Wydarzenia Bielsko-Biała

Watykan bada postępowanie bpa Rakoczego w sprawie pedofilii? (Aktualizacja)

Fot. Pixabay

“Trwa zbieranie dowodów w sprawie niedopełnienia obowiązków przez emerytowanego biskupa Tadeusza Rakoczego” – twierdzi “Gazeta Wyborcza”.

Gazeta ustaliła, że zawiadomienie do Watykanu – za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej w Polsce – wysłał były ministrant. Watykan zlecił dochodzenie w tej sprawie abp. Markowi Jędraszewskiemu. Wysłannik metropolity krakowskiego miał niedawno przesłuchać ofiarę.

Mężczyzna twierdzi, że był w dzieciństwie molestowany przez księdza pedofila i zgłosił się z tym do kurii bielsko-żywieckiej, którą kierował wtedy bp Rakoczy. Spotkał się z biskupem dwa razy – twierdzi, że ma świadków. Informatorzy “Wyborczej” twierdzą, że biskup nic z tym nie zrobił. Potem ksiądz pedofil miał wykorzystać kolejnego chłopca. “Zareagował dopiero następca Rakoczego bp Roman Pindel, który wszczął postępowanie w sprawie księdza pedofila” – czytamy w artykule.

Ksiądz bp Tadeusz Rakoczy ma 82 lata, jest na kościelnej emeryturze. Dziennikarze beskidzkiej24 oraz Kroniki Beskidzkiej ustalają fakty w tej sprawie. Do tematu wrócimy.

AKTUALIZACJA: Na stronie internetowej kurii pojawiło się oświadczenie:

“Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.

Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego. Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita. Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej.

Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

Ksiądz Klaudiusz Dziki                                                                                                                                                                         Kuria DiecezjalnaUl. Żeromskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: [email protected]
Telefon: +48 734 176 655

Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej”.

 

 

 

google_news
45 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
o.Misjonarz
o.Misjonarz
3 lat temu

Wszędzie tam gdzie jest Kościół rzymsko katolicki – jest pedofilia i inne seks dewiacje. Na świecie jest tylko jedna organizacja, która pedofilów i innych seks-dewiantów sama rekrutuje, potem tychże dewiantów wspiera a w razie wpadki chroni przed wymiarem sprawiedliwości. To Kościół rzymsko-katolicki zwany „pedofilskim”. Dlatego atrakcją dla mediów jest nie sam wielebny pedofil, ale skuteczne wyłuskanie go spod papieskiej czyli kurialnej kurateli. Kościoła nie da się naprawić. Zbyt wiele uczynił krzywd, zbyt długo kłamał, cała logika tej instytucji oparta na hierarchii i pogmatwanej mistyce czyni ją przestarzałą, zbędną i szkodliwą społecznie. Miejmy nadzieję, że Franciszkowi przypadnie rola Gorbaczowa i jego… Czytaj więcej »

Ola
Ola
4 lat temu

Pedofil sprawdza pedofila to tylko w tej sekcie możliwe.

Ignac
Ignac
4 lat temu

Zawsze myślałem że biskup Bielsko Żywiecki panuje nad parafiami ale sie pomyliłem jak akcja polityczna w Wapienicy została ogłoszona przez wroga kościoła jedraszewskiego czyli wiocha Wapienica słucha pana matogę nie księdza .od Boga HAŃBA WAPIENICA.

Ali
Ali
4 lat temu

Prezydent Andrzej Duda ma mój głos

Ila
Ila
4 lat temu
Reply to  Ali

Dobrze,niech się nim udławi.

Tateusz lat 65.
Tateusz lat 65.
4 lat temu

Przeczytałem artykuł wroga kościoła jedraszewskiego na stronie parafi w Wapienicy i t sie dziwie kto jeszcze tam chodzi chyba ciemnota sekty jak ich niby proposzcz to nie kościół Boba a polityczny sta ze strachu że zabiorą kasę czarnym obijoką na pewno nie maja nic wspólnego z kosciołem Katolickim jak w mojej parafi ale wiocha Wapienicy nie myśli.

Agaton
Agaton
4 lat temu

Problem polega na tym ,że postkomunistom z redakcji byłego organu KW PZPR wcale nie chodzi o dobro dzieci,potępienie zboczeń czy oczyszczenie kościoła , chodzi tylko o bieżącą POlitykę , próbę wpływania na wyborców ,dlatego tego typu artykuły pojawiają się jak zwykle ,któryś raz z kolei dwa dni przed wyborami .Przed 1 turą było podobnie . Muszę was jednak rozczarować różowo-czerwoni manipulatorzy znowu zagłosujemy na p.Dudę.

Notaga
Notaga
4 lat temu
Reply to  Agaton

Dziś zarzuca się postkomunizm,za niedługo będzie zarzucać się postpisizm.Będzie to szybciej niż ci się wydaje.Muszę cie rozczarować pisizm już jest passe.Idzie nowe.Trzask prask i po pisizmie.Państwo z tektury już się sypie,tylko do was pisdzielców jeszcze to nie dotarło.

