Wydarzenia Bielsko-Biała

Wilkowice: Zapora do zburzenia

Fot. Marcin Płużek

Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach uznał, że zapora wodna w Wilkowicach ma być rozebrana. To efekt kontroli jaką na wniosek obecnego gospodarza tego obiektu, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego “Wody Polskie”, przeprowadził ten organ.

Okazało się, że stan techniczny tej konstrukcji jest tak zły, iż jedyne co można zrobić to ją zburzyć. Inaczej jej obecność może stanowić ogromne zagrożenie dla położonych niżej terenów.

Zanim tama zostanie rozebrana Wody Polskie mają wykonać w niej dodatkowe otwory spustowe, które zapobiegną ewentualnemu napełnieniu się zbiornika – jak to miało miejsce w maju – podczas nawalnych deszczów.

Zbiornik powstał w 2013 roku i z uwagi na swój stan nigdy (nie licząc prób technicznych) nie został napełniony. Z założenia miał spełnić trzy funkcje. Zbiornika retencyjnego, rezerwuaru wody pitnej dla Wilkowic oraz zbiornika przeciwpożarowego.

Jego budowa pochłonęła ponad 6 milinów złotych. Przyczynę nieprawidłowości, które doprowdziły do obecnej sytuacji bada prokuratura.

10
Skomentuj

avatar
8 Komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
10 Komentarzy
grzegorzByniuPiotrjanfuture Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
grzegorz
Gość
grzegorz

30 000 kubików wody to ja gromadzę w pierwszym z brzegu stawie, w następnych dalsze kubiki. https://gospodarstwo-rybackie.com/

Byniu
Gość
Byniu

Ale jaja

Piotr
Gość
Piotr

Budowa pochłonęła tylko 6 mln zł?
To już wiadomo, dlaczego jest w takim stanie!

jan
Gość
jan

Edward debilizm bije od ciebie na odległośc chyba takie bezmozgi mialy nadzor nad tą budową dlatego trzeba ją rozebrać.Rozliczenie tych co doprowadzili do tej sytuacji to inna sprawa powinien ich rozliczyc sąd dopieprzyć im z grubej rury

future
Gość
future

Gdzie i jak ma płynąć Rzeka ? GDZIE CHCE I JAK CHCE. To ludzie są tu intruzami

edward
Gość
edward

Ten co kropidłem święcił gdzie jest niech odda pieniądze

Ewald
Gość
Ewald

Idiota się objawił?

Egon Swartz
Gość
Egon Swartz

Ciekawe gdzie się schowali ci co ją projektowali, budowali i na końcu odbierali. Może znowu coś fantastycznego projektują, budują i zaraz będą… burzyć.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Znajdzie projektantów i innych decydentów – prokuratura. To musi być rozliczone.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Rozebrać? Nie jest takie proste. Następne niemałe koszty do oszacowania przed rozbiórką.