Wydarzenia Cieszyn

Wójt Brennej bez absolutorium. Radni poparli wniosek Komisji Rewizyjnej

W porządku obrad dzisiejszej, 19 lipca, sesji Rady Gminy Brenna, była uchwała w sprawie absolutorium za 2020 rok dla wójta gminy Jerzego Pilcha. Już sam tytuł uchwały brzmiał intrygująco, dotyczył bowiem “nieudzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Brenna”.

Z takim wnioskiem wystąpiła Komisja Rewizyjna Rady Gminy Brenna, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2020 rok, sprawozdaniem finansowym gminy Brenna na dzień 31.12.2020 roku, opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o przedłożonym przez Wójta Gminy Brenna sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2020 rok i informacji o stanie mienia gminy Brenna na dzień 31.12.2020 roku. Przed głosowaniem radni zapoznani zostali ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Brenna i opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium.

Zwrócono m.in. uwagę na duże zadłużenie gminy (prawie 32,5 mln zł, czyli 53,75 proc. dochodów wykonanych) oraz zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej na kwotę 1 mln zł, a wcześniej w kwocie 5 mln zł i wysokie koszty obsługi tej pożyczki. To wszystko dało podstawę, żeby podjąć uchwałę o nieudzieleniu wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Brenna za 2020 rok. Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, dwóch wstrzymało się. Trzech radnych nie uczestniczyło w sesji. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

Co ciekawe jednak, przed podjęciem uchwały o nieudzieleniu absolutorium, radni udzielili wójtowi Jerzemu Pilchowi wotum zaufania za 2020 rok…

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda Pierwsza
Hermenegilda Pierwsza
2 lat temu

Czy radni czasem nie głosowali wcześniej za przyjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki przez wójta?

Renata z tela.
Renata z tela.
2 lat temu

A cały rok radni siedzieli nie kumali głosowali aby kasa była a tera głosują za nie tak samo jest w tym wasza wina dlatego was wybrali mieszkańcy a tu robicie lipę.Wasze zachowanie to jak dzieci w piaskownicy to nie ja to on my sie tylko bawimy w politykę.

Konstantynopolitanka
Konstantynopolitanka
2 lat temu

Dziwactwo, radni wiedzą co robią?,gdzie radni byli jak wójt zaciągał pożyczki, przecież oprócz Komisji Rewizyjnej jest w gminie też Komisja Rozwoju i Finansów i ma działać w czasie roku, zwoływać posiedzenia zwyczajne i nadzwyczajne. Jak można udzielać wotum zaufania bez absolutorium?, przecież to są kwestie łączne.