Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Sport a zdrowie

Nie ulega wątpliwości, że między aktywnością fizyczną a dobrym zdrowiem istnieją nierozerwalne związki. Ten, kto się rusza, ćwiczy, uprawia sport, gra w gry zespołowe, na przykład rozgrywając meczyki piłki nożnej, ma większą szansę na to, aby swój organizm utrzymywać w dobrej kondycji psychofizycznej przez długie lata. Jakie więc płyną korzyści z uprawiania sportu? Czy sport to rzeczywiście zdrowie? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule!

Rola aktywności fizycznej w życiu człowieka

Ludzie nie zostali przeznaczeni do tego, aby spędzać osiem, dziesięć czy dwanaście godzin dziennie w pozycji siedzącej lub półleżącej. Taka sytuacja była wieki temu znana jedynie osobom z najzamożniejszych klas społecznych, obecnie jednak siedzący tryb życia prowadzi bardzo duża część populacji. Nie przekłada się to na zdrowie i dobrą kondycję psychofizyczną. Z braku odpowiedniej ilości ruchu mogą wziąć się nie tylko problemy fizyczne zresztą, ale również psychiczne.

Jaka jest więc rola aktywności w życiu człowieka? Poniżej znajduje się lista rzeczy, które dzieją się w ludzkim organizmie, gdy ciało rusza się, uprawia sport, ćwiczy:

  • podczas wysiłku fizycznego w organizmie człowieka wydziela się wiele związków chemicznych: hormonów, neuroprzekaźników; substancje te wpływają nie tylko na odpowiedź fizjologiczną ciała, ale również regulują kwestie związane z psychiką (dowiedziono, że aktywność fizyczna działa antydepresyjnie);
  • osoba aktywna fizycznie starzeje się wolniej, ma wyższą wydolność fizyczną, rzadziej zapada na choroby i infekcje, ponieważ układ immunologiczny osoby regularnie ćwiczącej jest silniejszy;
  • układ sercowo-naczyniowy osoby ćwiczącej, biegającej, grającej w meczyki piłki nożnej czy siatkówki jest wydolny, drożny, zdrowy i pozostaje takim nawet na długo po zaprzestaniu regularnych ćwiczeń;
  • podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej ciało wydziela endorfiny, serotoninę, anandamid, a więc substancje odpowiedzialne między innymi za poczucie szczęścia i zadowolenia, radości.

Powyższa lista jest oczywiście niepełna, ponieważ korzyści z uprawiania sportu jest o wiele więcej. Osoby, które uprawiają sport, rzadziej borykają się z problemami z funkcjonowaniem układu motorycznego. Ich mięśnie, stawy oraz ścięgna są silne i wytrzymałe. Pojemność płuc zwiększa się, zwiększa się także ich wydolność. Rośnie siła fizyczna, a przy odpowiedniej diecie i rozsądnym deficycie kalorycznym spalana jest tkanka tłuszczowa. Zalet jest wiele, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Zdrowy ruch, zdrowy sport, zdrowe ciało i umysł

Podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni, biegania (trucht, sprint, biegi przełajowe), grania w gry zespołowe (meczyki piłkarskie, siatkówka, piłka ręczna) ważne jest, aby nie dopuszczać do przetrenowania organizmu. Warto słuchać sygnałów, które wysyła ciało. Nie warto zaczynać morderczych treningów, jeśli przedtem w ogóle się nie ćwiczyło. Należy zachować umiar, ćwiczyć regularnie, a wtedy efekty pojawią się w stosownym czasie. Utrzymają się zaś na długo.

Ruch i sport to oczywiście bardzo ważna rzecz, nie można jednak zapominać o prawidłowym odżywianiu. To dzięki odpowiednio zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze diecie, która równocześnie będzie pozbawiona nadmiaru śmieciowego jedzenia, uzyskuje się najlepsze rezultaty w połączeniu z aktywnością fizyczną. Nie da się schudnąć bez odpowiedniego odżywiania, nie da się nabrać masy mięśniowej, kiedy je się za mało. Należy o tym pamiętać.

Zagrożenia

Tak jak wszystko, sport potrafi nieść również pewnego rodzaju zagrożenia, jednak na poziomie zawodowym. Osoby, które uprawiają sport i w ten sposób zarabiają na życie, są nieustannie narażone na przesuwanie granic swojego organizmu, często w bardzo niebezpieczne rejony. Aby osiągnąć sukces, sportowiec musi poświęcić bardzo dużo. Czasem nawet własne zdrowie, by zwyciężyć w zawodach, turnieju, zdobyć określoną ilość punktów. Nadmierna ilość aktywności fizycznej nie jest zdrowa, może bowiem obciążać organizm, któremu nie zostawi się czasu na regenerację.

Sport a zdrowie: podsumowanie

Sport to niewątpliwie droga do osiągnięcia zdrowia psychofizycznego. W połączeniu z dobrym odżywianiem jest kluczem do długiego, zdrowego życia. Warto się ruszać, warto uprawiać sport, warto zadbać o swoje ciało, by odwdzięczyło się po stokroć.

google_news