Cieszyn Na sygnale

Wspólna akcja mundurowych i sokistów w Cieszynie

Fot. KPP w Cieszynie

Cieszyńscy policjanci i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przeprowadzili nad Olzą wspólną akcję profilaktyczną, wycelowaną w bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. W ich rejonie informowali kierowców o tym, jak powinni się zachowywać zbliżając się do torów i co oznacza żółta tabliczka na szlabanie. Rozdawali także materiały edukacyjne.

Policjanci cieszyńskiego Wydziału Ruchu Drogowego systematycznie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne, w tym również na przejazdach kolejowych, znajdujących się na terenie powiatu cieszyńskiego. Wczoraj, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicielami spółki PKP PLK, prowadzili działania na przejazdach kolejowo-drogowych w Cieszynie. Mundurowi obserwowali, jak zachowują się kierujący pojazdami i piesi. Podczas akcji przekazywali także kierowcom i pasażerom materiały edukacyjne w ramach kampanii “Bezpieczny przejazd”.

Informowali także, co oznacza żółta naklejka umieszczona na szlabanie lub pionowym znaku G-3 – tzw. znaku świętego Andrzeja. – Otóż na naklejce umieszczone są informacje zawierające numer telefonu do dyspozytora oraz informacje o numerze przejazdu kolejowego. W przypadku, kiedy zauważymy awarię w infrastrukturze kolejowej, możemy zgłosić ją bezpośrednio pod wskazany na naklejce numer telefonu, podając oznakowanie przejazdu – mówi Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Fot. KPP w Cieszynie

Podstawowe założenia kampanii “Bezpieczny przejazd” to podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych; zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego; minimalizacja liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych; kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych.

– Pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne oraz dzieci, rodziców, znajomych, którzy z nami podróżują. To od kierowcy i tego, czy stosuje się do przepisów drogowych zależy wspólne bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowo-drogowych, szczególnie należy pamiętać o tych zasadach. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans, a takie zdarzenia należą do najbardziej tragicznych – dodaje Krzysztof Pawlik.

Zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, należy zachować szczególną ostrożność:

• przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów, przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
• prowadzić pojazd z taką prędkością, aby można było go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;
• w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, wysiąść z pojazdu i spróbować ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:
• objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
• wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
• wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
• omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Fot. KPP w Cieszynie

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czyt.
czyt.
1 rok temu

Na kursie prawa tego uczyli Jeżeli ktoś tego tematu nie łapną to za parę dni będzie obchodził swoje święto.