Wydarzenia Żywiec

Starostwo Powiatowe w Żywcu z listą inwestycji do Polskiego Ładu

Most w Przyborowie. Fot. Paweł Szczotka

Władze powiatu żywieckiego przygotowały listę swoich zadań priorytetowych, gdzie starają się o dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład.

Jak podkreśla Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu, pomimo, że wytyczne programu nie gwarantują przyznania całości kwoty o jaką się wnioskuje, to powiatowi włodarze podjęli działania, aby uszczegółowić inwestycje.

– Jako najistotniejsze przyjęto listę zadań na drogach powiatowych we wszystkich gminach Żywiecczyzny. Zarząd Powiatu uznał, że nabór stwarza możliwości pozyskania finansowania na modernizację dróg poprzez przebudowę nawierzchni na odcinkach, gdzie występuje najgorsza sytuacja i są zagrożenia związane z bezpieczeństwem użytkowników. W tym celu Powiatowy Zarząd Dróg wytypował, a Zarząd Powiatu zatwierdził, 31 odcinków na szacunkową wartość ok. 32 milionów złotych. Dodatkowo, przewiduje się przebudowę mostu na rzece Koszarawie w Przyborowie z dofinansowaniem ok. 5 mln zł – mówi Dariusz Szatanik.

Poza tym Zarząd Powiatu przygotował listę zadań dotyczących budowy i modernizacji obiektów oświatowych.

– Mając niezbędną dokumentację i stosowne pozwolenia budowlane przyjęto, że do programu zgłoszone zostaną: budowa hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu, modernizacja kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, budowa surwiwalowego toru przeszkód przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu oraz likwidacja barier architektonicznych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce poprzez budowę windy zewnętrznej wraz z podjazdem przy głównym wejściu do szkoły. Łączna wartość zadań oświatowych to blisko 15 mln zł. Warto podkreślić, że do wszystkich zadań w ramach planowego naboru do Programu Polski Ład samorząd zobowiązany jest pokryć koszt co najmniej 5 proc. wartości zadania. Planowany termin realizacji zadań określono na okres dwóch lat – dodaje Dariusz Szatanik.

google_news