Wydarzenia Wadowice

To już nie plany – rozpoczęto rozbudowę Campusu Bemke

Wizualizacja Campusu Bemke.

W Kleczy uroczyście rozpoczęto budowę nowych obiektów na terenie tzw. Kopca.

O planach budowy w Kleczy campusu informowaliśmy jesienią ubiegłego roku TUTAJ. Po niespełna 8 miesiącach to już nie projekt, a inwestycja.

Pomysł budowy campusu otwartego na potrzeby lokalnej społeczności i stworzenie miejsca z ciekawą ofertą edukacyjno-kulturalną powstał w 2020 r. Celem jest kształcenie młodego pokolenia w duchu uniwersalnych wartości i otwartości na innych, wspieranie rozwoju zainteresowań i budowania lokalnej społeczności. Ma to być miejsce dostępne dla każdego, kto szuka wiedzy, chce być aktywny lub potrzebuje przestrzeni do odpoczynku.

– Chcielibyśmy, żeby Campus Bemke był w regionie nie tylko architektoniczną perełką łączącą nowoczesność z tradycją, ale przede wszystkim miejscem nowego modelu edukacji i spotkań wielu pokoleń. Naszym marzeniem jest stworzyć miejsce, w którym każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę aktywności, edukacji i rekreacji. Główny nacisk chcemy położyć na rozwój edukacji opartej na aktywnym zdobywaniu wiedzy, rozwiązywaniu problemów, we współpracy z rodzicami. Duże znaczenie dla nas ma głos lokalnej społeczności i współdziałanie z istniejącymi już podmiotami. Campus Bemke to projekt długoterminowy, tworzony z myślą o przyszłych pokoleniach, ale także z dbałością o potencjał miejsca i ludzi, którzy tworzą lokalne środowisko dziś – wyjaśnia Prezes Zarządu Fundacji Campus Bemke Katarzyna Przybył – Tamowicz.

W pierwszej kolejności powstaną nowe budynki szkolne, do których zostanie przeniesiona funkcjonująca na Kopcu Publiczna Szkoła Podstawowa, a budynek Collegium Marianum zostanie poddany rewitalizacji z zachowaniem jego historycznego charakteru. W kolejnym etapie prac powstanie tzw. Budynek Centralny stanowiący serce Campusu. W zapleczu zostaną udostępnione obiekty sportowe i pomieszczenia dedykowane działalności społeczno-kulturalnej. Każdy mieszkaniec Wadowic i okolic, uczniowie Campusu i innych placówek, będą mogli skorzystać z pełnowymiarowej sali gimnastycznej, siłowni, kortu do sqush’a, sal fitness czy sauny, a także sali teatralnej z technicznym zapleczem, sal konferencyjnych i bezpiecznego centrum zabaw dla najmłodszych. W strefie relaksu znajdzie się także kawiarnia i księgarnia.

– Projekt Budynku Centralnego zakłada umiejscowienie dwóch z trzech kondygnacji pod ziemią, co zminimalizuje ingerencję w naturalnie atrakcyjne otoczenie Campusu. Chcemy zintegrować środowisko w jednym miejscu dającym dostęp do najlepszej edukacji w naturalnej przestrzeni. To ma inspirować i tworzyć wszechstronne możliwości rozwoju. Wystarczy tylko odwiedzić Campus – zaprasza Krzysztof Słaboń.

Ponad połowę, bo aż 12 ha, przestrzeni Campusu stanowią użytki rolne. To idealna baza do rozwoju wioski edukacyjnej – FarmLab’u, projektu ekologicznego łączącego proces regeneratywnej produkcji żywności z edukacją szkolną i przedszkolną. Dzieci i młodzież pod okiem specjalistów, będą mogły zdobywać praktyczne umiejętności i wiedzę w sposób dopasowany do swoich możliwości i zainteresowań. FarmLab zapewni dostęp do prototypowni, modelarni, sal z elektroniką i IT, stolarni oraz gospodarstwa rolnego wyposażonego w szklarnie. Zaprojektowane ogrody – społeczny i edukacyjny, będą otwarte dla każdego, a do współpracy szczególnie zaproszeni są lokalni rolnicy i pasjonaci. Projekt FarmLabu jest tworzony na podstawie najnowszej wiedzy i ma posłużyć również wypracowaniu efektywnego modelu prowadzenia działalności rolniczej w Wadowicach i okolicach.

W założeniach architektonicznych budowa nowych obiektów opiera się na ideach zrównoważonego rozwoju, a całość Campusu ma być docelowo w jak największym stopniu samowystarczalna energetycznie. Inicjatywa zyskała uznanie lokalnych firm, które zdecydowały się wspierać jej rozwój. Honorowymi gośćmi spotkania były osoby i firmy, które zadeklarowały wsparcie w budowie campusu.

Podczas spotkania zaprezentowano wizualizacje i plany kolejnych etapów budowy, a sami fundatorzy odsłonili symboliczną makietę obiektu. Wiceprezes Zarządu ds. Edukacji Dobrochna Lama przybliżyła szczegółowe założenia nowego modelu edukacji realizowanego w przestrzeni Campusu Bemke.

Zabytkowy budynek Collegium Marianum.
Wizualizacja Campusu Bemke.
Wizualizacja Campusu Bemke.
navigate_before
navigate_next

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
super
super
1 rok temu

Mgliście, jeśli rozpoczęto budowę – musi być plan co do terminu etapów, kosztów, kto konkretnie będzie budował…

super
super
1 rok temu
Reply to  super

Jakie konkretnie firmy lokalne zdecydowały się wesprzeć rozwój, jakie honorowe firmy, goście zadeklarowały wsparcie w budowie Campusu, kto to pan Krzysztof Słaboń?