Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ma to być spektakularna inwestycja. Termy Grodziec trampoliną dla rozwoju regionu?

Fot. Witold Kożdoń

W Grodźcu Śląskim dzieją się rzeczy spektakularne. Dowiercono się bowiem do podziemnych wód termalnych. Odwiert ma już około 1,5 kilometra głębokości, a temperatura wody 46 stopni. Doniesienia te elektryzują mieszkańców naszego regionu, a wielu zadaje sobie pytanie, czy potencjalny, przyszły termalny aquapark w Grodźcu odmieni gospodarcze oblicze wschodniej części Śląska Cieszyńskiego?

Wiercenia w poszukiwaniu wód termalnych ruszyły w Grodźcu pod koniec września 2023 r. Cztery miesiące później, w styczniu 2024 r., wójt Jasienicy Janusz Pierzyna poinformował dziennikarzy, iż firma prowadząca prace wiertnicze na głębokości ok. 1400 metrów natrafiła na źródła geotermalne o temperaturze 46 st. Celsjusza. Na tym jednak nie koniec, bo odwiert trwa dalej, a im będzie głębszy, tym temperatura źródła powinna być wyższa. Pod koniec lutego szyb wiertniczy ma mieć blisko dwa kilometry głębokości i wówczas lokalne wody geotermalne powinny mieć temperaturę między 70 a 95 st. Celsjusza.

Już dziś jednak potwierdzają się wyniki badań, jakimi samorząd Jasienicy dysponuje od lat. Historia wierceń w Grodźcu wcale nie rozpoczęła się bowiem w zeszłym roku. Prace wiertnicze poprzedziły wieloletnie starania wójta Janusza Pierzyny, który jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia zlecił opracowanie analiz prof. Julianowi Sokołowskiemu. W kolejnym kroku gmina kupiła w Grodźcu 5-hektarową działkę, na której teraz realizowane są prace. W poprzedniej kadencji samorządowej powstał też projekt „Jasienicki Kurort Zamkowy”, który trafił do rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W konsekwencji gmina otrzymała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 14,8 mln zł na realizację obecnego odwiertu. Czy zatem wizjonerskie działania jasienickich samorządowców odmienią gospodarcze oblicze Grodźca oraz sąsiednich miejscowości?

Co ciekawe, sołtys Grodźca, Dariusz Szydłowski, nie chce komentować sprawy. Odsyła do wójta Jasienicy oraz „na Facebooka”, a tam grodzieccy internauci są raczej sceptyczni wobec potencjalnej inwestycji. „Nie wiadomo czy kurort wypali, może być burza w szklance wody” – pisze jeden z nich. „Nikt nie zainwestuje setek milionów, jeżeli złoże nie jest na dziesiątki lat eksploatacji” – przekonuje inny. „A ja czekam na to, co mieszkańcy i gmina będzie z tego miała, że tu powstaną baseny termalne. Tyle już ich jest w okolicach. Obcy kapitał wykupi tereny, podatku nigdy nie zapłacą, przyjadą głośni i pijani »turyści«, zawalą nas samochodami w niedziele i święta. Gdzie tu »zysk« dla Grodźca? Z czego ludzie się tak cieszą?” – zastanawia się kolejny internauta.Dla odmiany sołtys sąsiadującego z Grodźcem Pogórza, Mariusz Rodenko, przekonuje, że mieszkańcy tej podskoczowskiej wsi czekają na zakończenie wierceń z niecierpliwością i optymizmem. – Wiadomo przecież, że Pogórze mogłoby stanowić swoiste zaplecze dla przyszłego grodzieckiego kompleksu turystycznego – mówi. Żartuje jednocześnie, że deweloperzy w Pogórzu już są i to od dawna. – Aquapark w Grodźcu sprawi zapewne, że będzie ich więcej, ale myślę, że to i tak nieuniknione, bo typowego rolnictwa jest u nas coraz mniej, a Pogórze przekształca się z typowej w wioski w coś na kształt podmiejskiego osiedla – tłumaczy Mariusz Rodenko.

Zdaniem sołtysa Pogórza, jeśli w przyszłości rzeczywiście powstaną „termy Grodziec”, nie będzie już potrzeby jeżdżenia na słowackie kąpieliska. – Mamy też jednak trochę obaw, bo wiadomo, że zwiększy się natężenie ruchu na głównej drodze przez Pogórze, a przecież nie jest ona w najlepszym stanie – stwierdza nasz rozmówca.

