Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec Oświęcim

Szlaki na Magurkę lśnią!

Chłopcy z Koła Turystycznego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Międzyrzeczu Górnym. Zdjęcia: Magdalena Nycz

To było trzecie wielkie sprzątanie beskidzkich szlaków w tym roku w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019”. Grupy dzieci, młodzieży i dorosłych oczyściły ze śmieci szlaki prowadzące z różnych miejsc na Magurkę Wilkowicką.

Przedsięwzięcie organizuje co roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie – Oddział w Bielsku-Białej. O poprzednich odsłonach akcji – w rejonie Klimczoka i Babiej Góry – pisaliśmy tutaj i tutaj. W sobotę, 15 czerwca, przyszedł czas na finał, czyli sprzątanie szlaków Magurki. – Znajdowaliśmy między innymi szklane i plastikowe butelki, puszki czy papierki – mówią Wiktoria i Oliwia z grupy „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej.

W finałowej akcji wzięły udział następujące grupy: Szkolne Koło PTT „Groniczki” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kozach, Koło PTT w Kozach, Koło Honorowych Dawców Krwi PCK w Kozach, Koło Turystyczne przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Międzyrzeczu Górnym, Szkolne Koło PTT „Krokus” z Rybarzowic, członkowie bielskiego oddziału PTT, podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” w Bielsku-Białej, Fundacja Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Oświęcimiu i Żywcu, Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, Oddział PTT w Chrzanowie i część Szkolnych Kół Krajoznawczych tego oddziału oraz przedstawiciele firm Avio Polska sp. z o.o. i Nemak Poland sp. z o.o.

Z jedną z grup na szlaku spotkał się leśniczy Mirosław Kubas, który opowiedział młodzieży ciekawostki o życiu lasu. Z kolei dzieci z Międzyrzecza Górnego mijały na swojej trasie zawodników Górskiego Biegu Frassatiego, dopingując ich i przybijając „piątki”. Na mecie sprzątania, czyli na polanie obok schroniska na Magurce, na wszystkich uczestników czekały ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gry i zabawy sprawnościowe, m.in. slalom z piłką, skakanka i hula hoop. Po odpoczynku przyszedł czas na podsumowanie akcji oraz liczne podziękowania, wręczanie nagród, dyplomów i pism gratulacyjnych.

– W tym roku mieliśmy trochę „pod górkę”, ponieważ przed kwietniowym sprzątaniem Klimczoka trwał strajk nauczycieli i do końca nie było wiadomo, czy akcja dojdzie do skutku, ponieważ dzieci i młodzież biorą w niej udział pod opieką pedagogów. Na nasze szczęście – chociaż popieramy nauczycieli – dzień przed akcją strajk został zawieszony i wszystko odbyło się zgodnie z planem, ale w niemal jesiennej aurze – było zimno i mglisto – opowiada Szymon Baron, prezes bielskiego Oddziału PTT. – Z kolei przed majowym sprzątaniem Babiej Góry przez wiele dni intensywnie padało, więc wiele osób zrezygnowało z uczestnictwa. Tymczasem akurat w dzień sprzątania zrobiła się ładna pogoda. Natomiast dziś mieliśmy trzydziestokilkustopniowy upał. Ale i tak było nas bardzo dużo.

W finałowej odsłonie akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” wzięło udział 228 osób, w tym 136 dzieci i młodzieży, a ze szlaków zebrano 1440 litrów śmieci. Oprócz trzech wspólnych akcji odbyło się również kilka dodatkowych wydarzeń. Wolontariusze z Nemaka posprzątali rejon Błatniej, seniorzy z bielskiego oddziału PTT porządkowali szlaki podczas swoich wycieczek, grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej sprzątała okolice Czeretników (Beskid Makowski), a koziańskie Koło PTT sprzątało m.in. rejon kamieniołomu w Kozach. We wszystkich akcjach wzięło udział 631 osób, w tym 334 dzieci i młodzieży, którym udało się oczyścić szlaki z 10 200 litrów śmieci.

Sponsorami akcji były Grupa Kęty S.A. oraz firma Łukosz z Chybia, a patronat prasowy sprawowały tradycyjnie portal beskidzka24.pl i „Kronika Beskidzka”.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
SramNapis
SramNapis
1 rok temu

Dziękujemy sołtysowi Żywca za czyste szlaki i powierze!