Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Szpital Śląski bogatszy o mobilną pracownię diagnostyczną. Wykryje koronawirusa i nie tylko

Fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Nową, kontenerową pracownię diagnostyki obrazowej, wyposażoną w wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz aparat RTG o wartości prawie 2,5 mln zł, uruchomiono właśnie w Szpitalu Ślaskim w Cieszynie. To druga pracownia w powiatowej lecznicy.

Obecnie, sprzęt zapewniający zaawansowaną diagnostykę obrazową, będzie wykorzystywany do badań pacjentów cieszyńskiej placówki z podejrzeniem koronawirusa. Jest to bardzo istotne narzędzie w walce z epidemią i stanowi wsparcie dla diagnostyki wykonywanej za pomocą testów genetycznych na obecność wirusa w organizmie. Wykonanie pogłębionej tomografii klatki piersiowej pokaże charakterystyczne zmiany w płucach u pacjenta zakażonego COVID-19, zarówno bezobjawowego, jak i zanim symptomy zakażenia się pojawią. Ponadto, tomografia komputerowa może być wykonana i oceniona przez specjalistę radiologa zaledwie w ciągu 30 minut, co pozwala na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia, podczas gdy czas oczekiwania na wynik testu genetycznego to około 40 godzin.

Zaawansowana i kompleksowa diagnostyka obrazowa pacjenta to najlepsze, możliwe rozwiązanie na obecnym etapie walki z wirusem. Tomograf komputerowy jest kluczowym sprzętem w diagnozowaniu koronawirusa i chorób nim spowodowanych. Dobór sprzętu był konsultowany z lekarzami radiologami naszego szpitala i po rozeznaniu rynku, spośród otrzymanych ofert wyłoniliśmy najkorzystniejszą opcję zakupu kontenerowej pracowni diagnostyki obrazowej. Dodatkowo, otrzymaliśmy możliwość szybkiego uruchomienia pracowni i dzięki temu, w ciągu dwóch tygodni udało się ją otworzyć – mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

navigate_before
navigate_next

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawski
Ciekawski
4 lat temu

Proszę pokazać na zdj . laboratorium do wykonywania testów na koronawirusa z aparaturą PCR o której było tak głośno w kwietniu , jest czerwiec a jakoś starostwo ( szpital) się nie chwali na łamach pracy i Facebooka ile wykonuje się testów na dobę. Dyrektor szpitala także się zaszył w swoim gabinecie i nie wypowiada się .

Obserwator.
Obserwator.
4 lat temu

To się chwali , brawo dla Cieszyna !!!

Ooo
Ooo
4 lat temu

Pięknie, gratulacje!!!!