Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Święta w doniczce

Choinka to niewątpliwie symbol Bożego Narodzenia, ale to nie jedyna roślina, która kojarzy się z tym świętem. Wyjątkowy nastrój wprowadzają również doniczkowe rośliny pokojowe, które zakwitają w tym czasie. Na przykład kaktus grudnik bożonarodzeniowy, amarylis czy gwiazda betlejemska…

Kaktus grudnik, zwany też zygokaktusem lub kaktusem Bożego Narodzenia, pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii. Doskonale kwitnie – na kremowo, różowo i czerwono – w warunkach pokojowych. Kwiaty mają kształt zwisających dzwonków. Rośliny te są do nabycia w okresie przedświątecznym w sklepach ogrodniczych. Grudnik daje się też bardzo łatwo rozmnażać w warunkach domowych poprzez sadzenie w doniczkach fragmentów pędów rośliny macierzystej.

W okresie świąt możemy mieć w domu pięknie kwitnącą roślinę, o łacińskiej nazwie amarylis belladonna,co już świadczy o jej wielkiej urodzie. Pochodzi z Afryki Południowej. Cebule amarylisa osiągają do 5 – 10 cm średnicy. Po przechłodzeniu, trwającym około 6 tygodni w temperaturze 15 stopni Celsjusza, można je w dowolnym czasie pobudzić do wzrostu i kwitnienia, sadząc do doniczek trzymanych w temperaturze pokojowej i z dopływem światła. Systematycznie podlewana, roślina zakwitnie po 5-6 tygodniach. Chcąc mieć pięknie kwitnącego amarylisa na Boże Narodzenie, wystarczyło wysadzić cebule do donic w połowie listopada. Szczególne miejsce na wigilijnych stołach zdobyła poinsecja- wilczomlecz piękny, zwana również gwiazdą betlejemską. Kolorowe, bardzo dekoracyjne przylistki ułożone w kształt gwiazdy są powszechnie uważane za kwiat tej efektownie prezentującej się rośliny. Nic bardziej mylnego! Kwiaty poinsecji są bardzo małe i znajdują się w środku gwiazdy. Znanych jest ponad 100 odmian gwiazdy betlejemskiej w różnych kolorach ozdobnych przylistków – od czerwonego przez różowy i żółty po kremowy. 12 grudnia miała ona swoje święto. Wiąże się to z datą śmierci Joela Poinsetta, ambasadora USA w Meksyku, który przywiózł tę roślinę 200 lat temu do USA i dlatego nazywana jest poinsecją. Przy szczególnej staranności i spełnieniu odpowiednich procedur,gwiazdę można zachować w warunkach domowych do następnych świąt.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rango
Rango
4 lat temu

Poinsecja to jak dla mnie zdecydowanie najpopularniejsza świąteczna roślina 🙂

Jaśmina
Jaśmina
4 lat temu

Gwiazda betlejemska – prosta i piękna, wszędzie pasuje 🙂

Anna
Anna
4 lat temu

U mnie w domu zawsze musi być Gwiazda betjemska w czasie Świąt 😉