Wydarzenia Bielsko-Biała

Straszenie pozwem czy cenna rada? Szpital Wojewódzki apeluje do niezaszczepionych pracowników

Fot. Kuba Jarosz

Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zaapelowała do tych pracowników, którzy jeszcze się nie zaszczepili, o ponowne rozważenie tej kwestii. Wskazała przy tym, że wystąpienie problemów epidemiologicznych w danym oddziale może skutkować odpowiedzialnością finansową i prawną niezaszczepionego pracownika. W szpitalu zapewniają, że nie chodzi o straszenie pozwami, a o rzetelną informację na temat problemu, bo sam szpital żadnych kar nie będzie nakładał.

Światło dzienne ujrzała wewnętrzna korespondencja szpitala. Emocje wzbudziło pismo, będące apelem do niezaszczepionych pracowników. Obecnie na zaszczepienie się nie zdecydowało się jedynie 8 procent całego personelu. Jednak ten odsetek powoli się zmniejsza.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska zapewnia, że pismo do niezaszczepionych pracowników nie jest ani nakazem, ani próbą ich straszenia. – Celem apelu jest przypomnienie im, że nadal mogą się w Szpitalu Wojewódzkim zaszczepić przeciwko Covid-19. Wśród załogi są jeszcze osoby, które z różnych powodów, m.in. zdrowotnych, nie zaszczepiły się w momencie, gdy program szczepień obejmował służbę zdrowia. Teraz mogą to zrobić w ramach szczepień populacyjnych – wskazuje.

W szpitalu powołują się na informacje specjalistów, Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia. – Wynika z nich jednoznacznie, że zaszczepienie się to jedyna skuteczna walka z pandemią koronawirusa. W związku z tym apelujemy do tych pracowników, którzy nie skorzystali jeszcze z tej możliwości, aby to zrobili – tłumaczy Anna Szafrańska.

Rzecznik zwraca uwagę na to, że szpital nie straszy sankcjami karnymi, bo nie ma do tego żadnych podstaw prawnych. – Również organy, którym podlegamy nie obligują nas do takiego postępowania. Chcemy przypomnieć jednak, że pacjenci występują z roszczeniami wobec placówek medycznych w związku z zakażeniem SARS-CoV-2. Są takie sytuacje w Polsce – mówi. – Pacjent, który stał się ofiarą takiego zakażenia może żądać m.in. zadośćuczynienia za wywołanie rozstroju zdrowia i zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta. Podkreślam, że w Szpitalu Wojewódzkim restrykcyjnie przestrzegamy wszystkich zaleceń związanych z epidemią koronawirusa. Robimy wszystko, aby żaden pacjent się nie zakaził podczas pobytu w naszej placówce. Duża część personelu jest zaszczepiona, ale są osoby, które tego jeszcze nie zrobiły. Dlatego przypominamy im, że w sytuacji, gdy do naszej placówki trafi pacjent z ujemnym wynikiem na obecność koronawirusa, a po wyjściu ze szpitala okaże się, że jest chory na Covid-19, to może wystąpić z roszczeniem wobec Szpitala Wojewódzkiego. Jeżeli dochodzenie epidemiologiczne wykaże, że źródłem zakażenia SARS-CoV-2 był nie szpital, a niezaszczepiony pracownik, wówczas firma ubezpieczająca naszą placówkę może „dopozwać” taką osobę do roszczenia, o które wystąpił pacjent. Pacjent może również wystąpić z pozwem cywilnym wobec niezaszczepionego pracownika. W tym apelu właśnie o tym przypominamy i ostrzegamy przed konsekwencjami, jakie mogą wynikać z braku szczepienia przeciwko Covid-19 – puentuje Anna Szafrańska.

Na naszych łamach już przeszło rok temu przytaczaliśmy liczne relacje rodzin, których bliscy umierali po tym, gdy zakażali się koronawirusem w szpitalach czy placówkach opiekuńczych. Już wtedy niektórzy deklarowali, że będą występować z pozwami przeciwko tym instytucjom.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
1 miesiąc temu

Nie zaszczepiony do parku na ławkę. Zaszczepiony do szpitala.

