Wydarzenia Wadowice

Spytkowice nie oglądają się na koronawirusa i inwestują

Fot. Pixabay

Kilkutygodniowe zamrożenie gospodarki oraz jej powolne odmrażanie nie pozostało bez wpływu na dochody samorządów, które otrzymały mniej środków z udziału procentowego w podatkach. Pomimo tych problemów i innych ograniczeń związanych z trwającą sytuacją epidemiczną w gminie Spytkowice nie doszło do istotnej korekty w planach inwestycyjnych.

Niedawno wójt gminy Mariusz Krystian podpisał dwie umowy na realizację inwestycji o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności, gdyż mających na celu poprawę komfortu ich życia. Na realizacji pierwszej skorzystają przede wszystkim najmłodsi mieszkańcy Spytkowic. Jest nią bowiem drugi etap  rozbudowy i przebudowy budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Spytkowicach na potrzeby utworzenia w nim żłobka wraz z zapleczem sanitarnym. W ramach przedsięwzięcia firma ze Świniarka, która wygrał przetarg, zajmie się wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, posadzek, montażem paneli podłogowych i wyposażenia. Musi również ocieplić ściany, wykonać elewacje oraz zagospodarować teren wokół budynku. Drugim przedsięwzięciem, które będzie realizowane w najbliższych miesiącach jest budowa w Ryczowie dwóch zbiorników wyrównawczych na wodę pitną. Przedsięwzięcie, którego podjęła się firma z Łapanowa, zakłada nie tylko sama wykonane zbiorników, ale również budowę ogrodzenia oraz rurociągów, kanalizacji deszczowej, a także wszelkich niezbędnych instalacji.

Budowa zbiorników wodnych to nie jedyna inwestycja jaka będzie w tym roku realizowana w Ryczowie, ale w tym przypadku pieczę nad nią bezpośrednio sprawuje Urząd Gminy. Drugą, którą nadzorować będzie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach Ewa Byrska jest generalny remont mocno już zniszczonych pomieszczeń ryczowskiego Wiejskiego Domu Kultury. Podpisała już zresztą umowę na jego przeprowadzenie, powierzając go firmie z Łączan. Modernizacja obiektu przewiduje między innymi wymianę instalacji, remont ścian działowych, wykonanie nowych tynków i okładzin, położenie nowych posadzek i parkietu oraz montaż wyposażenia audiowizualnego.

W sumie wspomniane powyżej trzy inwestycje kosztować będą 3,8 mln zł. Gmina wykazuje jednak dużą aktywność i skuteczność w pozyskiwaniu dotacji, czyli tzw. środków pozabudżetowych. W tym przypadku udało się zdobyć wsparcie zewnętrzne na każde z przedsięwzięć, pozyskując w sumie 1,8 mln zł, czyli blisko połowę potrzebnej kwoty. Środki pochodzą między innymi Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” oraz rządowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch +”.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Mniejszy udział procentowy w podatkach ale i mniejsza praca urzędów na rzecz podatników. Przecież terminy zostały powydłużane, część prac odłożona. Brawo za takie działania ale zobaczy się w czasie roku jak dalece plany inwestycyjne nie będą musiały być skorygowane. Rybactwo i Morze to Dolina Karpia, która ma pieniądze a środki z Maluch+ jest stosunkowo łatwo pozyskać.