Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Wciąż rośnie liczba zatrudnionych cudzoziemców. Najwięcej Ukraińców. Są też Rosjanie, Białorusini i Gruzini

Fot. Z archiwum ZUS

Większość to obywatele Ukrainy, ale są też Rosjanie. Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion.

Pod koniec czerwca w województwie śląskim było ich ponad 86 tysięcy. Obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę w naszym kraju, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy. W całym kraju działalność gospodarczą założyło ponad 25,5 tys. cudzoziemców, a w województwie śląskim ponad 1,5 tys. osób z zagranicznym paszportem.

Na koniec czerwca 2022 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS przekroczyła 1 mln 11 tys. W porównaniu do danych z końca marca tego roku to wzrost o blisko 80 tysięcy. Największą grupę obcokrajowców już od lat stanowią obywatele Ukrainy. W drugim kwartale tego roku w statystykach ZUS odnotowano 729 tys. Ukraińców, którzy podjęli w Polsce legalną pracę i z jej tytułu odprowadzają składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu tych trzech miesięcy liczba legalnie pracujących Ukraińców wzrosła o 62 tys.

– Liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym przekroczyła historyczną barierę miliona osób. Szczegółowo przyglądamy się tym danym od kilku lat. W ostatnim czasie polski rynek pracy stał się bardzo atrakcyjny dla obywateli innych państw, szczególnie dla Ukraińców – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. W ostatnich miesiącach stale obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców – dodała profesor Uścińska.

Drugą liczną grupą obcokrajowców przyjeżdżających do Polski, by podjąć tu legalną pracę, są obywatele Białorusi. Na koniec czerwca liczba Białorusinów zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła 87 tys. W naszym kraju dość silną reprezentację wśród pracowników mają też Gruzini. Legalne zatrudnienie podjęło ponad 28 tys. obywateli tego państwa.

Większość pracuje na umowach o pracę

– Większość cudzoziemców, bo aż 58,3 proc., którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę, pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach czy też na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. roku życia do 49 lat, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje będąc w wieku 30-39 lat. Wśród przyjeżdzających z zagranicy do pracy w Polsce dominują mężczyźni. W populacji obcokrajowców stanowią oni blisko 60 proc.

Dane dla województwa śląskiego

– W województwie śląskim liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu społecznym w ZUS na koniec czerwca wyniosła 86 tysięcy, z czego ponad 68 764 to obywatele Ukrainy. W porównaniu do danych z 31 marca br. nastąpił wzrost o 7,8 tys. osób, w tym 6,9 tys. Ukraińców. W naszym województwie drugą liczbą grupą obcokrajowców, po Ukraińcach, podejmujących legalną pracę są obywatele Białorusi – 3 275 i Gruzji – 3 047, a potem Mołdawii – 1 249 i Rosji – 909 – wymienia rzeczniczka.

W Oddziale ZUS Bielsko-Biała zgłoszonych jest ogółem 12 677 obcokrajowców. Zdecydowana większość z nich, bo aż 10 167, to przyjezdni z Ukrainy.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
H.
H.
7 miesięcy temu

swoją polityką na rzecz unii polskie rządy ‘zachęciły’ do opuszczenia kraju 3mln Polaków.
Wiadomo: ci raczej nie byliby elektoratem PiS czy PO.
W sektorze budżetowym na garnuszku państwa jest chyba 1/3 ludzi w wieku produkcyjnym dramat!! A reszta musi wyrobić ich pensje!
Znakomita większość z prac.budżetowowych ma kwalifikacje zawod.-intelektualne idealne do prac które wykonuje sprowadzana bez opamiętania tania siła robocza ze wschodu, blokująca wzrost zarobków juz ktòryś rok.
I co, naprawdę nie ma Polaków do roboty?

więcej
więcej
7 miesięcy temu
Reply to  H.

Nie policzyłeś niepotrzebnego balastu – emerytów.

Brawo DAWOS:
Brawo DAWOS:
7 miesięcy temu
Reply to  więcej

RESET przewiduje z góry określony ‘termin ważnosci’ płatnika składek.
To innowacja ktora pozwoli nie wywrócić sie emerytalnej piramidzie Ponziego.

Budowlaniec
Budowlaniec
7 miesięcy temu
Reply to  H.

Za te grosze nie ma ale to się zmieni już za chwilę.

gdyby nie te niewymienione LGBT
gdyby nie te niewymienione LGBT
7 miesięcy temu

Czyli mamy szczelną granicę dla innej rasy niż Słowianie, mur działa, poprawnie.

HerrSlav
HerrSlav
7 miesięcy temu

Ważniejsze jest czy BraciaSłowianie nami Lachami dziś (jak dotychczas) zwyczajnie nie gardzą.
I czy nie jesteśmy dla nich wrogami: czasowo i warunkowo jedynie tolerowanymi.

niemożliwe
niemożliwe
7 miesięcy temu
Reply to  HerrSlav

No nie, bardziej niż Niemcy?