Podobnych obaw nie mają za to w Górkach Wielkich, które również graniczą z Grodźcem. – Wiadomo przecież, że dzięki dwupasmówce Cieszyn-Bielsko-Biała dojazd do Grodźca jest rewelacyjny. Nie spodziewam się więc wzmożonego ruchu na naszych drogach – mówi Andrzej Greń, górczanin, a zarazem prezes Beskidu Brenna. Jego zdaniem inwestycja w Grodźcu to szansa dla całego regionu. – Oczywiście, że najwięcej zyskają Grodziec i gmina Jasienica, ale przedsiębiorczy górczanie na pewno nie będą stratni. Zarobią również pensjonaty nad Brennicą, bo przecież szykuje się kolejna wielka, lokalna atrakcja – mówi.

Andrzej Greń zastrzega jednak, że mimo optymistycznych medialnych doniesień, nadal jest sporo znaków zapytania. – Nie wiemy między innymi, jaka jest wydajność tego złoża, czy woda ma właściwości lecznicze i przede wszystkim, kto za to wszystko zapłaci? A mowa jest przecież o gigantycznych pieniądzach – stwierdza prezes Beskidu Brenna.

Faktycznie, wielkość kapitału potrzebnego do uruchomienia nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-turystycznego, którego sercem ma być zamek w Grodźcu, samorządowcy z Jasienicy oszacowali na 500-600 mln złotych. Dlatego wiadomo, że potrzebne będą pieniądze prywatnych inwestorów. Czy jednak uda się zebrać taką sumę? Póki co wiadomo, że w Grodźcu – na dwupasmówce S52 z Cieszyna do Bielska-Białej – powstanie nowy węzeł drogowy. Pod koniec stycznia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Koszt jej opracowania to ponad 1,3 mln zł.

Jak informuje katowicki Oddział GDDKiA, dzięki umowie zostanie przygotowany projekt połączenia drogi S52 z drogą powiatową DP4420S, który będzie wykorzystywał istniejący wiadukt nad „ekspresówką”. Planowana jest budowa węzła częściowo bezkolizyjnego (typu WB) wraz z niezbędną infrastrukturą zapewniającą skomunikowanie drogi powiatowej z drogą ekspresową. Nowy drogowy węzeł ma stanowić uzupełnienie zjazdu z ekspresówki w Świętoszówce, ale inwestycja pozwoli też rozładować duże natężenie ruchu na węźle w Jasienicy, na którym obecnie średni dobowy ruch wynosi ponad 41 tys. pojazdów na dobę. Przygotowanie inwestycji zaplanowano na lata 2024-2025, natomiast jej realizację w latach 2026 i 2027.

google_news
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojek
Wojek
2 miesięcy temu

Burza w szklance wody robiona przez Pierzyne przed wyborami. Odwierty były robione nie raz nawet w poprzednim wieku i wiadomo że gorąca wodą jest. Szkoda tylko że nie ma wysokiej temperatury.

Ewa
Ewa
2 miesięcy temu
Reply to  Wojek

Tak się ludzi wiejskich robi w konia przed wyborami czyli szkoła PZPR działa baniaka.

Zbigniew
Zbigniew
2 miesięcy temu

A co na to pan Bożek,jaka rola jego?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Teraz wielkie halo wokół Grodźca, bo może wypali wielki “Jasienicki” kurort zamkowy. A szczerze mówiąc to gmina Jasienica miała gdzieś to ościenne sołectwo, mieszkam tu od 12 lat i poza wybudowaniem nowej strażnicy osp i przekazaniem nowego wozu strażackiego nie działo się to dosłownie nic. Nie powstało nawet 50 metrów chodnika, kilka lata temu utwardzili pobocza w stronę Pogórza i tyle by było inwestycji w Grodźcu. Aaa wymienili jeszcze chyba 7 lamp w “centrum” na ledowe 👍👍👍. Patrząc jak rozwija się Międzyrzecze czy Mazańcowice, to te termy o których tyle wrzasku to niestety jedyna szansa na rozwój tego zapomnianego przez… Czytaj więcej »

