Wydarzenia Cieszyn

Co za historia! „Nie ma Polski bez Puńcowa” | WIDEO, ZDJĘCIA

Fot. Michał Cichy

Ta miejscowość, położona w gminie Goleszów, nie jest duża, ale posiada długą historię, w której wizytą w Puńcowie zapisał się nawet cesarz Franciszek Józef.

Władca habsburski był tam w 1906 roku. Dziś zaś, 5 sierpnia 2023 roku, Puńców, jego mieszkańcy oraz goście obchodzą jubileusz 800-lecia istnienia wsi. W południe odbyła się msza w puńcowskim kościele, a potem najistotniejsza część oficjalna. Oficjalnie oddano do użytku okolicznościową ławkę, tablicę pamiątkową oraz osadzono koło niej kapsułę czasu, czego dokonali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Goleszów.

Po tej części celebry  zebrani przeszli w korowodzie na boisko Tempa Puńców. Tam między innymi odznaczono osoby zasłużone dla Puńcowa, po czym nastąpiła część bardziej rozrywkowa, w tym koncert zespołu Baciary. Pomimo niekorzystnych prognoz pogodowych impreza zgromadziła i gromadzi wciąż wielu gości.

Puńców to, obok Goleszowa, najstarsza wioska w tej gminie i jedna z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim wsi książęcych, istniejąca już w 1223 roku. Od XV wieku była tam parafia. Bardzo cennym obiektem zabytkowym jest w Puńcowie kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jerzego. Zbudowany został w 1518 roku, w stylu późnogotyckim. Jest to najstarszy istniejący kościół murowany na wsi w powiecie cieszyńskim. W Puńcowie jest kilka domów zabytkowych z XIX wieku, posiadających np. sklepienia kolebkowe.

Mieszkańcem tej wsi był Józef Zaleski (1850 – 1915), prezes Towarzystwa Rolniczego, autor “Listów znad Puńcówki” oraz Alojzy Milata (1885 – 1936), pedagog i krajoznawca, autor kilkunastu podręczników z geografii i metodyki tego przedmiotu.

Ciekawostką geologiczną jest występowanie na terenie Puńcowa cieszynitów – zasadowych skał wulkanicznych, utworzonych w okresie kredy i występujących w postaci żył, głównie w dolinie Puńcówki.

Zdjęcia: Michał Cichy

Relację z tego wydarzenia i obszerną galerię zdjęć znajdziesz też TUTAJ.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
raphi
raphi
8 miesięcy temu

Też jestem ciekaw ?

nie wiadomo
nie wiadomo
8 miesięcy temu

Co to za cytat w tytule i na transparencie podpisany 1918 rokiem?