Wydarzenia Żywiec

Szpital Żywiec z Oddziałem Kardiologicznym – ZDJĘCIA

Szpital Żywiec właśnie powiększył się o nowy Oddział. Otwarta pod koniec września ubiegłego roku, w ramach Partnerstwa Prywatno-Publicznego, placówka zainaugurowała wczoraj działalność Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii. To już dziewiąta jednostka Szpitala, świadcząca całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską.

Otwarcie Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu Żywiec to bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Żywiecczyzny i sąsiadujących powiatów, którzy przez lata borykali się z brakiem dostępu do szpitalnej opieki kardiologicznej w swoim rejonie.

– Mamy wielką satysfakcję z tego, że pacjenci będą mogli wreszcie korzystać z opieki kardiologicznej u nas, na miejscu – zapewnia Małgorzata Świątkiewicz, Dyrektor Szpitala Żywiec. – Choroby serca należą do tych najczęściej występujących, dlatego Oddziału Kardiologicznego nie mogło zabraknąć w naszym Szpitalu – dodaje.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że co roku z powodu chorób układu krążenia umiera 175 tys. Polaków. Jest to ok 40 proc. wszystkich zgonów. Szybka pomoc medyczna w wielu przypadkach może uratować życie. Tymczasem do niedawna mieszkańcy regionu, by skorzystać z opieki kardiologicznej, np. w przypadku wystąpienia zawału serca, zmuszeni byli udać się do szpitala w Bielsku-Białej lub Cieszynie, które – dla najdalej położonych miejscowości powiatu – oddalone są nawet o 70 km. Teraz nie tylko dystans zmniejszy się dla nich o połowę, ale przede wszystkim mogą liczyć na opiekę wysoko wyspecjalizowanego personelu medycznego, pracującego w nowoczesnych warunkach i na nowoczesnym sprzęcie.

– Starannie i rozważnie dobieraliśmy personel do pracy w Oddziale Kardiologicznym naszego Szpitala, tak by zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie – zapewnia Małgorzata Świątkiewicz. – Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało się nam pozyskać wysokiej klasy specjalistów, zarówno pośród lekarzy, pielęgniarek, jak i personelu pomocniczego – dodaje.

rpt

Nowo otwarty odział to 27 łóżek w komfortowych salach oraz 8 łóżek znajdujących się na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej. W każdej sali istnieje możliwość podłączenia nowoczesnego sprzętu monitorującego funkcje życiowe pacjenta. Oddział dysponuje bezpośrednim połączeniem internetowym z zespołami pogotowia ratunkowego – tzw. LifeNet, umożliwiającym teletransmisję zapisu EKG.

Oddział wyposażony jest w nowoczesną salę zabiegową hemodynamiki, gdzie wykonywane są zabiegi udrażniania i poszerzania tętnic wieńcowych (koronarografia, angioplastyka wieńcowa, FFR, IVUS). – Powyższe zabiegi są wykonywane 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – zapewnia dr Marcin Dębiński, Ordynator Oddziału. – Oprócz tego posiadamy pracownię elektrokardiologii oraz elektrofizjologii, w których wykonywane są zabiegi m.in. wszczepienia rozruszników serca oraz ablacji zaburzeń rytmu serca – dodaje.
Najważniejszym zadaniem pracowni hemodynamicznej jest zabezpieczenie pacjentów ze świeżym zawałem serca.

– Oferujemy naszym chorym najlepszy sposób leczenia poprzez szybką interwencję udrażniając zamkniętą tętnicę i zatrzymując postęp martwicy mięśnia sercowego – opisuje dr Marek Król, Kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii.

W pracowni wykonywane są inwazyjne badania diagnostyczne układu krążenia: koronarografia czyli badanie kontrastowe tętnic wieńcowych oraz ultrasonografia wewnątrznaczyniowa (IVUS), która pomaga dokładnie ocenić charakter i stopień zwężenia naczynia, a także testy oceniające rezerwę wieńcową (FFR) określające istotność niedokrwienia.

– Po dokładnej weryfikacji poszerzamy zwężone miejsca, zabezpieczając je najnowocześniejszymi, pokrytymi lekami, stentami wieńcowymi. Nowoczesny sprzęt umożliwia stosowanie niskich dawek promieniowania rentgenowskiego oraz redukcję ilości podanego kontrastu – dodaje dr Marek Król.

Pacjenci oddziału mają dostęp do pełnej diagnostyki: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, UKG, USG, RTG, badań endoskopowych i laboratorium analitycznego. Wykonywane są im m.in. takie badania jak EKG, Holter EKG, Holter ciśnieniowy, testy wysiłkowe na bieżni, czy echo przezprzełykowe. Pacjenci oddziału, po przebytym zawale serca, mogą korzystać z refundowanego przez NFZ programu Kompleksowej Opieki Specjalistycznej KOS-Zawał, który zapewnia im pomoc medyczną i rehabilitację kardiologiczną przez 12 miesięcy od zdarzenia.

Dodatkowo, z okazji otwarcia Oddziału, Szpital otrzymał od Powiatu Żywieckiego 150 tys. zł na doposażenie placówki.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
żywczanka
żywczanka
2 miesięcy temu

fajnie że nowy oddział, tylko że nie mają wyszkolonej kadry.brakuje ludzi.

Pawel
Pawel
2 miesięcy temu

to co, na żywiecczyźnie już leczenie modlitwą i wodą święconą nie wystarcza ?