Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

W Cieszynie o dramatach na polsko-białoruskiej granicy. Krytyka Polityczna zaprasza

Fot. mat. pras. / Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie organizuje w najbliższym czasie dwa spotkania poświęcone sytuacji, która ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy. Odbędą się one 17 i 18 marca. Czego dokładnie będą dotyczyć?

17 marca o 18.00 Joanna Sarnecka – antropolog kulturowy, artystka działająca w obszarze sztuki opowiadani i aktywistka, która od grudnia 2021 roku przede wszystkim angażuje się w pomocą humanitarną na polsko-białoruskiej granicy we współpracy z Grupą Granica, a obecnie w zespole Stowarzyszenia Egala – opowie o tym, co dzieje się w lasach na wschodniej granicy naszego kraju i spróbuje odpowiedzieć na pytanie „Czy na polskiej granicy muszą umierać ludzie?“. Będzie mowa o tragediach migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy przebywają u wrót Europy. Spotkanie poprowadzi Bogusław Słupczyński.

Natomiast 18 marca o 11.00 zaplanowano spektakl inspirowany bajką Jarosława Mikołajewskiego “Wędrówka Nabu” (na zdjęciu). Jest on dedykowany małej Maryam – dziewczynce w drodze. To opowieść dla małych, od około 7 lat, dzieci i dorosłych.

– Zapraszamy na opowieść, bajkę-niebajkę, historię, za pomocą której budujemy małe, wędrujące muzeum upamiętniające dzieci na granicach i w drodze, gdziekolwiek są: w Puszczy Białowieskiej, w małym pontonie pośród ogromnego morza, czy w małej łódce pokonującej rwący nurt rzeki. Ta historia toczy się teraz. Kiedy to czytacie, jakieś dzieci ruszają w drogę, inne zatrzymują się zmęczone, jeszcze inne właśnie konfrontują się ze strażnikami w mundurach. To nie jest świat, jaki chcielibyśmy zapewnić naszym dzieciom. Podobnie jak rodzice tamtych dzieci martwią się, że jest jak jest. Ale ich dom spłonął, nie ma już dla nich miejsca i życia w dawnym świecie. Droga równa się nadzieja. Dzieci w drodze, jak Odyseusz, nie mają wpływu na wiele rzeczy. Są drobne, kruche i bezbronne w rękach bogów decydujących o ich losie, czasem o życiu. Za to my mamy jakiś wpływ. Bądźmy z nimi, otwórzmy nasze domy, domagajmy się miejsca dla ludzi, którzy po prostu tak jak my chcą żyć, mieć co jeść, uczyć się, cieszyć i kochać. Żaden mur nie może być odpowiedzią na te pragnienia. Świat wokół małej bezbronnej Nabu nie jest jednak taki zły. Piękna przyroda, inni niż ludzcy świadkowie i leśni pomocnicy towarzyszą dziewczynce w drodze. Oni także opowiedzieli nam tę historię. A czy Nabu się uda? Tego nigdy nie wiemy. Ta opowieść nie jest więc bajką, jest rzeczywistością wielu dzieci, o której chcemy mówić, przypominać, którą chcemy upamiętnić – opowiadają twórcy spektaklu. Wydarzeniu towarzyszyć warsztat związany z tematem opowieści, który odbędzie się zaraz po spektaklu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, natomiast liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy za pomocą formularza dostępnego tutaj. Można też zgłaszać się telefonicznie – 609 724 500.

google_news