Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych z apelem do premiera. Chce wprowadzenia dotacji na rozwój prasy lokalnej

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie dotacji na rozwój prasy lokalnej w Polsce. “Jako wydawcy gazet lokalnych apelujemy do władz państwa o wprowadzenie dotacji na rozwój prasy lokalnej w Polsce. Rozwiązanie takie, jak wsparcie przez władze państwowe dla sektora wydawniczego stosują różne kraje Unii Europejskiej, m.in. Austria, Dania, Francja, Szwecja i Włochy. Czas, by Polska dołączyła do tego grona, w trosce o rozwój ważnego rynku prasy, ale też w staraniu o podtrzymanie czytelnictwa w jego tradycyjnym wydaniu” – napisali wydawcy w apelu.

– Zdajemy sobie sprawę, że nasz apel może spotkać się z krytyką, ale nigdy nie ma dobrego czasu na rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Skoro państwo za pomocą różnych subsydiów dofinansowuje muzea, domy kultury, sport to znaczy, że musi zrozumieć, że równie ważna jest prasa lokalna – mówi Andrzej Andrysiak, prezes SGL. – Chcielibyśmy w tej sprawie podyskutować. Zarówno z rządzącymi, jak i ludźmi z branży, bo rozumiem, że mogą różnie to postrzegać – np. jako wyciągnięcie ręki do PiS-u. Ale nie o to chodzi. Bez znaczenie jest, czy u władzy jest Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Hołowni czy Platforma Obywatelska, ta dyskusja w końcu musi się odbyć.

Poniżej treść apelu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych:

Apel wydawców prasy lokalnej
o subsydiowanie mediów lokalnych w Polsce

Prasa lokalna stanowi fundament demokracji na poziomie samorządów gminnych, czy powiatowych. Jest podstawowym źródłem informacji dla swoich czytelników, sprawuje funkcje strażnicze wobec działań władz i organizacji publicznych, promuje wydarzenia społeczne, sportowe, kulturalne, integruje lokalną społeczność wobec wspólnych przedsięwzięć. Pełni także, co jest szczególnie warte podkreślenia, ogromnie ważną rolę kulturotwórczą. Nie tylko opisując wydarzenia ze świata sztuki, teatru i literatury, czy promując rodzimych twórców. Wielu mieszkańców naszych miast i wsi jedynie poprzez lekturę prasy lokalnej ma kontakt ze słowem drukowanym. Dlatego tak ważny jest jej rozwój.

Różne przyczyny, nawarstwiające się od lat, jak spadek czytelnictwa, w tym prasy papierowej, czy przeniesienie budżetów reklamowych do internetu, sprawia, że wydawanie prasy, zwłaszcza lokalnej, tej o mniejszych nakładach, jest niemałym wyzwaniem dla małych, często rodzinnych firm. Mimo tego z determinacją wypełniają one swą misję, pełnioną z myślą o swych czytelnikach i o rozwoju lokalnych środowisk. Potrzebna jest w tym pomoc Państwa.

Dlatego my, wydawcy gazet lokalnych, apelujemy do władz państwa o wprowadzenie dotacji na rozwój prasy lokalnej w Polsce. Rozwiązanie takie, jak wsparcie przez władze państwowe dla sektora wydawniczego stosują różne kraje Unii Europejskiej, m.in. Austria, Dania, Francja, Szwecja i Włochy. Czas, by Polska dołączyła do tego grona, w trosce o rozwój ważnego rynku prasy, ale też w staraniu o podtrzymanie czytelnictwa w jego tradycyjnym wydaniu.

Dotacje we wskazanych krajach przybierają różną formę: dopłat do druku, dotacji na wsparcie różnorodności mediów, zwłaszcza lokalnych, dotacji na dystrybucję gazet czy na modernizację wydawnictw. Bez wskazywania na rozwiązanie, które byłoby najlepsze w polskiej rzeczywistości, apelujemy do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, w tym do Ministerstwa Kultury, o podjęcie rozmów z reprezentującym wydawców Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych w tej sprawie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie wypracujemy model wsparcia mediów lokalnych, korzystny zwłaszcza dla ich czytelników.

Rozwój prasy lokalnej leży nie tylko w interesie jej wydawców, dziennikarzy, pracowników mediów, ale w interesie całych lokalnych środowisk. Czas, by polskie państwo wsparło działania i misję prasy lokalnej.

Warszawa, Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

google_news
38 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CK
CK
1 rok temu

Piszcie na Berdyczów ,będzie ten sam efekt.

znajomości
znajomości
1 rok temu
Reply to  CK

tam pracujesz na poczcie?, dobrze mieć znajomości.

