Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Sytuacja w Szpitalu Śląskim. Komunikat dyrektora

Fot. Szpital Śląski

Wczoraj informowaliśmy o wyłączeniu z funkcjonowania Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Teraz do problemu odniósł się dyrektor Czesław Płygawko.

Mając na uwadze kierowane do ZZOZ w Cieszynie pytania dotyczące zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie informujemy, iż 29 maja rozpoznano u pacjenta wypisanego z Oddziału Chorób Wewnętrznych zakażenie wirusem SARS- CoV-2. Z tego powodu niezwłocznie wdrożono postępowanie diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów tegoż Oddziału zgodnie z rekomendacjami GIS, we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Cieszynie.

Do dnia dzisiejszego tj. 02.06.2020r. potwierdzono zakażenie koronawirusem u 12 osób: 10 pacjentów oraz 2 osoby z personelu medycznego. Osoby z personelu medycznego są bezobjawowe i przebywają w kwarantannie. Z kolei chorych pacjentów odizolowano od pacjentów, u których nie potwierdzono zakażenia, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i zapewnić pacjentom zdrowym maksimum bezpieczeństwa.

Brak jest możliwości ustalenia przyczyny wyjściowej zakażenia. Jednak z powodu obecności wirusa SARS-CoV -2 wśród personelu medycznego, stosującego od początku stanu epidemii zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z tym wirusem, w tym środki ochrony indywidualnej w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych, istnieje naszym zdaniem uzasadnione przypuszczenie, że do zakażenia doszło poza szpitalem.
Dochodzenie epidemiologiczne w tym zakresie jest prowadzone przez PSSE w Cieszynie, również w środowiskach, z których do szpitala trafili pacjenci.

Z powodu dużej ilości zakażeń w województwie śląskim i wzrastającej liczby osób z dodatnim wynikiem SARS-CoV-2 w naszym szpitalu zaostrzono procedury zapobiegające zakażeniu i rozszerzaniu się zakażenia. Zwiększono liczbę testów wykonywanych u pacjentów przyjmowanych do szpitala oraz zwiększono dystans między chorymi w salach szpitalnych.

W związku z zaistniałą w Oddziale Chorób Wewnętrznych sytuacją, wstrzymano przyjęcia i wypisy pacjentów z tegoż oddziału. Chorzy wymagający leczenia będą tymczasowo kierowani do sąsiednich szpitali.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lojzek
Lojzek
1 miesiąc temu

ten a lekarzy sprecjalistow sprawdziliscie i macie juz wyniki tych co sa zatrudnieni w katowicach a wykonuja prace w cieszynie ? bo z tego co wiem to cieszynski szpital sie na tych ludzi wypina ! a tu oglasza ze wszystko pod kontroloa skoro do teraz nie maja ci lekarzy wynikow ?!

zaklamana dyrekcja ot co.

Jorguś
Jorguś
1 miesiąc temu
Reply to  Lojzek

Co rozumiesz pod pojęciem “wypina” ? Bo skoro wiesz to pewnie podzielisz się wiedzą..
Ale wiesz o tym, że Rozporzadzenie zabrania “medykom” pracy w kilku lokalizacjach medycznych, stąd np. z DPS-ów “zniknęły” pielęgniarki …

Daniel
Daniel
1 miesiąc temu

Cieszy mnie, że władze szpitala tak szybko reagują na zagrożenie związane z zakażeniem i działają w tej sprawie! 🙂

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Stojąc do rejestracji lub czekając do lekarza specjalisty nikt nie przestrzega zasad bezpieczeństwa zbyt dużo ludzi oczekujących w kolejkach

Jerzy
Jerzy
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

W których kolejkach ??? Sam pzred chwilą tam stałem a ludzie w maseczkach i w przyzwoitej odległości. Do którego specjalisty tak było ????? To trzeba do Prokuratora zgłaszac bo to zagrożenie życia lub zdrowia !!!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Jerzy

Do prokuratora? Nie do przerobienia robota, zgłoszenia. Temat nie dla prokuratora.