Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Uśmiech, proszę! O znaczeniu uzębienia we współczesnym świecie

Uśmiech od zawsze stanowił dla wielu osób główne źródło powodzenia w życiu prywatnym i publicznym. Uśmiechnięta osoba jest postrzegana za o wiele bardziej atrakcyjną, towarzyską, a przy tym pewną siebie. Jest również zdrowsza, zwłaszcza że śmiech jest źródłem dobrej energii; łagodzi stres i znacznie ułatwia nawiązywanie kontaktów. Nic dziwnego, że tak bardzo zależy nam na tym, aby móc błyszczeć zdrowym uśmiechem w towarzystwie. Zęby stałe mamy na resztę życia, dlatego każda utrata stanowi niepokojący sygnał. Całe szczęście można temu zapobiec, stosując z odpowiednim wyprzedzeniem liczne techniki profilaktyczne. Zanim jednak dowiemy się o czynnościach zapobiegawczych, warto poznać główne przyczyny wypadania stałych zębów u dorosłych.

Poznaj przyczyny, które stoją za wypadaniem uzębienia

Główną przyczyną utraty zębów są choroby; najpopularniejszą z nich jest paradontoza, która powoli zaczyna dotykać coraz młodszych osób, natomiast jej leczenie jest kosztowne i długotrwałe. Paradontoza może być uwarunkowana genetycznie lub wystąpić na skutek obecności bakterii żerujących na płytce nazębnej. Efektem zaawansowanej postaci choroby jest chwiejność zębów, a także ich wypadanie. Równie częstą przyczyną utratą uzębienia u osób dorosłych jest próchnica i jedna z jej konsekwencji – zapalenie miazgi zęba. Etapy zapalenia możemy podzielić na trzy fazy, z czego pierwsza (delikatny ból zęba podczas spożywania posiłków) jest odwracalna, druga (pulsujący ból zęba) wymaga jak najszybszej interwencji stomatologa, zaś trzecia (martwica zęba przeobrażająca się w zgorzel) najczęściej kończy się usunięciem zęba. Oprócz przyczyn związanych bezpośrednio z chorobami, utrata zęba może nastąpić w wyniku urazu mechanicznego – nadkruszone czy ułamane zęby to częsty efekt wypadków powstałych podczas uprawiania sportów. Mimo że zazwyczaj ząb da się uratować poprzez uzupełnienie go materiałami kompozytowymi, istnieją sytuacje, podczas których uderzenie może być tak duże, że ząb zostaje całkowicie wybity. W sytuacjach takich jak te lekarzowi pozostaje usunięcie jego pozostałości z zębodołu. Chociaż na drugą sytuację nie mamy większego wpływu, możemy skutecznie zapobiec powstawaniu paradontozy, dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Zdrowy uśmiech to podstawa – zadbaj o niego najlepiej jak potrafisz!

Systematyczne usuwanie płytki nazębnej, dbałość o higienę jamy ustnej oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – to jedne z najskuteczniejszych metod zapobiegania paradontozie. Obecnie mamy do czynienia z szerokim asortymentem produktów stomatologicznych, które powstały stricte przeciw zapobieganiu paradontozie. Są nimi specjalne szczoteczki z miękkim włosiem, irygatory do zębów czy pasty zawierające chlorheksydynę. Wszystkie akcesoria możemy znaleźć między innymi na stronie hellodent.pl. Sklep dentystyczny już od kilku lat zaopatruje zarówno stomatologów, jak i klientów indywidualnych w szereg renomowanych gadżetów pomagających w utrzymaniu prawidłowego pH jamy ustnej i zapobieganiu paradontozie. Dodatkowo, na blogu prowadzonym przez HelloDent zainteresowani mogą zapoznać się z licznymi poradami na temat składu past do zębów, akcesoriów do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych czy doboru odpowiedniej szczoteczki sonicznej. Warto poszerzać swoją wiedzę z zakresu dbania o higienę jamy ustnej – w końcu człowiek nie rekin, w miejscach utraconych zębów nie rosną mu nowe!

google_news