Gość
Gość
4 lat temu

Nie wiem co jest bardziej odpychające , zdjęcie koloradki formaty a4 , czy wyraz gęby tego lewackiego aktywisty

Swarożyc
Swarożyc
4 lat temu
Reply to  Gość

Najlepsza jest gęba @Gościa ,tego neobolszewika w katolickiej skórze.Podpowiadam nieświadomemu katolikowi ,że koloratka,pisze się przez t.@Gość,że tak powiem ;pełną gębą !!

Niesłusznie
Niesłusznie
4 lat temu

Wydaje nam się, że artykuł oparty jest na sugestiach a nie sztywnych danych. Pokażcie Redakcjo, że toczy się postępowanie i jak się skończyło. Póki co jeśli tego nie ma – a tak wynika z artykułu Pana Redaktora, który zresztą powiela inne artykuł GW po co pisze? Z czego wynika, że toczy się postępowanie przez Watykan? Z komunikatu kurii to nie wynika ,,nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego” ,,prowadzi zwykle metropolita” – nie wynika z tego, że prowadzi w tej chwili – to wskazanie kompetencji Nie ma wyroku skazującego póki człowiek jest… Czytaj więcej »

Słusznie
Słusznie
4 lat temu
Reply to  Niesłusznie

Co to znaczy sztywne dane ? W nim jest tylko informacja,że taka sytuacja ma miejsce i kogo dotyczy.Nie ma żadnych sugestii.Co ma wspólnego pobożna diecezja z suchymi faktami.Nic.Wolałbyś żeby wszystko było zamiecione pod dywan ,a pobożne owieczki żyły ułudą ,że wszystko jest w najlepszym porządku.Hipokryzja do kwadratu.

Niesłusznie
Niesłusznie
4 lat temu
Reply to  Słusznie

a ty jesteś taką owieczką czy tylko obserwatorem?
jest wyrok można wtedy mówić o winie a póki co to taka burza niczego niedotycząca.
suche dane jak: kto, gdzie jak, kiedy na podstawie czego, dokumentów itp co zrobił.

andy pendy
andy pendy
4 lat temu
Reply to  Niesłusznie

E ty mów za siebie nie my, mówimy tylko ty piszesz pierdoły . I co takiego prócz ukrywania pedofilów zrobił ten Pan ??? jakoś nie odczuwam czegokolwiek ..proszę mi wymienić wymierne korzyści cokolwiek ??? Za co MY możemy być wdzięczni temu panu bo jakoś NICZEGO NIE KOJARZYMY !

Niesłusznie
Niesłusznie
4 lat temu
Reply to  andy pendy

dla ciebie J.E. a nie jakiś tam pan. dobrze, że inni widzą i wiedzą. fajny nick

Ewa
Ewa
4 lat temu

Jesteście szambem…Ohyda. Lewackie gówno.

andy pendy
andy pendy
4 lat temu
Reply to  Ewa

Prawda …prawda nie ukrywanie zamiatanie …przenoszenie ,,unikanie kary za obrzydlistwa ,za krzywdy— Ohyda ??? to jak nazwiesz to co robią te potwory dzieciom ??? jak ??? czym to jest ???

Niesłusznie
Niesłusznie
4 lat temu
Reply to  andy pendy

masz wyrok skazujący? Można tak o tobie lepiej popisać andy pendy bez dowodów i bez wyroku skazującego? Fajnie by ci było?

katolik
katolik
4 lat temu
Reply to  Ewa

Oby ci głupia babo twoje dziecko taka czarna hiena wykorzystał,ludzka ciemnota nie zna granic.A gównem to jestes ty i co ktorych tak bronisz.

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  Ewa

Dla siebie sama jesteś workiem gówna,bezmózgiem,nawozem historii i niczym więcej. Prawactwo zresztą zawsze takie jest.Wszystkim waszym obsesją winni są lewacy,a nie wy sami.

Gość
Gość
4 lat temu
Reply to  Adam

masz rację lewacki ściek

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  Gość

Spuszczam wodę w toalecie razem z tobą @Gość,pisiarskim gównem.

Gość
Gość
4 lat temu

wybory idą lewacka24pl jak zwykle o pedofilii w kościele.Musicie być ostrożni z tą pedofilią , bo to kolejna grupa,biednej prześladowanej mniejszości, którą wasi kumple będą wyzwalać,zaraz po uszczęśliwieniu wszelkiej maści odmieńców i zalegalizowaniu wszelkich innych zboczeń.Możecie jeszcze przepraszać i całować ich po butach jak murzynów w USA

Teo
Teo
4 lat temu
Reply to  Gość

Wybor już są od kilku miesięcy,a wiadomość świeża.Trudno żebo lokalny portal nie napisał skoro informacja jest ogólnopolska.Jak coś niewygodne dla prawactwa to zawsze winne lewactwo.Durniu ,żeby nie lewica to byś może do dzisiaj nie umiał czytać, a decyzje zapadałyby pomiędzy “panem,wójtem i plebanem”.WRFrancuska dała początek zmian i od tego czasu znane jest powiedzenie lewica i prawica od zasiadania posłów w Zgromadzeniu Narodowym

Nierozumiem
Nierozumiem
4 lat temu
Reply to  Teo

A od kiedy lewactwo to lewica ?

