Wydarzenia Cieszyn

Wilki atakują w Beskidach

Fot. Poglądowe/Pixabay

Wilki polują w Beskidach. Ostatnio ofiarą drapieżników padły owce w Brennej, ale wilcza wataha sieje niepokój wśród gospodarzy również innych miejscowości naszego regionu.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie o dwóch atakach wilków na stado owiec w Brennej. Na miejsce niezwłocznie udali się pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Straty oceniono na pięć sztuk – dwie owce zostały zagryzione, a trzy pogryzione. Charakterystyka szkód jednoznacznie wskazuje na to, że zostały one wyrządzone przez objęte ścisłą ochroną wilki – informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Od początku roku RDOŚ otrzymała kilkanaście podobnych zgłoszeń z obszaru Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. – Warto podkreślić, że wilki to bardzo płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Dopiero, gdy wilk jest widywany w odległości mniejszej niż 30 metrów od zabudowań, albo gdy na taką odległość podchodzi do ludzi lub pozwala do siebie podejść, dopiero wówczas sytuacja wymaga szczególnej uwagi – dodaje Łukasz Zych. Należy pamiętać, że z uwagi na ścisłą ochronę wilków, bez zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nie wolno wpływać na ich populację. Zabicie drapieżnika jest zagrożone karą nawet do pięciu lat więzienia.

W przypadku ataku na zwierzęta gospodarcze, takie jak owce, hodowcy przysługuje odszkodowanie za straty. – Najczęściej jeszcze tego samego dnia po zgłoszeniu pracownik RDOŚ udaje się na miejsce celem oględzin. Jeśli charakterystyka szkód jednoznacznie wskaże, że sprawcami szkód są wilki, a stado było przez hodowcę zarejestrowane, wówczas hodowcy każdorazowo wypłacane jest odszkodowanie – mówi Łukasz Zych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
91 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patka
Patka
1 rok temu

Jeśli sytuacja jest już zbyt poważna i wilki rzeczywiście tracą strach przed człowiekiem, to powinno się pokazać, że to równie niebezpieczny drapieżnik, z którym trzeba się liczyć. Tak jak lwy szanują hieny, gdy trafią na liczniejsze stado i zwyczajnie schodzą im z drogi. Problem w tym, że jeśli zezwolimy na odstrzał wilka, to musi być to bardzo restrykcyjne, bo łatwo może przerodzić się w bezsensowną rzeź. Niestety zbyt dużo żyje ludzi, którzy zdrowy rozsądek i wyobraźnię mają w głębokim poważaniu i to dzięki takim wilk został niemal doszczętnie wytrzebiony. A w przyrodzie musi istnieć równowaga. Wszystko jest ze sobą powiązane.… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
1 rok temu

Niech nie zabijają zwierzyny proste

Hendleki
Hendleki
1 rok temu

Wilki z wilczych dołów atakują wieczorami gdy w czarnych lasach wieje pustką i strachem przed nadejściem zmoroku

Anna
Anna
1 rok temu

Dopóki jest wystarczająco zwierzyny łownej, wilki zdają się unikać atakowania trzód, kompletnie je ignorując. Jednak niektóre wilki i wilcze watahy mogą się wyspecjalizować w atakowaniu słabo zabezpieczonych hodowli, jeśli się tego wyuczą, pomimo powszechności naturalnej zwierzyny. Jak wynika z badań prof. Simony Kossak sytuacja ta dotyczy 10% polskich watah. W takich sytuacjach owce są zazwyczaj najbardziej zagrożone, ale konie i bydło również nie są bezpieczne. Specjalne ogrodzenia, pastuchy elektryczne, wywieszenie fladr, psy strażnicze i relokacja wilków są jedynymi metodami, aby skutecznie przeciwdziałać polowaniom przez wilki na zwierzęta hodowlane. Natomiast, wbrew powszechnej opinii, odstrzał wilków może zwiększyć poziom zagrożenia dla zwierząt… Czytaj więcej »

Wołk
Wołk
2 lat temu

Odczepcie się od wilków !!!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Co się spierać? Dzików jest za dużo. Trzeba spowodować (namówić) aby wilki zapolowały na dziki i wtedy wilki będą syte i owce całe. Rząd wprowadzi specustawę i po problemie.

Jm
Jm
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

A gdzie te dziki są przepraszam bardzo?Bo zdaje się ,że wystrzelone.Po lesie i górach chodzę bardzo często a dzika nie widziałam zadnego

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Jm

Niedawno zryły kolejny raz murawę lotniska na Żarze (pisano 20 sierpnia), trzeba poczekać do późnej jesieni i się jeszcze znajdą przy zagrodach ludzkich.

Leśny Łódź.
Leśny Łódź.
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jesteś ślepy jurandzie,a siedząc w wygodnym fotelu możesz dzika zobaczyć na obrazku ,o ile będzie “namalowany brailem”

Piotrek
Piotrek
2 lat temu
Reply to  Jm

A w Gdyni, Chylonia dziki chodzą sobie beztrosko po ulicach i nikt się tym nie interesuje a wilkami się zainteresują kiedy będzie za późno

jurand
jurand
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Oj myślę że z dzikami myśliwi juz się rozprawili, bo ostatnio mało ich widać.

Kofik
Kofik
2 lat temu

Zielonych na karmę dla wilków .gdzie oni są ze się nie udzielaja niech się przykuja łańcuchami do wilków ale nie nie nie przecież wilki nie dadzą kasy .

Paulina
Paulina
2 lat temu

Proszę o poradę – czy lepiej w takim razie nie zabierac psa w góry ? Może on sprowokować dzikie zwierzę do ataku prawda ? Czy ktoś z osób zabierających psy w góry miał niebezpieczne doswiadczwnia w tym temacie ?

Zocha
Zocha
2 lat temu

Ja już przeżyłam życie i w Brennej nigdy wilków nie było, nie wiem skąd się wzięły. Chodziło się po lesie pasło się krowy wysoko w górach a wilków nie było. teraz boję się wejść sama do lasu żeby ich nie spotkać. Pytam się tu wszystkich szanownych piszących czy owca to nie zwierzę musi być rozszarpana żywcem przez wilka. Wy tylko bronicie wilki a wg. mnie nikomu nie są potrzebne i powinne być wystrzelane chociażby dla naszego bezpieczeństwa. Wy nie macie zielonego pojęcia taka wataha wilków takiego owczarka rozszarpie od razu. W Brennej widziane były w kilku miejscach i jak tu… Czytaj więcej »

Anka
Anka
2 lat temu
Reply to  Zocha

Kobieto poczytaj o tym co wilk robi dla środowiska naturalnego a potem się wypowiadaj.. Wilk nie jest nie bespieczny dla człowieka. A zwierzęta gospodarcze to tylko łatwy kąsek dla nich. Poluje by przeżyć. Jak by ludzie nie ingerowali w las to by zwierzę dzikie trzymało się z dala od domost.

Przemo
Przemo
2 lat temu
Reply to  Anka

Bespieczny 😂

Wilk
Wilk
2 lat temu
Reply to  Przemo

Wilk

Wilk
Wilk
2 lat temu
Reply to  Anka

Widać że nie masz pojęcia o czym piszesz zapamietalas kilka sloganow jak to wilk jest nie szkodliwy i pożyteczny
A ja ci radzę zamieszka na wsi mniej troszkę zwierzątek które będziesz uwielbiac lub dzięki którym wyzywisz rodzinę a tu wilki ci zagryza i czy dalej tak będziesz go bronić
W mojej ocenie populacja wilka powinna być kontrolowana a jest to możliwe jedynie przez odstrzal

Jm
Jm
2 lat temu
Reply to  Wilk

Uwielbiać zwierzątka?A później je przerobić na mięsko?Dziwne poczucie milosci

Aga
Aga
2 lat temu
Reply to  Anka

A ty człowieku poczytaj dobrze historie to się dowiesz jak wilk traci instynkt strachu przed człowiekiem i jak już zacznie ludzi atakować to będzie za późno! Czy naprawdę musi dojść do nieszczęścia żeby się ktoś obudził ! A jeśli myśliwi nie dostaną pozwolenia na odstrzelenie chociaż kilku sztuk żeby wilk bał się podchodzić do domostw to dojdzie do nieszczęścia!

Oko
Oko
2 lat temu
Reply to  Aga

Czyli zastrzelony wilk ma powiedzieć innym ze mogą zginąć? Jak? Jako duch? 😀

Zołnierz
Zołnierz
2 lat temu
Reply to  Anka

Wilk zje to co łatwiej jemu schwytac po co ma ganiac za jeleniem albo ryzykowac doznaniem obrazen w braniu dzika jak owca lub inne zwierze gospodarskie nie ucieka i sie nie broni szwedzki stoł tylko brac

Greg
Greg
2 lat temu
Reply to  Anka

Wszystko wyglada inaczej gdy sie ma wilki na codzień za oknem jeśli żyjesz w mieście i przyjeżdżasz do lasu tylko na weekend to nie możesz poczuć tego co czuja ludzie mieszkajacy z wilkami jest to strach wrodzony kulturowy boimy sie wilków zmij tak to juz jest

Gosc
Gosc
2 lat temu
Reply to  Zocha

Zocha Ty pusta glowo takich jak Ty do odstrzału bo takie pustaki też nie są nikomu potrzebne co za banda

Jm
Jm
2 lat temu
Reply to  Zocha

Dlatego,że ktoś inteligenty wpadł na pomysł,że jednak potrzebne są,żeby ktoś mniej inteligentny mógł pisać takie bzdurne komentarze.Odsylam do książek lub wikipedi na temat roli wilka w przyrodzie i zachowania ekosystemu

Suzi
Suzi
2 lat temu

Ci ktorych problem wilkow nie dotyczy niech lepiej sie nie wypowiadaja!Jesli wilkow jest zaduzo to trzeba robic odstrzaly,bo mozemy stracic nad nimi kontrole.Co bedzie kiedy beda przechadzac sie po wioskach i atakowac dzieci idace do szkoly?To nie sa te wilki co kiedys.One zaczynaja posuwac sie za daleko i kiedys moze dojsc do tragedji.Trzydziesci lat temu jako dziecko chodzilam sama do autobusu poltora kilometra przez las teraz bym nie poszla .Az wlosy mi deba staja ze strachu!

Staszek
Staszek
2 lat temu
Reply to  Suzi

Żeby Pani jeszcze rozumiała co by spowodował odstrzał, ale dla Pani biologia a w szczególności zoologia to czarna magia prawda? Nie uczyli w szkole za dużo ani o wilkach ani o dzikich kotowatych. Ten strach ma swoje źródło w niewiedzy, która odciska swoje piętno nie tylko na stosunku ludzi do zwierząt, ale też na rozumieniu podstawowych zjawisk. Dla kogoś kto kompletnie nie rozumie biotechnologii przemysłowej oczyszczalnia ścieków musi śmierdzieć, jeśli ktoś nie usłyszał o biologii ewolucyjnej to jest bardzo zdziwiony gdy słyszy, że może być potomkiem prokarionta (pod warunkiem oczywiście, że wie co to znaczy). Proszę łaskawie biologię zostawić biologom,… Czytaj więcej »

Wilk
Wilk
2 lat temu
Reply to  Staszek

Ty jesteś jakiś chory na umyśle

Staszek
Staszek
2 lat temu
Reply to  Wilk

Tak no to jest koronny argument obalający wszelkie inne.

Jm
Jm
2 lat temu
Reply to  Suzi

30 lat temu wilków u nas nie bylo

Staszek
Staszek
2 lat temu
Reply to  Jm

Czasem udaje się odbudować zniszczone populacje.

Leśny .
Leśny .
2 lat temu
Reply to  Jm

30 lat temu polowałem na wilki na pomorzu zachodnim.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Gdyby wilk umiał mówić, zapewne nie wypowiadałby się nienawistnie o ludziach że uszczuplili mu tereny do polowania. I że jest ludzi za dużo więc trzeba ich zredukować.

Gość
Gość
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Skoro ludzi za dużo, to według Ciebie wilki mogą ludzi redukować ??? Nie masz pojęcia o wilkach co potrafią zrobić! Stań przed wilkiem a wtedy zobaczymy jaka będziesz odważna i co wtedy powiesz?!

MARCIIN
MARCIIN
2 lat temu

Jeszcze dwa ataki wilków i rząd wprowadzi nowy program “OWCA 500+” A tak na poważnie wilki były są i będą. Ludzie sami są tego winni budują domy z dala od miast i niestety ich tereny łowieckie w drastycznym tępie się kurczą. 😊

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  MARCIIN

Jak dobrze pamiętam to już dość długo jest program owca+ 😁

Ontek Hej
Ontek Hej
2 lat temu
Reply to  Marcin

Na Zachodzie dopłaty do zwierząt są do 10 lat. Tam nikt się z tego nie śmieje.

Georg
Georg
2 lat temu

Jeżeli każdy właściciel owiec będzie miał przynajmniej dwa owczarki podhalańskie to będzie mógł być spokojny o swoje owce

Berd
Berd
2 lat temu

Kiedyś bagatelizowanio pojawienie się grup gangsterskich,ależ skąd gangsterów niema mówiono.Teraz bagatelizuje się coraz częstsze napady wilków na zwierzęta domowe,aż zaczną atakować ludzi,bo to nie może być żeby te biedne psiaki bojące się ludzi zrobiły krzywdę.Proszę o opamiętanie,albo odejście od ” korytek” znawców i opiekunów tych biednych wilczków

Monika
Monika
2 lat temu
Reply to  Berd

Kiedys szkol nie było to mogli gadać takie glupoty ale teraz to ci powinno być wstyd. WILKI nie atakują ludzi. ZA to ludzie niedługo sami siebie wytłuką

Anka
Anka
2 lat temu
Reply to  Monika

Dobrze powiedziane.. Jak ktoś nie ma pojęcia o życiu wilka lepiej niech milczy a nie gada bzdury.

Gosc
Gosc
2 lat temu
Reply to  Monika

Poczytaj Moniczko dobrze historie to się dowiesz czy wilki nie atakują ludzi!!!! Widać że nie masz o historii pojęcia jak po wojnie wilki atakowały ludzi a miały ogromne tereny do polowania! Niestety ale człowiek jest łatwym kęskiem dla wilka! Wy wszyscy się obudzicie dopiero wtedy jak wilk dopadnie jakieś dziecko , wtedy będziecie mówić , gdzie są myśliwi !!! Obudźcie się póki nie jest jeszcze za późno !!!

Anba
Anba
2 lat temu

Plochliwe sa jak sa najedzone ale natretne jak glodne!!!

Gość
Gość
2 lat temu

Wilki karmić ekologami łaizy

Marcin
Marcin
2 lat temu

Właśnie po to są psy pasterskie i stróżujące, pomijając już osiągnięcia ciwilizacyjne. Wróciły wilki to i wypas trzeba odpowiednio dostosować do zmieniającej się sytuacji.

Edi
Edi
2 lat temu
Reply to  Marcin

Tak psa zjedzą wataha a owce na dodatek

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Marcin

Marcinie nie każdy ma stado po sto czy wiecej owiec, zeby miał sens zakup owczarków. Moi rodzice maja bezpośrednio pod domem w Istebnej ogrodzony kawałek pola i tam sobie biegaly owieczki jakoś 14szt. Rok temu w czerwcu obudził nas “płacz” tych co przeżyły atak. Nie mieszkaniu gdzies wysoko na groniu tylko obok nas sąsiedzi, 100 metrów od szkoły, sklepu. Ja wiem ze wilki są plochliwe, unikają ludzi itd. Ale to stało się przy samym domu. Musiałem ściągnąć tych 8 zabitych owiec w jedno miejsce i wychodząc z domu ciarki przechodzily mi po plecach. W bialy dzień. Także jak czytam te… Czytaj więcej »

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Michał

Mialem napisać: więc się nie boją

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Michał

Dobrze, że ktoś coś rozsądnie napisał – dzieki. Nie twierdzę, że jest bezpiecznie i że nie ma problemu. Skoro wilki podchodzą do gospodarstw i atakują zwierzęta to problem jest i bezpiecznie nie jest. Nie do końca przekonuje mnie też twierdzenie, że wilk człowieka się boi. Teoretycznie dzikie zwierzęta powinny się bać, ale łatwe jedzenie i bliskość powoduje, że się nie boją albo łatwiej ten strach przełamują. Pytanie tylko czy rzeczywiscie jedyne rozwiązanie to odstrzał, tym bardzie, że znając życie ktoś przesądzi w drugą stronę. Nie znam się ani na owcach ani na wilkach, ale mam wrażenie, że jedna i druga… Czytaj więcej »

Franz
Franz
2 lat temu

Dokarmiać je ekologami

red
red
2 lat temu

Zaraz zaraz … to wilki jedzą mięso ? A ja myślałem, że trawę. Fajnie że mamy tak światłych dziennikarzy którzy prostemu człowiekowi rozjaśnią.

Michał
Michał
2 lat temu

Wilki nie są złe ale są drapieżnikami. Od przeszło 20 lat nie wolno do nich strzelać toteż oduczyły się one że człowieka trzeba się bać dlatego podchodzą coraz bliżej zabudowań.

Lilly 10 latka
Lilly 10 latka
2 lat temu

wilki nie sa zle ani nie sa dobre boicie sie wilkow dla tego ze w bajkach wilk zawsze jest zly ale on sie broni w ten sposob tak jak my krzyczymy jak sie boimy alee to nie powod zeby zabiac albo strzelac albo bac sie wilkow on tez sa zwierzetami.wilki sa wy wigineciu prosze pomoc i nie zabiac i byc przeciw tym co do wilkow strzelaja

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu
Reply to  Lilly 10 latka

Ciekawe jak cię niespodziewanie zaatakują albo kogoś z twojej rodziny to zmienisz zdanie Wilk jest poprostu mordercó i zabija również dla przyjemności.

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

bzduraaaa !!!! wilk jak zabija to tylko w celu zaspokojenia głodu, wilk nie jest mordercą , mordercą jest człowiek, wilk jest drapieżnikiem . Bajki z dzieciństwa miały dyuuuży wpływ widać..

Łowca idiotów
Łowca idiotów
2 lat temu
Reply to  Michał

Tak, na wiosnę w Wiśle przy jednym ataku zagryzły i poraniły 15 owiec,to z głodu.

D
D
2 lat temu
Reply to  Michał

A u mnie wilczyca zagryzła owce I wcale za bardzo je nie zjadła bo uczyła młode polować. Ciekawe kto mi odda za nią jak warta była ponad 3 tysiące zł!!! Populacja się osbudowała już na tyle że trzeba robić odstrzały. U mnie zwierzyny mnóstwo a te leniwe wilki zagryzaja w okolicy co się da. Nie Chodujesz to cie to nie boli widać, niektórzy z tego żyją wiesz!

Kornelia
Kornelia
2 lat temu
Reply to  D

Wiesz co człowiek to zabujca zabija swoich i zwierzęta przez niego wygineło pełno gatunków zwierząt. Wilki były przed nami i trzeba je szanować. Nie wiem czy byś chciał zostać zabity tylko dlatego że jest dożo ludzi i szkodzisz innym.

Monika
Monika
2 lat temu
Reply to  D

A kasy nie wzięłaś za te owce?

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Monika

To nie jest proste.
Jak się orientowalem jak i gdzie zgłosić szkodę
To po pierwsze owce muszą byc zarejestrowane, kolczykowane
I trzeba udowodnić urzędnikom ze to byly wilki
Proszę mi powiedzieć jak mam to udokumentować
Może poprosić wilka o odcisk lapy😀

Jurant13
Jurant13
2 lat temu
Reply to  Michał

ZAZWYCZAJ NIE CZYTAM BZDUR.TE WYPOCINY SKŁONIŁY MNIE DO SKOMĘTOWANIA WILKI POLUJĄ BLISKO DOMÓW PONIEWAŻ ZWIERZYNA DZIKA SZUKA SCHRONIENIA BLISKO DOMOSTW. A ZAGRYZIONE OWCE NIGDY NIE SĄ DOBRZE WYCENIONE ROLNIK CHODUJĄC ZWIERZĘTA ROBI TO DLA PIENIĘDZY TEŻ MA OPŁATY I INNE WYDATKI. JEŚLI KTOŚ CHCE CHODZIĆ WILKI TO PROSZĘ KUPOWAĆ MIĘSO I KARMIĆ JE. NIEBĘDZIE NIKT DECYDOWAŁ CO MAM CHODOWA. A NA WILKI TEŻ SĄ SPOSOBY. ZIELONI NIECH PŁACĄ ZA SZKODY. TAK JAK MYŚLIWI ZA SZKODY DKÓW

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Michał

Bzdura.
Powyżej napisałem ze u rodziców zabiły przy domu 8 owiec.
Z tego jedna była w połowie zjedzona inne po prostu zabite

Gregor
Gregor
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Pieprzysz głupoty Krzysztofie

Ktos
Ktos
2 lat temu

Panika ludzka. Wilk zawsze był on będzie.

Lilly 10 latka
Lilly 10 latka
2 lat temu
Reply to  Ktos

wilki nie sa zle ani nie sa dobre boicie sie wilkow dla tego ze w bajkach wilk zawsze jest zly ale on sie broni w ten sposob tak jak my krzyczymy jak sie boimy alee to nie powod zeby zabiac albo strzelac albo bac sie wilkow on tez sa zwierzetami.wilki sa wy wigineciu prosze pomoc i nie zabiac i byc przeciw tym co do wilkow strzelaja

Kriss
Kriss
2 lat temu
Reply to  Lilly 10 latka

A żeby cię tak dopadły i poszarpały to zmienisz zdanie .Przyszła pora na redukcje wilków bo jest ich za duuużo a co za dużo to niezdrowo.

Ko
Ko
2 lat temu
Reply to  Kriss

Na całe szczęście Kriss wilki są pod ścisłą ochroną i nawet jak by Cię dopadły to sorry nikt nie pomoże… A tak serio i****o od ponad 30lat nie było ataków wilków na ludzi weź się sam zredukuj…

Alicja
Alicja
2 lat temu
Reply to  Ko

Zredukować wilki.

Gosc
Gosc
2 lat temu
Reply to  Alicja

Ala i twój pusty łeb

Mike
Mike
2 lat temu
Reply to  Ko

W zeszłym roku w Bieszczadach pogryzione dzieci.

Asia
Asia
2 lat temu
Reply to  Ko

Chcialabym by twe dzieci spotkaly wilka w lesie inaczej bys spiewal….

D
D
2 lat temu
Reply to  Ko

U nas był atak na myśliwego!!! Gdybyś żyła z chodowli i nie miała co do gara wrzucić to byś zmieniła zdanie. Gówno wiesz. Za dużo ich. I za leniwe się robią. Precz do lasu a nie się biorą za zwierzynę gospodarką i psy na posesjach zagryzają dla zabawy

D
D
2 lat temu
Reply to  Ko

Niech Ci pieska zjedzą to zmienisz zdanie

Gość
Gość
2 lat temu
Reply to  Ko

Widz co Ko może od 30 lat nie było ataków ale wilk przestaje bać się już ludzi , poczytaj dobrze historie jak wcześniej atakowały ludzi to może się obudzisz! Stan przed Wilczkiem to zobaczymy jaki będziesz mądry?! Gacie będą pewnie mokre! Żałosny jesteś ! Jak zaatakują jakieś dziecko to będzie za późno ! Jak byś znał dobrze historię to byś głupot nie pisał że wilk nie atakuje ludzi!!!

An
An
2 lat temu
Reply to  Kriss

Jestem za redukcja ludzi.

Ja
Ja
2 lat temu
Reply to  An

Zacznij od siebie. Jednego debila mniej i więcej trawy zostanie dla saren to może wilki do lasu wrócą

Gosc
Gosc
2 lat temu
Reply to  An

Brawo!!! To może zaczną od Ciebie!😀

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Kriss

Masz racje zeden bogacz by sobie nie pozwolil by kolo jego chaty byly wilki bo on da rade….odwrotni pospolstwo ktore trza kierowac strachem….

D
D
2 lat temu
Reply to  Kriss

Popieram bo widzę co się u mnie dzieje, jestem z zachodniopomorskiego. Tu nigdy nie było wilków a teraz jest dramat!

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Kriss

Jest ich za dużo
Trzeba to regulować

Gosc
Gosc
2 lat temu
Reply to  Kriss

Takich jak Ty też jest za dużo trzeba zrobić segregacja i do odstrzału

D
D
2 lat temu
Reply to  Lilly 10 latka

A to jak będzie ich milion to super? Wiesz co to szacowanie strat np u dzikow? A tu jeszcze wilki dojdą, kto będzie za to płacił koła a nie minister? Współczuję wszystkim chodowcom za ich straty, ona zatracają instynkt łowcy, szukają łatwej zdobyczy, plochliwe są? Mój mąż myśliwy widział I myślicie że się baly ha ha nie te czasy. Niech ekolodzy popilnują mi owiec teraz jak I’m się nudzi. Populacja jest odbudowana już dawno, wszędzie jest pełno. Kto nad nimi zapanuje za chwilę?!

