Wydarzenia Wadowice

W gminie Brzeźnica powstanie drugi żłobek

Fot. Pixabay

W dużych miastach publiczne żłobki są czymś normalnym, ale w naszym regionie działają one w kilku gminach, a w innych czynione są starania do ich uruchomienia. Tymczasem w gminie brzeźnickiej od września funkcjonować będą już dwie tego typu placówki.

O tym jak bardzo potrzebne są żłobki najlepiej świadczy fakt, że do działającego w Brzeźnicy uczęszcza obecnie 53 dzieci. – Widząc zapotrzebowanie na tego rodzaju opiekę, a które jest duże i się zwiększa uznaliśmy, że konieczne jest uruchomienie kolejnego żłobka – mówi wójt Brzeźnicy Bogusław Antos. Wspomina, że w gminie pieniądze wydawane są z rozwagą i nawet jeśli wydatek jest koniecznością to szuka się rozwiązań, aby je zminimalizować. I tak też było w tym przypadku. Zaczęto zabiegać o środki z rządowego programu wspierającego tworzenie i funkcjonowanie placówek opieki nad dziećmi do lat trzech „Maluch+”.

Starania przyniosły wymierny efekt. Niedawno wójt Antos w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odebrał z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szweda oraz wojewody Piotra Ćwika promesę opiewającą na 381 tys. zł na utworzenie na terenie gminy drugiego żłobka. Brzeźnica przeznaczy na ten cel z własnych środków jeszcze 93 tys.

Za zgromadzone w sumie 474 tys. remontu doczekają się pomieszczenia w byłej szkole podstawowej w Chrząstowicach, w której obecnie funkcjonuje jednooddziałowe przedszkole, będące filią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy. Potem pomieszczenia zostaną odpowiednio wyposażone, a ponadto przy budynku wykonany zostanie plac zabaw. Wszystko musi przebiec w ekspresowym tempie, gdyż żłobek ma zacząć funkcjonować od września. Przyjęte zostanie do niego 15 dzieci. – To będą takie naczynia połączone. Dzieci ze żłobka gdy będą starsze będą mogły od razu przejść do przedszkola – mówi Bogusław Antos. Dodaje, że gmina otrzymała na razie dotację na utworzenie żłobka, ale w przyszłości zabiegać będzie także o dotację na prowadzenie placówki.

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o