Teo
Teo
4 lat temu
Reply to  Nierozumiem

Lewactwo to wasze pisiarskie pejoratywne określenia już nie tylko lewicy,ale wszystkich,którzy ośmielaja się mieć inne zdanie.

Błotniak
Błotniak
4 lat temu

Cóż najlepszym przykładem postępowania tego biskupa jest krycie poczynań pewnego proboszcza z Międzybrodzia

nhh
nhh
4 lat temu

No to jak Jędraszewski znany ze zbierania podpisów w obronie Petza to będzie wyjaśniał to wynik jest pewny. Kabaretu w kościele ciąg dalszy 🙂

Jarek
Jarek
4 lat temu
Reply to  nhh

Sprawę dać jędraszewskiemu to tak samo jak szatanowi wodę święconą to jest najgorszy człowiek i wróg prawdziwego kościoła.

baronowa Sołowiejczyk
baronowa Sołowiejczyk
4 lat temu

Watykan zlecił….Myślę sobie,jak to jest wpuścić lisa do kurnika.Czy niejaki Jędraszewski w Poznaniu wyjaśnił kto przywoził klerykom gustowne bokserki z napisem ROMA czytane wspak .

Realista
Realista
4 lat temu

każda religia, to opium dla ciemnoty

Kain
Kain
4 lat temu

trzymać buźki – sami tego chcecie w tej czarnej mafii

wow
wow
4 lat temu

Czekam na głosy chłopców moherowców,a “dziewczyn czasami też ”
https://www.youtube.com/watch?v=yufs0U09Xy8

Damian z W-cy.
Damian z W-cy.
4 lat temu

Niestety ale mój kościół pad na kolana przed Kaczorem dla kasy i otumia ludzi zamiast nauczać a kazanie i list na stronie mojego kościoła w Wapienicy to porażka ja i moja rodzina już tam nie pójdzie,mam zapytanie czy ta parafia należy do diecezji Bielsko Żywieckiej czy sekty jędraszewskiego w Krakowie tak się panie Mat– odpędza młodych ludzi od koscioła a kocha rydzola.

Zorba
Zorba
4 lat temu
Reply to  Damian z W-cy.

Jeżeli masz mocne dowody i potrafisz argumentami je obronić idź na plebanię umów się z proboszczem. Powiedz jasno i stanowczo z czym masz problem. Samo stwierdzenie że moja rodzina i ja nie pujdziemy bo to za mało. Miej odwagę powiedzieć w oczy z czym masz problem. Jesteś dorosły życie to nie ucieczka ale stanie twardo na ziemi i obrona argumentów. Ludzie z mocnym charakterem mają mocny kręgosłup. A wiara to nie ksiądz i parafia ale zupełnie coś innego. KSIĘŻA I KOŚCIOŁY PRZEMIJAJĄ WIARA TRWA I NADAL.

Jasio kacerz
Jasio kacerz
4 lat temu
Reply to  Zorba

ortografia , ciemny tumanie

Alina.
Alina.
4 lat temu
Reply to  Jasio kacerz

Ciemnoto zdanie zaczynamy od dużej litery

Jasio kacerz
Jasio kacerz
4 lat temu
Reply to  Alina.

….a kończymy kropką, przy okazji co to jest “szamam” ? ???

Alina.
Alina.
4 lat temu
Reply to  Jasio kacerz

Szaman w czarnej kiecy to jest takie coś co ty wierzysz nie kapłanj co się miesza w politkę i wybory czyli czarne gó–no

Nierozumiem
Nierozumiem
4 lat temu
Reply to  Jasio kacerz

Zdania też zaczyna się z dużej litery jaśnie panie oświecony.

Alina.
Alina.
4 lat temu
Reply to  Zorba

Dlatego prawdziwy kościół jest w sercu dla drugiego ,rodzinie modlitwie a najmniej jest do tego potrzebny szamam jak w Wapienicy i Toruniu.

Teo
Teo
4 lat temu
Reply to  Zorba

Tyś się z rozumem minął,czy dalej go szukasz.Wypróbuj tych rad na sobie,a dopiero później je polecaj.Grek Zorba w mądrości przerasta cię o dwie długości.

Nierozumiem
Nierozumiem
4 lat temu
Reply to  Teo

A co źle mówi ? Sugerujesz, że w życiu lepiej być tchórzem ? No dla Ciebie pewnie tak jest prościej….

Teo
Teo
4 lat temu
Reply to  Nierozumiem

Nie ja tylko mówię ,że dobrymi radami lub chęciami jest piekło wybrukowane.Żeby takie rady dawać,to trzeba je wpierw na sobie wypróbować,a później na własnym przykładzie proponować je innym.Nie odwrotnie.Tylko tyle.

Nierozumiem
Nierozumiem
4 lat temu
Reply to  Zorba

Dobrze powiedziane.