Wydarzenia Wadowice

Wadowice: Pamięci powstańców – ZDJĘCIA

Fot. Bogdan Szpila

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z powodu trwającej pandemii koronawirusa były bardzo skromne.

O godzinie 17.00 w mieście zawyły syreny, po czym kombatanci, samorządowcy, politycy oraz harcerze złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy portrecie harcerki walczącej w Powstaniu Warszawskim ustawionej obok tablicy poświęconej żołnierzom 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiega się bowiem ze świętem 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej ustanowionym w 1924 roku w rocznicę zwycięskiej bitwy o Leszniów stoczonej przez żołnierzy z wadowickiej jednostki z Rosjanami 1 sierpnia 1920 roku.

Fot. Bogdan Szpila

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tetryk
Tetryk
3 lat temu

Co nam dało powstanie? Takie pytanie zadają zwykle infantylni “historycy”, którzy nie znali tamtych realiów. Popatrzmy dla przykładu jak zachowali się w obliczu wyzwolenia nasi sąsiedzi – tzw. pragmatyczni Czesi . Powstanie w Pradze rozpoczęło się 4 maja, a więc na kilka dni przed zakończeniem wojny w Europie!!!. Dodatkowo Czesi już wiedzieli jak Niemcy potraktowali powstańców warszawskich. Czeskie siły powstańcze liczyły około 30 tysięcy bojowników i około 100 tysięcy czeskich cywili, którzy zbudowali około tysiąca barykad. Już dwa dni potem, 7 maja, sytuacja czeskich powstańców stała się krytyczna. Czołgi niemieckie wtargnęły na ulice śródmieścia Pragi. Wtedy niespodziewanej pomocy Czechom udzieliła… Czytaj więcej »

Wiktor
Wiktor
3 lat temu

Niech mi ktoś wytłumaczy co nam dało powstanie oprócz wymordowania tysięcy młodych polaków i zniszczenia Warszawy jako jedynej w Europie ,to tak samo jak Anders walczył nie o Polskę i ile jego ludzi zginęła a jeszcze więcej przeszło na stronę Niemca jak zobaczyli co to za idiotyzm .

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Wiktor

Na tak postawione pytanie z tezą nikt nie będzie tłumaczył bo nie ma sensu. A wytłumaczenie jest i konieczność pamięci, uczczenia.

dobra rada
dobra rada
3 lat temu
Reply to  Wiktor

Piłeś nie jedź, piszesz nie pij.

Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  dobra rada

mówisz baranie o sobie cała Polska się pyta dlaczego a sojusznicy stali i czekali aż się dzieci wykrwawiom .