Ja Jacek
Ja Jacek
1 rok temu

Ile razy trzeba powtarzać złotą myśl Rostowskiego: -piniędzy nie ma i nie będzie.

wąsko
wąsko
1 rok temu
Reply to  Ja Jacek

cofnij się do Gierka: kraj zadłużony.

Ja ja.
Ja ja.
1 rok temu
Reply to  Ja Jacek

Lepiej pisiarski durniu,powiedzenie bufetowej z Brzeszcz :Polska w ruinie.To jest efekt pisiarskiego nierządu.

ZKK
ZKK
1 rok temu

najpierw apelują do premiera o dotacje na prasę lokalną a potem na łamach tej prasy oplują tegoż premiera

wąsko
wąsko
1 rok temu
Reply to  ZKK

wiesz co to prasa niezależna, która powinna mieć swoje miejsce? A to opluwanie to może krytyczne spojrzenie na nie wszystko co dobrze robi premier?

Bzyk
Bzyk
1 rok temu
Reply to  wąsko

Naprawdę w to wierzysz?
Nie ma w Polsce i w UE prasy niezależnej. Na szczycie każdej gazety stoi właściciel danego medium, mający swoje interesy polityczne i poglądy. Wedle tego kryterium zatrudnia dziennikarzy, którzy realizują linię polityczno-światopoglądową swojego chlebodawcy. Zapewne nawet się z nią zgadzają, gdyż rekrutują się ze środowiska o bliskich mu poglądach

wąsko
wąsko
1 rok temu
Reply to  Bzyk

Wierzę w to, że potrzebna jest równowaga a nie tylko propaganda z jednej strony zawłaszczająca coraz szerzej media. Z takim myśleniem jak wyżej przedstawił w komentarzu ZKK, do którego się zwracałem ale odpowiadam i Tobie jak rozumiem “niezależne” media ogólnie.

wąsko
wąsko
1 rok temu
Reply to  ZKK

Opluwanie to jest sposób powszechny w komentowaniu tutaj na forum.

HerrSzwap
HerrSzwap
1 rok temu

Bardzo słusznie – skoro będzie trzeba się uwijać na odcinku propagandy NowegoPorządku to niech system za to wybula! tym bardziej że forsą tych co pracują:)
I może więcej szkoleń w krajowej delegaturze WFE jak tłumaczyć tubylcom w terenie ich nową ponurą rzeczywistość tak, żeby nie fiknęli.

zapewne
zapewne
1 rok temu
Reply to  HerrSzwap

Dałeś, to Nasza forsa, kto z pracujących ją widział. Poradzą sobie bez prasy lokalnej, na wsi jest już odpowiednie.

HerrSzwap
HerrSzwap
1 rok temu
Reply to  zapewne

a witaj MojaDroga.
dziś i dla nas zaświeci słońce 🙂
ps. tytuł największego dziennika rad światowego kominternu to.. PRAWDA.
Haha;)

zapewne
zapewne
1 rok temu
Reply to  HerrSzwap

Świeć panie nad mą duszą. I słusznie, jeśli są trzy prawdy według znanego cytatu.

wektor
wektor
1 rok temu
Reply to  zapewne

Panie

Halka
Halka
1 rok temu

W dobie internetu szkoda kasy na takie zbytki.

zapewne
zapewne
1 rok temu
Reply to  Halka

To i szkoda na TV a duża kasa idzie.

Halka
Halka
1 rok temu
Reply to  zapewne

Nie ogarniasz złociutki. W TV czytających telegazetę to ułamek promila.

halka wystaje spod sukienki
halka wystaje spod sukienki
1 rok temu
Reply to  Halka

O czym prawisz?, nie o telegazetę chodzi, “w dobie internetu” – zlikwidować TV bo w internecie jest wiedza. Zgodnie z wolą wielu młodych dziś, którzy nie mają w domu TV a wielki monitor m.in. do wyświetlania filmów.

Nie po to
Nie po to
1 rok temu

CorleOrlen przejął Polska Press, by rządzący mieli się jeszcze martwić lokalsami. Będzie wola polityczna i odpowiednie zgięcie karku lokalnych, to i dotacje się znajdą. Powoływanie się na fundament demokracji na poziomie samorządów to nie ten adres. Miara kątomierzem – im bliżej ziemi zgięcie tym ewentualna dotacja większa.

zapewne
zapewne
1 rok temu
Reply to  Nie po to

Wystarczy wasserwaga, zmierzy też czy w słuszną stronę jest lana woda.

