Cieszyn Kultura i rozrywka

Strumień: Questem historycznym ku przygodzie!

Fot. UM Strumień

Nie wiesz co robić w piękny, wiosenny dzień? Gmina Strumień ma pomysł w sam raz dla mieszkańców i turystów!

To quest historyczny „Po Strumieniu żabim skokiem”! Strumień czeka na chętnych, którzy przemierzą miasto z historią w tle. Quest to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki. Daje emocje związane z poszukiwaniem skarbu oraz radość związaną z jego odkrywaniem. Nie wymaga ani personalnej obsługi, ani znakowania w terenie, dlatego w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich można w nią grać niemal w każdej chwili. Uczestnik porusza się bowiem po trasie czytając wierszowane instrukcje z posiadanej ulotki, a na wszystkich, którzy prawidłowo rozwiążą zagadki, czeka skarb.

Fot. UM Strumień

Strumieński quest powstał dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego S.A w Bielsku- Białej w ramach projektu CULTURECOVERY współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg EUROPA ŚRODKOWA. Jego tytuł „Po Strumieniu żabim skokiem” już na samym początku wskazuje wędrowcy, że miasto ze względu na ilość rozlewisk, strumieni, bagnisk, mokradeł i oczywiście płynącą tędy Wisłę do dziś nazywany jest stolicą „Żabiego Kraju”.
W tworzenie pierwszej w miejscowości gry terenowej włączyli się sami mieszkańcy, którzy zaproponowali dla wszystkich chętnych nowatorski sposób odkrywania sekretów lokalnej historii. Odgadywane po drodze zagadki zawarte w 49 zwrotkowym wierszu prowadzą mieszkańca lub turystę prosto do ukrytego skarbu.

Fontanna Solankowa w Parku Miejskim w Strumieniu, Fot. UM Strumień

Quest to idealna forma spędzenia wolnego czasu, a także okazja by zachęcić nie tylko turystów ale i mieszkańców do wędrówki po naszym mieście i poznania jego dziedzictwa historycznego. Na tych, którzy spróbują swoich sił i rozwiążą zagadki czeka na końcu drogi skarb. Zachęcam całe rodziny do spacerów, wykorzystania pięknych, wiosennych dni i podjęcia tego emocjonującego i pouczającego wyzwania – mówi Burmistrz Strumienia Anna Grygierek
Aby zostać odkrywcą i zdobywcą skarbów, wystarczy zaopatrzyć się w ulotkę questową i wyruszyć na szlak. Przygodę, która potrwa około godziny rozpoczynamy przy Sanktuarium św. Barbary w Strumieniu ul. 1 Maja. Zabawa jest dostępna całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. To uczestnik zabawy sam decyduje, kiedy podejmie wyzwanie.

Fot. UM Strumień

Ulotkę z przebiegiem trasy można:
• samodzielnie wydrukować (plik do pobrania na stronie: http://strumien.pl/do-pobrania )
Lub odebrać w:
• Punkcie Informacji Turystycznej w Strumieniu ( ul. Rynek 2, 43-246 Strumień)
• Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury (ul. Młyńska 14, 43-246 Strumień)
• Urzędzie Miejskim w Strumieniu w Referacie Rozwoju i Promocji (ul. Rynek 4, 43-246 Strumień)
• w punktach noclegowo – gastronomicznych na terenie Strumienia.

 

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
4 miesięcy temu

Quest to po francusku zadanie. Zastanawiam się, czy rzeczywiście trzeba sobie zadawać splendoru i szpanu nazywając polskie wydarzenia obcojęzycznymi nazwami? W Polsce była już epoka”makaronizmów” i fatalny ślad zostawiła w j. polskim.
A poza tym śmiesznie to brzmi razem- Quest historyczny (czytaj. zadanie historyczne)”Po Strumieniu żabim skokiem”. Uśmiać się można- ktoś z boku zastanawiać się będzie jak skakać po jakimś strumieniu i co ma do tego żaba w zadaniu historycznym.
To coś w tym stylu
“Ptaszek sobie frunie z dala
Słońce w górze napierdala
Żaba w stawie dupę moczy
k***a co za dzień uroczy”

Zuza
Zuza
4 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Aha, można jeszcze zamienić, w tym przypadku, słowo Quest na ścieżka historyczna. Ale to przecież brzmi tak banalnie.