Wydarzenia Bielsko-Biała

Tłumy na zaporze. Takie spacery to rzadkość!

Tysiące bielszczan znowu skorzystały z okazji, aby pospacerować po koronie zapory w Wapienicy. Zbiornik Wielka Łąką, z którego dostarczana jest woda pitna dla Bielska-Białej znajduje się w obszarze strefy sanitarnej i zamknięty jest dla zwiedzających. Spółka Aqua S.A. robi jednak wyjątki i od kilku lat w wybrane dni udostępnia koronę zapory bielszczanom, którzy mogą nacieszyć oczy widokiem górskiego jeziora.

Zapora w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego jest też cennym obiektem historycznym. W roku 1932, kiedy oddano ją do użytku, była jednym z najnowocześniejszych w Europie obiektem tego typu. Otwierał ją osobiście prezydent Ignacy Mościcki wraz z premierem Januszem Jędrzejewiczem i wojewodą Michałem Grażyńskim. Mimo upływu lat i dzięki remontom zapora nadal dostarcza miastu wodę. Poniżej zapory znajduje się stacja uzdatniania. Zbiornik zaopatrują w wodę potoki Barbara i Wapienica.

Foto: Piotr Bieniecki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
1 miesiąc temu

Kiedyś się tam spacerowało normalnie widać byli inni ludzie teraz się wszystko grodzi zakazuje jak przed dziką zwierzyną.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

aLE syf – wieś tańczy i śpiewa!!!