Cieszyn Kultura i rozrywka

Wakacyjna Akademia Kultury. Sztuki plastyczne w międzywojennej Wiśle

Fot. Biblioteka Miejska w Wiśle

Wakacyjna Akademia Kultury w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle nie zwalnia tempa. 16 lipca odbył się kolejny wykład. W świat artystów plastyków zabrał słuchaczy dr Michał Kawulok, historyk sztuki z Muzeum Beskidzkiego. Opowiedział o wybitnych artystach i architektach, którzy w latach międzywojennych tworzyli w Wiśle.

Jednymi z najbardziej awangardowych wnętrz, nie tylko na Śląsku, są wnętrza Zameczku Prezydenta RP z polichromiami Andrzeja Pronaszki i ich wystrój, m.in. meble i żyrandole z rurki chromowanej. Ciekawą realizację młodego artysty, nawiązującego jednak do secesji, stanowi witraż w kościele ewangelickim autorstwa Adama Ciompy. Zamówienia dla kościoła katolickiego wykonywał z kolei malarz Czesław Kuryatto, który w 1938 roku osiedlił się w Wiśle na stałe. Jego pejzaże i portrety mieszkańców przechowuje Muzeum Beskidzkie.

Z Wisłą związani byli także Jan Wałach z Istebnej i Paweł Steller z Hermanic koło Ustronia – wybitni drzeworytnicy. Szereg artystów wystawiało swe prace w czasie Święta Gór w 1937 roku. Plakat zapowiadający to wydarzenie wykonał Kazimierz Mann, ojciec dziennikarza muzycznego Wojciecha Manna, a na ekspozycjach można było zobaczyć m.in. dzieła Adama Bunscha. Podczas Wakacyjnego Instytutu Sztuki zajęcia prowadził Karol Badura, wykłady wygłosili zaś Rafał Malczewski i sam Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Wiślański park kąpielowy zdobiły rzeźby Franciszka Suknarowskiego, a prezydent Ignacy Mościcki odsłonił pomnik „Źródeł Wisły” dłuta Konstantego Laszczki.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments