Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Wokół “Ołowianych dzieci” w Cieszynie. Krytyka Polityczna zaprasza

Fot. Z archiwum Świetlicy KP w Cieszynie

17 września o 18.00 w świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbędzie się spotkanie z Michałem Jędryką, autorem książki “Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia”. Poprowadzi je Natalia Kałuża.

Polska, Górny Śląsk, połowa lat 70. Na początku roku szkolnego okazuje się, że dwie klasy trzeba nagle połączyć w jedną. Co się stało z dziećmi, które nagle zniknęły? Jolanta Król, lekarka z miejscowej przychodni rozpoznaje u nich rzadką i groźną chorobę: ołowicę. Odpowiedzialna za to jest pobliska huta od lat bezkarnie zatruwająca środowisko. Czy jednej lekarce uda się powstrzymać setki zachorowań i nagłośnić problem tuszowany przez miejscowe władze? Po latach dawny pacjent charyzmatycznej dr Król wraca do tamtej zagadki i zaczyna swoje śledztwo. Co łączy mapę współczesnych patologii z wydarzeniami sprzed lat? Czy ta historia jest już zamknięta i można opowiedzieć do końca historię polskiego Czarnobyla? O tym wszystkim będzie można podyskutować w Cieszynie.

Michał Jędryka to pedagog, menadżer, scenarzysta i malarz z kilkoma wernisażami na koncie. Autor niezliczonej liczby tekstów reklamowych, albumu “Śląsk. Last minute” i poradnika o popkulturze. W “Ołowianych dzieciach” opisał własną historię.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments