Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Uderza w nas kolejna pandemia! Nowe ogniska ptasiej grypy w regionie

Fot. Pixabay.com

Drugie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w powiecie cieszyńskim. Choroba została wykryta w kolejnym gospodarstwie komercyjnym w Simoradzu, w którym utrzymywano ponad 50 tysięcy sztuk drobiu. Pojawiła się także na dużej fermie przy granicy naszego powiatu – w Wiśle Małej. Inspekcja weterynaryjna puka od drzwi do drzwi, apelując do właścicieli drobiu o respektowanie swoich obowiązków.

Bogusław Kubica, powiatowy lekarz weterynarii w Cieszynie, nie ukrywa, że jest to już kryzysowa sytuacja i obawia się, że dalsze rozwijanie się groźnej choroby skutkować może całkowitym administracyjnym uśmierceniem drobiu w gospodarstwach i dużymi stratami dla hodowców. Na fermach zlokalizowanych w powiecie cieszyńskim znajduje się obecnie ponad 1 milion sztuk drobiu!

– Dlatego konieczne jest, by hodowcy wywiązywali się z ciążących na nich obowiązków. Przede wszystkim należy trzymać drób lub inne ptaki w zamkniętych budynkach, bez jakiegokolwiek kontaktu z innym drobiem, dzikimi ptakami i ich odchodami. Tam też należy je karmić. Należy także wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których trzymany jest drób. Zwierzęta należy karmić wyłącznie w budynkach, a karmę przechowywać w sposób zabezpieczający ją przed kontaktem z dzikimi ptakami i ich odchodami. Konieczne jest ponadto stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w tym celu, oraz bieżące odkażanie odzieży wraz ze sprzętem służącym do obsługi drobiu – wyjaśnia Bogusław Kubica.

Hodowcy mają obowiązek zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych. Przepisy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu ich chorób zakaźnych, mówią wprost: „kto będąc posiadaczem zwierząt, nie zgłasza miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną zwierząt, powiatowemu lekarzowi weterynarii, podlega karze pieniężnej w wysokości od 0,5 do dwukrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego”. Grzywna więc może wynieść nawet 10 334 zł!

google_news
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julita
Julita
2 lat temu

Czy inspekcja weterynaryjna będzie i kiedy informować o zażegnaniu ptasiej grypy? Nie wiem do kiedy mamy te 6 kurek trzymać w zamknięciu . Proszę o informację.

OrWell
OrWell
3 lat temu

Covid wygasa? Bo szykują nowego straszaka.

Oset
Oset
3 lat temu

A Drobiów ci u nas stada

Wybiòrca
Wybiòrca
3 lat temu

Będziemy na własne życzenie jak te kury na fermie: chorowani-wyszczepiani w nieskończoność. Na szczęście rządy mają doskonały, szeroko zakrojony program PODNOSZENIA ODPORNOŚCI całej populacji :)))
pamiętajcie o tym przy wyborach! Nie zapomnicie wrzucając głos kto i co z obecnych posłòw i rządzących z nami wyprawia, prawda?? Bedziecie pamiętać???

wte i wewte
wte i wewte
3 lat temu

Rydz i Hermenegilda : wlecze ślepy kulawego.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  wte i wewte

A i jeszcze głuchy się zabrał.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  wte i wewte

Czyżby “filozof” wielonickowiec się zaczaił?

Rydz
Rydz
3 lat temu

Fantomowe zagrożenia. Tak tresuje się całe społeczeństwa.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Jeśli pandemia to chyba nie wystarczy powiatowy lekarz weterynarii.

Rydz
Rydz
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Mądrego przyjemnie poczytać.

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Rydz

było “posłuchać”