Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Stan wojenny w województwie bielskim. O historycznych wydarzeniach w Książnicy Cieszyńskiej

Fot. KC w Cieszynie

13 grudnia o 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej dr Dariusz Węgrzyn ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach wygłosi multimedialną prelekcję „Stan wojenny w województwie bielskim”. Jej zwieńczeniem będzie dyskusja na temat historycznych wydarzeń.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to instytucja, której zadaniem jest kultywowanie pamięci po tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Katowicach 16 grudnia 1981 roku. Ponadto prowadzi ona na co dzień muzeum poświęcone pacyfikacji kopalni „Wujek”. Jego ekspozycja została poświęcona nie tylko strajkowi w kopalni w grudniu 1981 roku, ale także oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.

Dr Dariusz Węgrzyn jest głównym specjalistą ds. merytorycznych Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Jest również autorem obszernego opracowania zatytułowanego „Od pierwszego strajku do “Trzeciego Szeregu”. NSZZ “Solidarność” Region Podbeskidzie (1980–1983). Opis konfliktu politycznego”. Mimo że książka nie aspiruje do miana monografii Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”, przybliża polityczną rywalizację między „Solidarnością” w województwie bielskim a miejscowymi strukturami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Publikacja prezentuje wydarzenia burzliwe, zwłaszcza zmagania o prawa pracownicze, ale również inne działania podbeskidzkiej „Solidarności” wyrastającej na lidera lokalnej społeczności w walce o poprawę sytuacji mieszkańców regionu. Doprowadziło to na przełomie stycznia i lutego 1981 roku do największego strajku NSZZ „Solidarność” o charakterze politycznym, a efektem odniesionego zwycięstwa był szereg zmian we władzach administracyjnych i partyjnych województwa. Ponadto w wydanej w 2013 roku książce po raz pierwszy udało się zebrać dane o wszystkich internowanych i skazanych podczas stanu wojennego w województwie bielskim.

Fot. KC w Cieszynie

13 grudnia dr Dariusz Węgrzyn przybliży więc zebranym w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej wydarzenia sprzed 41 lat. Uczestnicy spotkania podejmą także próbę odpowiedzi na pytania, w jaki sposób burzliwa historia zachowała się w naszej indywidualnej pamięci? Które z dramatycznych wydarzeń przetrwały w naszych wspomnieniach i co mówią dziś ci, którzy doświadczyli terroru stanu wojennego osobiście. Wcześniej – o 16.00 – w kościele św. Marii Magdaleny zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego, natomiast po jej zakończeniu nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą „w hołdzie pomordowanym i prześladowanym w czasie stanu wojennego” przy ulicy Szerokiej w Cieszynie.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
uchylić rąbka tajemnicy
uchylić rąbka tajemnicy
1 rok temu

Książka z 2013 r. – ilu było internowanych i skazanych w woj. bielskim, ilu pomordowanych?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Ty pewnie wtedy pierdzialeś nakryty pierzyną a że internetu nie było to tylko sąsiedzi wiedzieli że z tobą coś nie tak.

rewelacja
rewelacja
1 rok temu
Reply to  Hermenegilda

Podszywacz, był internat, tam byłem. Najważniejsze dla podszywacza, że nie w stołek.