalicją Recykling Górom, w skład której wchodzą m.in. organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór.

Tym razem orły przednie zawitają do Beskidu Śląskiego. 26 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie pod opieką nauczycielek: Moniki Klocek – wychowawczyni klasy 7b, Pauliny Ogrockiej oraz ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego odwiedzą najpopularniejsze schroniska w tym paśmie górskim – na Szyndzielni i Klimczoku.

– W schroniskach powinniśmy zostawić najlepiej wpis w książce wyjść, uśmiech i pieniądze, ale nie śmieci – mówi Dominik Dobrowolski.

W schroniskach przeprowadzone będą warsztaty ekologiczne dotyczące recyklingu i problemu zaśmiecenia środowiska. Zostaną również zamontowane edukacyjne tabliczki z orłem przednim i hasłem akcji: „Śmieci skrzydeł nie mają”. W drodze powrotnej uczestnicy akcji posprzątają szlaki górskie, a zebrane odpady zostaną posegregowane i wrzucone do pojemników do selektywnej zbiórki.

Zainteresowane szkoły (nauczyciele, przewodnicy górscy, uczniowie… .) mogą zgłaszać chęć udziału w akcji do Dominika Dobrowolskiego – koordynatora akcji “Śmieci skrzydeł nie mają” w Polsce: dominik@cycling-recycling.eu

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments