Wydarzenia Cieszyn

Winda dla Pierśćca

Fot. Pixabay.com

Dostosowywanie obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych to jeden z priorytetów w dzisiejszych czasach. W przypadku placówek oświatowych jest to również niezwykle ważne. Dlatego gmina Skoczów podjęła decyzję o tym, by w jednej ze szkół wybudować windę. Jest to spory wydatek, ale potrzebny.

Winda pojawi się w Szkole Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu. Rozpoczęcie prac związanych z jej budową zaplanowano na lipiec. Koszt inwestycji wyniesie 538 tys. zł. Podczas ostatniej przed wakacyjną przerwą sesji Rady Miejskiej Skoczowa zdecydowano, że wydatki na ten cel zostaną zwiększone o 156 tys. zł. Jak informuje ratusz pod Kaplicówką, częściowo przebudowane i nadbudowane zostanie zachodnie skrzydło budynku szkoły, a z pomieszczenia świetlicy wydzielona będzie przestrzeń, w której powstanie szyb windowy. Ponadto zakres robót obejmie niezbędne prace adaptacyjne związane z przebudową zaplecza kuchennego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie świetlicy.

– Budowa windy jest kolejnym krokiem w zakresie dostosowywania szkoły w Pierśćcu dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W zeszłym roku, dzięki gminnym środkom finansowym, zaangażowaniu dyrektor placówki, Ireny Krypczyk, oraz rodziców, udało się wykonać na parterze szkoły łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Teraz robimy kolejny, nieco większy krok. Winda pozwoli niepełnosprawnym na dostęp do każdej kondygnacji budynku szkoły. Mam nadzieję, że uda się zakończyć jej budowę do końca sierpnia, tak żeby od nowego roku szkolnego można było z urządzenia korzystać – mówi Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.

Gminie niestety nie udało się pozyskać dofinansowania na ten cel z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na które samorząd bardzo liczył, dlatego konieczne okazało się realizowanie zadania w całości ze środków gminnych.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zygi
Zygi
2 lat temu

Mniej mówmy więcej robmy. W swoim życiu słyszałem tysiące rzeczy które obiecywano niepełnosprawnym a w końcu figę dostali.