Tim
Tim
2 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Uwierz mi ,że w samej Jasienicy jest podobnie. Tutaj, tylko na pierwszy rzut oka wszystko wygląda ładnie: nowa gmina, nowa remiza i parking. Już kawałek dalej jest smród z szamb, śmieci na każdym kroku, brak chodników.O ścieżkach rowerowych już nie wspomnę, bo w tej gminie chyba nie znają takiego pojęcia.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 miesięcy temu
Reply to  Tim

Myślę że tu nie można porównywać Jasienicy do Grodźca, w Grodźcu nie ma kawałka chodnika, a ścieżki rowerowe to się nam nawet nie śniły. Tu czas się zatrzymał.
O kanalizie nie wspominam, cała gmina zacofana, nie wierzę że przy takim nacisku uni na eko nie dało się pozyskać konkretnego dofinansowania na budowę kanalizacji.

Hermenegolda
Hermenegolda
2 miesięcy temu

Jeśli od razu trampolina będzie – warto wiercić dalej i zobaczyć co głębiej

Wojek
Wojek
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegolda

Piekło?

Marek z BB
Marek z BB
2 miesięcy temu

Specjalność tej gminy to propaganda jak za czasów PZPR jest taka woda jak u rydzyka podgrzewana gazem niech się wiocha cieszy .

Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu

Ludzie, co za głupoty wypisujcie. Żal pl jak się czyta Wasze komentarze. Płytkie i tyle. To zostanie dla nas , naszych dzieci i wnuków. Skoro nie chcecie to nie korzystajcie w przyszłości. A jak nie chcecie to nie znaczy , że inni też nie chcą.

Ewa
Ewa
2 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

My chcemy dla dzieci czystej gminy a nie syf jedyna gmina co nie ma kanalizacji ściekowej widać rajcy kochają syf max 10 % jest podłączone do paru set metrów kanalizacji.

Kazik
Kazik
2 miesięcy temu

Ok. Gmina niech zadba o mieszkańców, bo hałas z S-1 jest duży (ekrany przy nowych węzłach) remont byłej krajowej dr. Swietoszowka do Skoczowa. Oby był sukces?

Kert
Kert
2 miesięcy temu

Aquapark to cienki biznes. Niejeden samorząd o tym się przekonał.

tak ale
tak ale
2 miesięcy temu
Reply to  Kert

To obiekty użyteczności publicznej i trzeba do nich dokładać. Dokładać do interesu muszą nawet obiekty prywatne. Parki wodne zarabiają głównie na biletach i dotacjach od samorządów na naukę pływania.

Miglans
Miglans
2 miesięcy temu
Reply to  Kert

A spytaj w Chocholowie czy Szaflarach ??? Organizacją gmin jak się patrzy a napewno niedokladaja , a opinie poczytać.Mocie wójta na medal !!!!

Konrad
Konrad
2 miesięcy temu

Spokojnie UE zawiesi projekt, mają być niemieckie wiatraki to będą

kwa kwa kwa.
kwa kwa kwa.
2 miesięcy temu
Reply to  Konrad

Kacze gdakanie.

Jan
Jan
2 miesięcy temu
Reply to  Konrad

Widać ciemnego pisuara staska.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Ja bym oddała teren w zarządzanie Ojca Rydzyka, ma pieniądze i doświadczenie.

Adam
Adam
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Zarząd pewno będzie niemiecki

E_mil
E_mil
2 miesięcy temu
Reply to  Adam

Lepszy niemiecki niż pisowski !

E mail
E mail
2 miesięcy temu
Reply to  E_mil

Typowy zakompleksiony the bill POwsko lewacki.

Rezo
Rezo
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Widać, że zaścianek dalej murem za Jarkiem:)

patriotycznaHermenegilda
patriotycznaHermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Rezo

Jestem za murem na granicy z Białorusią a nie chińskim.

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu

Powoli, powoli, dwie kwestie, opłacalność korzystania wód geotermalnych zaczyna się od ich temperatury 70 st wzwyż. 46 stopni to żadna temperatura. Po drugie, zasobność złoża, przez ilę lat złoże będzie utrzymywać taką temperaturę. Na razie mamy jeden odwiert i burzę w mediach.

tys prowda
tys prowda
2 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Geotermia ojca Rydzyka czerpie wodę geotermalną z pokładów piaskowca jury dolnej. Ma ona temperaturę ok. 60 st. C. Ciepło z tej geotermii stanowi obecnie ok. 8 proc. ciepła w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń.

Jan
Jan
2 miesięcy temu
Reply to  tys prowda

Podgrzewana gazem