D
D
2 lat temu
Reply to  Lilly 10 latka

Czyli niech się mnożą w deche i pozagryzaja wszystko w cholere. No brawo!!! Ochrona powinna być do danej liczby owszem, swoją robotę robią w lesie. Hm a raczej kiedyś robiły bo teraz to zagryzaja jak leci. Nie można ich rozmnażać w nieskończoność na Boga ludzie co wy piszecie za bzdury jakieś. Obrońcy się znaleźli. A mięsa nie jesz też. Połowa co pisze to je wołowine kurczaki a to co nie zwierzeta już. Ale wilków nie zabijać. No tak niech wygryzą pół Polski i będą padać z głodu kiedyś. Redukcja zawsze musi być w lesie. Myśliwi robią dobra robotę!!!!

Kornelia
Kornelia
2 lat temu
Reply to  D

Ja mięsa nie jem i sądzę że wilków nie powinno się zabijać.
A co byś chciał aby ciebie zabili bo co ludzi jest za dużo i zabijają po pierwsze wielu ludzi i zwierzęta przez ludzi wigineło pełno wspaniałych gatunków. Zabawne. Wilki były przed nami i trzeba to uszanować my zniszczylismy ich dom.

Mądry
Mądry
2 lat temu
Reply to  Kornelia

Ekolog

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu
Reply to  Mądry

Dziś jest to owca za chwilę będzie krowa,a i na turystów przyjdzie czas. Trzeba ubiegać się o pozwolenie na broń.

Tom Bombadil
Tom Bombadil
2 lat temu
Reply to  D

Człowiek jest drapieżcą stojącym na szczycie piramidy żywieniowej- podobnie jak wilk. Ludzie nie mają wyłączności na jedzenie mięsa, więc uzasadnianie eksterminacji innych drapieżników z takiego powodu jest najmniej niepoważne.
Powrót psów pasterskich wydaje się najprostszą receptą na ataki wilczych watah na zwierzęta domowe.
Odnoszę wrażenie, że pewna część postów “chodowców” to propaganda ludzi, którzy z hodowlą mają niewiele wspólnego, a raczej marzy im się myśliwskie trofeum w postaci wilczej skóry nad kominkiem.

Ja
Ja
2 lat temu
Reply to  Lilly 10 latka

To jedź qrwa w Bieszczady. Przeżyj w środku puszczy tydzień i udowodnij WSZYSTKIM że wilki są niegroźne.

Deten
Deten
2 lat temu
Reply to  Ja

Dobrze piszesz Ja

Jar
Jar
2 lat temu
Reply to  Ja

Proponuję odstrzał ludzi. Jak byłem młody mogłem bezpiecznie środkiem głównej drogi chodzić – miasto ponad 200 tys. – i nikt mnie nie potrącił a teraz to nawet na chodniku człowiek nie jest bezpieczny. odstrzał ludzi natychmiast bo za kolejne miałaś lat do mieszkań będą wjeżdżać żeby kogoś potrącić.
To tak mniej więcej absurdalnie piszą ws. wilków co poniektórzy

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Ja

Po co do Bieszczad ?? Gospodarze z Trojwsi zapraszają na noc do pilnowania owiec tam się dopiero dzieje każdej nocy ataki są pasterze nie śpią a wilki nie boją się niczego podchodzą nawet do pasterzy elektrycznych ostatnim wieczorem padło 20 sztuk ofiarą na szczęście udało się odgonić je i owce zostały rane. Granica trzech państw Czesi strzelają Słowacy strzelają a Polacy karmią i to nie swoje wilki tylko przybłędy które przychodzą od sąsiadów nie wiadomo czy nie mają wścieklizny, czekamy na zimę dzieci będą jeździć na sankach a wilki nie będą mieć co jeść dojdzie do tragedia bo jest tego… Czytaj więcej »