Cieszyn Kultura i rozrywka

W Strumieniu pamiętali o znanym reżyserze. To twórca m.in. “Grzesznego żywota Franciszka Buły”

Fot. UM Strumień

W Strumieniu upamiętnili znanego reżysera, scenarzystę filmowego Janusza Kidawę. Z inicjatywy strumieńskiego koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej odsłonięta pamiątkową tablicę.

Znalazła się ona na budynku Urzędu Poczty, miejscu urodzenia i zamieszkania filmowca. W uroczystościach odsłonięcia tablicy wzięła udział żona twórcy, Jadwiga Kidawa oraz burmistrz Strumienia, Anna Grygierek. Po uroczystości w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu w ramach spotkania Klubu Filmowego Sfart Kino Wisła organizowanego przez Stowarzyszenie Form Artystycznych Sfart odbyła się prelekcja o życiu i twórczości Janusza Kidawy, wzbogacona licznymi zdjęciami. Zebrani obejrzeli także jego film „Grzeszny żywot Franciszka Buły”.

Warto wiedzieć, że do najbardziej znanych dzieł strumieńskiego reżysera, Janusza Kidawy należą „Sprawa się rypła”, „Żeniac”, „Anna i wampir”, „Komedianci z wczorajszej ulicy”, czy „Sławna jak Sarajewo”. Był także autorem ok. 70 filmów dokumentalnych, poświęconych głównie tematyce śląskiej.

google_news