Marjan
Marjan
1 miesiąc temu

to zaszczepieni nie zarażają? a to ciekawe

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

Do zwolnienia, kelner musi mieć książeczkę zdrowia poświadczającą, że ma wszelkie szczepienia i badania potwierdzające zdolność do pracy w tym zawodzie, a lekarze i pielęgniarki nie mogą się zaszczepić?
Ja chcę mieć do czynienia z ludźmi, którzy mi nie zaszkodzą.

Marjan
Marjan
1 miesiąc temu

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił przetarg na dostawę 33 mln dawek leków na zakrzepicę, z terminem dostaw na POCZĄTEK LISTOPADA TEGO ROKU. chyba coś poszło nie tak 😀

Eryk
Eryk
1 miesiąc temu
Reply to  Marjan

Co za problem. Zaszczepisz się na covid a potem będziesz brał leki na zakrzepice do końca życia. Pisowcy wszędzie widzą problem

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Eryk

Kto ci takich bzdur naopowiadał? Twój lekarz rodzinny? Radzę ci go zmienić, on czy ona nie ma podstawowej wiedzy z biologii i medycyny.

Karol
Karol
1 miesiąc temu

ciekawe czemu Robert Lewandowski odmówił promocji szczepień? a sam nie widomo czy się zaszczepił jak cała kadra bo nie wolno się wypowiadać, samo zdrowie ten preparat 🙂

Ola
Ola
1 miesiąc temu

Cały Świat się szczepi a nasza ciemnota pis i rydzole nie 80 % tego wina jest czarnych nierobów ,nie zaszczepiony nie przyjęty dlaczego pustak ciemny ma zarażać innych to nie ludzie to bydło.

😑
😑
1 miesiąc temu
Reply to  Ola

znów nie wypiłeś na czas..

ali
ali
1 miesiąc temu
Reply to  Ola

sam się bałwanie nie zaszczepiłeś

Karol
Karol
1 miesiąc temu
Reply to  Ola

cały oprócz polityków i lekarzy 🙂

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Karol

Skąd to wiesz? Od twojego niedokształconego lekarza?

Iga
Iga
1 miesiąc temu
Reply to  Ola

Pustą ciemnotę widzisz w lustrze. Wiele źródeł podaje,że ten preparat nazywany szczepionką nie chroni przed zakażeniem

Dr Oetker
Dr Oetker
1 miesiąc temu
Reply to  Iga

Szczepionka nie chroni przed zakazeniem – ŻADNA, jedynie objawy chorbowe moga byc nikłe znikome, bądź chorujemy bezobjawowo

Wiarus
Wiarus
1 miesiąc temu

dopóki nie sypną się pozwy pracowników szczepionkarze będą ludzi gnębić. Dobrze by było, zeby sie regionalnie jakieś kancelarie adwok. wyspecjalizowały + akcja informacyjna jak łobuzów przydybać i może być i spokòj i jeszcze pieniądz!
ps. Za duża to forsa żeby się sami wycofali. akwizytorzy zadeklarowali producentom chyba 4 nastrzyki na jedną sztukę eurpoejczyka. Więc plan ich goni! A perspektywa rozliczenia z nadmiarowych zgonòw nieco zaczyna uwierac..

Skalpel
Skalpel
1 miesiąc temu
Reply to  Wiarus

Zapisz się na przeszczep mózgu. Bo aktualny ma dysfunkcję.

Wiarus
Wiarus
1 miesiąc temu
Reply to  Skalpel

a skąd ta śmiała diagnoza? W czym się specjalizujesz, pochwal się?

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Wiarus

Pozwy? A na co? Na jednodniową gorączkę czy ból głowy? Klupnij się w ten czerep.

Em
Em
1 miesiąc temu

Co za bzdury a jak ten pacjent udowodni że zaraził go ten czy tamten pracownik- rzecznik nadaje się do przedszkola bajki pisac a nie szpitala. A po drugie jak pacjent boi się o swoją dupę że się zarazi niech się sam pierwsze zaszczepi

paragraf BB
paragraf BB
1 miesiąc temu
Reply to  Em

ale NIE MA szczepionek.
Są tylko preparaty eksperymentalne za które NIKT nie bierze odpowiedzialności, a wstrzykiwanie jest dobrowolne.

Ola
Ola
1 miesiąc temu
Reply to  paragraf BB

d***l pis.