To zależy, jaki
To zależy, jaki
1 rok temu
Reply to  zapewne

kierunek jest dla kogo słuszny. A odczyt może być celowo poddany zaczepnej teatralizacji, byle tylko klaka sterownie zareagowała.

zwrot w kierunku
zwrot w kierunku
1 rok temu

Kierunek jest jeden, bardziej istotny jest zwrot w tym kierunku, a tutaj też nie ma wątpliwości w którą stronę “strzałka”.

Kierunków jest wiele,
Kierunków jest wiele,
1 rok temu

a strzałka od czegoś wymyślonego nie istnieje, to tylko imaginacja. Zatem niczego nie wskazuje, tylko kreuje samo potwierdzenie ułudy, którą jako chciejstwo jest tworzona, by odwrócić od siebie i przypisać innej formie.

wektor
wektor
1 rok temu

Był tu na myśli jeden słuszny kierunek, koniecznie z jeszcze słuszniejszym zwrotem.

Słuszny jest wtedy
Słuszny jest wtedy
1 rok temu
Reply to  wektor

kierunek, gdy jest uważany za słuszny, ale tych, co uważają za swój słuszny kierunek ten kierunek, który jest słuszny dla uważającego, że jest słuszny jest wiele. Więc kierunków słusznych jest wiele.

wektor
wektor
1 rok temu

Oj już widzę, że z filozofem wdepłem, nie mylić z wdepnąłem.

wektor
wektor
1 rok temu
Reply to  wektor

Czyli oświadczam zakończenie wymiany zdań z filozofem.

A ja oświadczam, że
A ja oświadczam, że
1 rok temu
Reply to  wektor

koniec rozmowy z klepidłem/młócidłem, wcześniej klepitłukiem/klepiszonem i ogólnie z wielonickowcem od którego odżegnywała się niejaka H…

W przeciwieństwie do was niczego udowadniać wam nie muszę, bo sami udowadniacie kim jesteście.
Sztuczny twór, sztuczny ruch i nic prawdziwego, takie boty.

dziad swoje a baba swoje
dziad swoje a baba swoje
1 rok temu

Czytasz filozof wszystkie komentarze i bez zrozumienia. Co chwilę odpowiadałem na komentarze podszywaczy, pisałem dlaczego musiałem uciekać z nicka niewypowiedzianego przez filozofa: Hermenegilda. Masz nadal nick “Hermenegilda oryginał” ale już nie ode mnie – komentuj, będziesz miał odpowiedzi na poziomie.

dziad swoje a baba swoje
dziad swoje a baba swoje
1 rok temu

Tu zakańczam, nic nowego nie mam do powiedzenia a i nic nowego nie usłyszę oprócz obsesyjnego klepitłuka.

Wszystkiego najlepszego
Wszystkiego najlepszego
1 rok temu

z okazji dnia dzieciaka. Chociaż właściwsze w tym przypadku dzieciucha. Dzieciuch sobie wymyślił coś tam na f… i obsesyjnie klepie z tym f…

Nic się nie nauczyło
Nic się nie nauczyło
1 rok temu

klepidło/młócidło. Chociaż odrobina wiedzy. Nie jestes pępkiem świata. Ale nie cały czas to samo, nic konkretnego, tylko klepanie byle klepać. I o tym podszywaczu, to kolejna obsesja. Gdzie się podziała podszywaczka. Nie ma? A to ciekawe, że istnieje tylko forma męska. Nie mam żadnego nicku, bo go nie używam i klepnięta jesteś i tyle. Wymyślasz, bzdurzysz i bajdurzysz.

trąba zwyczajna
trąba zwyczajna
1 rok temu

FANTAZJA, WYMYŚLANIE DLA filozofa TO POWINNA BYĆ CENNA RZECZ. Zgoda, jesteś filozof jak z koziej d… trąba.

Wymyślasz, wymyślasz
Wymyślasz, wymyślasz
1 rok temu

kleepidło/młócidło. Pisane dużymi literami, znaczy się sztuczny twór kolejny i zarazem wielonickowiec. To jest ten sam inwentarz gospodarski, tylko kto u was robi kwi, kwi, gę, gę, muuu, beee, kwakwa… losujecie lub entliczek pentliczek… na tego bęc. Żenada i dziecinada.

Imię
Imię
1 rok temu

Jak będzie coś ciekawego i dobrze napisanego to dotacje nie będą potrzebne.

realia są inne
realia są inne
1 rok temu
Reply to  Imię

fantasta

rozwiązanie?
rozwiązanie?
1 rok temu

Oj, na Unię raczej nie powoływać się. Jeśli przejdą pod prezesa Obajtka – po problemie