Wydarzenia Bielsko-Biała

„Sytuacja powoli się normalizuje”. Prezydent uspokaja, służby wojewódzkie zapowiadają pełną gotowość

Dziś o godz. 11.00 w trybie pilnym w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zorganizowano konferencję prasową dotyczącą zagrożenia powodziowego na terenie miasta i powiatu oraz całego regionu. W briefingu wziął udział prezydent Jarosław Klimaszewski, wojewoda śląski oraz przedstawiciele komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Jako pierwszy zabrał głos wojewoda śląski Marek Wójcik. – Mamy do czynienia z powodzią błyskawiczną. W chwili obecnej rzeki wystąpiły z brzegów. Mamy pogotowie powodziowe na terenie miasta Bielska-Białej jak również trzech gmin na terenie powiatu bielskiego oraz na terenie powiatu cieszyńskiego. Zadysponowane zostały dodatkowe siły i środki PSP, po to żeby pomóc w spuszczaniu wody. Na rzece Iłownica prewencyjnie wzmacniamy wał przeciwpowodziowy – mówił o sytuacji na terenie południa województwa.

Prezydent Jarosław Klimaszewski przedstawił natomiast jak kryzys powodziowy wygląda w mieście. – Sytuacja jest dosyć poważna. Najważniejsze jest to, że nie ma żadnych tragicznych wydarzeń. Oczywiście są podtopienia, są zalane drogi, chociaż woda zaczyna powoli opadać. Wszystkie służby działają zgodnie z procedurami. Na ten moment wszystkie środki osobowe i techniczne są zapewnione. Plany ewakuacji są gotowe, ale nie ma takiej konieczności. Nie mamy żadnych informacji, że jakieś osoby są odcięte. Obiekty infrastruktury krytycznej jak szpitale są bezpieczne. Na sto jednostek oświatowych w mieście tylko pięć zostało wyłączonych z użytkowania. Wygląda na to, że powoli sytuacja się normalizuje. Pewne szkody powstały, ale tym będziemy się zajmować po zakończeniu sytuacji kryzysowej – mówił.

Na koniec do sprawy odniósł się zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP. – Jesteśmy tutaj po to, żeby wesprzeć komendantów w Bielsku-Białej i Cieszynie. Na terenie Bielska odnotowaliśmy ponad 800 zdarzeń, w Cieszynie ponad 200. W tej chwili prowadzimy 35 akcji na terenie Bielska-Białej i 20 w powiecie bielskim. Skierowaliśmy pięć zestawów pompowych na południe województwa. Mamy w gotowości zestawy średniej i dużej wydajności, jeśli będzie taka potrzeba będziemy je dysponować na potrzeby wsparcia pana prezydenta, wójtów i starostów. Jesteśmy przygotowani pod względem zabezpieczenia operacyjnego – dodał st. bryg. Damian Legierski.

 

google_news