Dr Oetker
Dr Oetker
1 miesiąc temu

Czego boja się zaszczepieni ? To moj wybor czy chce sie szczepic czy nie.
udowodniono, ze osoba ktora sie zaszczepila 2 dawkami tak samo przenosi wirusa, tak samo moze sie zarazic i zachorowac, jedynym ew plusem jest to, ze moze miec mniejsze objawy przejsc to lagodnie.
Popatrzcie na nowe badania z Izraela, gdzie ponad 70% nowych infekcji to osoby zaszczepione. Ludzie w koncu zaczeli myslec i widza ze wirus ze smiertelnoscia 0,002 ,% do 50 roku zycia u osob zdrowych, bez nadgwai chorob wspolitsniejacych, wieksze ryzyko jest wystąpienia NOPa, wiec po co talki czlowiek ma się kłuć ?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Dr Oetker

Covidiotow nie zrozumiesz. na tej plandemii spora część moze jeszcze nieźle zarobic, wiec ten cyrk bedzie trwal w nieskonczonosc, dopoki reszta sie nie obudzi

Optymista
Optymista
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Nie w nieskończoność, tylko dopóki nie oddzieli się ziaren od plew.
Taki to plan.

Skalpel
Skalpel
1 miesiąc temu
Reply to  Optymista

Tyle, że odbędzie się to przez wymarcie elektoratu aktualnie rządzących, bo to oni wyznają takie “teorie” jak wyżej można poczytać (patrz Podkarpacie i Małopolska + nasi SZYici).

Optymista
Optymista
1 miesiąc temu
Reply to  Skalpel

Czy Skalpel aby nie z daleka?
Słabo cos zorientowany jesteś, taka odległa perspektywa..
Zdefiniujesz na swòj użytek: “JUDZIĆ”?

Marjan
Marjan
1 miesiąc temu
Reply to  Dr Oetker

czego się boimy? tego że podjęliśmy złą decyzję i będziemy tego żałować a sąsiad, który się nie zaszczepił nie, tego się boimy !

Dr Oetker
Dr Oetker
1 miesiąc temu
Reply to  Marjan

Tak moze byc, jedna z teorii, która mówi, że bedziecie sie szczepic co roku do konca, ew brac dodatkowe leki do konca zycia na ew. skutki uboczne, z racji uposledzenia ukladu odpornosciowego. Nie chce krakac, ale nas w szkole juz dawno uczono, że na wirusy z racji ciągłych mutacji (a szczepionki tylko ten proces przyspiesza) skutecznych szczepionek nie ma, tak jak obecnie na grype tak jak i na Covida

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Dr Oetker

To ciekawe bo badania w innych krajach mówią co innego. Nie ma żadnych rozumowych argumentów by osoby, które nie mają przeciwskazań medycznych się zaszczepiły. Jest tylko zabobon i brak wiedzy, niestety u lekarzy również. Jeżeli ktoś nie chce się szczepić bo znajomy lekarz mu odradził chętnie posłucham argumentów. Antyszczepinkowcy, w tym niektórzy lekarze nie rozróżniają RNA od DNA, nie wiedzą jaką rolę pełni jedno i drugie. Szczepionki mRNA to połowa łańcucha RNA nie mająca żadnej zdolności do replikacji, o wpływie na DNA szkoda mówić bo jest żaden, to dwie zupełnie odrębne struktury, DNA jest źródłem danych, a RNA zajmuje się… Czytaj więcej »

Dr Oetker
Dr Oetker
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Nikt tu nie napisał, że szczepionki mRNA w jakikolwiek sposób modyfikują DNA, więc nie rozumiem po co to wtrąciłeś ? Pojęcia widze nie masz o świecie wirusów. osoba zaszczepiona może tak samo być zarażona przez inna osobę zaszczepiona, lub nie zaszczepiona, nie ma roznicy. Te szczepionki nie beda mialy wplywu na odpornosc zbiorowa. Słabe jednostki same sie wyeliminuja. Szczepionki jedyne co moga w tej sytuacji to przyspieszyc mutacje. Bedzie podobnie jak z grypa, C19 zostanie z nami na zawsze jako choroba sezonowa i bedzie mutowac w jedna bądź druga strone. Jesli mutacja pojdzie jak z ostatnim SARSem to po prostu… Czytaj więcej »