Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wybrać tanią, ekonomiczną karmę dla psa czy wysokiej jakości karmę dla psa premium?

Jest to dość częsty dylemat. Istnieje jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, jaką jest dieta naszego czworonoga. Jaka sucha karma będzie zatem najlepsza dla naszego psa? Czym różni się karma dla psa premium od karmy ekonomicznej?

Większa świadomość zdrowego odżywiania powoduje, że zastanawiamy się czym karmić swojego psa. Mamy w głowie dużo pytań i kontrowersji. Co może jeść nasz podopieczny, żeby cieszył się zdrowiem, a co może mu poważnie zaszkodzić? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

Tania karma dla psa czy karma premium?

Kupując karmę dla psa, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, należy sprawdzać skład karmy – im większa zawartość składników mięsnych, witamin i minerałów tym lepiej. Kolejnym ważnym czynnikiem jest kaloryczność – karmy dla psów premium mają zwykle większą gęstość energetyczną niż te ekonomiczne – marketowe. Wreszcie, warto pamiętać o tym, że psy mają różne potrzeby żywieniowe w zależności od ich wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Dlatego też przy wyborze karmy dla psa, warto dodatkowo skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub lekarzem weterynarii. 

Karma-dla-psa-premium

Czym się różni sucha karma dla psa ekonomiczna od karmy dla psa premium?

Pierwszą różnicą, jaka jest najbardziej widoczna, to oczywiście cena. Karmy ekonomiczne dla psów to pokarmy, które są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Można je spotkać w supermarketach, hipermarketach czy dyskontach. Klienci kuszeni są większym opakowaniem za mniejsze pieniądze. Są to między innymi marki własne, które łatwo rozpoznać po etykiecie, na której widnieje: „wyprodukowano dla…” zamiast „wyprodukowano przez…”. 

W sklepach półki uginają się od reklamowanych i promowanych przez środki masowego przekazu karm dla psów. Liczne kampanie marketingowe sprawiają, że marki ekonomiczne stają się rozpoznawalne i wzbudzają zaufanie klientów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tania sucha karma dla psa będzie zawierała znacznie mniej składników odżywczych, witamin i minerałów, dlatego zawsze warto czytać skład na opakowaniach.

Karmy ekonomiczne są produkowane z najtańszych dostępnych w danym momencie surowców, przez co wybór walorów smakowych czy wielkości opakowania są zdecydowanie bardziej ograniczone. Receptura produkcji takiej karmy jest zmienna, dlatego psy, które są wrażliwe na zmiany karmy, mogą nabawić się problemów gastrycznych.

Tania-ekonomiczna-karma-dla-psów

Tania karma ekonomiczna dla psa 

Karmy ekonomiczne cechuje łatwa dostępność, duże porcje, ale niższa zawartość składników odżywczych niż w przypadku karm dla psa premium. Masowa produkcja  karm ekonomicznych ma również odzwierciedlenie w jakości opakowań, utrudniających prawidłowe przechowywanie pokarmu.  Poza tym mniejsza gęstość odżywcza powoduje, że musimy podać psu większą porcję karmy niż w przypadku karmy premium, a co za tym idzie, koszty posiłków często niewiele się różnią. 

Nie zaleca się podawania karm ekonomicznych szczeniakom i młodym psom. W fazie intensywnego rozwoju czworonogi potrzebują pełnowartościowych posiłków, które pozwalają organizmowi zdrowo rosnąć. Tania karma dla psa, nawet w przypadku psa zdrowego i dorosłego, nie będzie dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Z czasem może doprowadzić do problemów zdrowotnych poprzez niedobory białka, witamin i składników mineralnych. To już prosta droga do rozwoju otyłości, cukrzycy i innych poważnych schorzeń. 

Suche karmy dla psów premium

Karmy premium dla psów są droższe od karm ekonomicznych, ponieważ zawierają więcej istotnych, łatwo przyswajalnych składników. Dodatkowo karma premium jest bogatsza w białko zwierzęce. Wreszcie, karmy dla psów premium mają dodatki takie jak chondroityna, glukozamina, betaglukany, kwasy omega-3, które wspomagają zdrowie naszych pupili. Wśród karm premium znajdziesz również karmy monobiałkowe, karmy dla psów bez glutenu oraz dla psów z wrażliwym układem pokarmowym.

Suche karmy premium są bardzo różnorodne, dzięki czemu nasz pies może jeść nie tylko zdrowo, ale również smacznie. Jest to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza jeżeli nasz pupil jest chory, przechodzi okres rekonwalescencji lub po prostu jest niejadkiem. Karmy premium są szczególnie rekomendowane dla suk karmiących, ciężarnych i szczeniąt. 

Dużą zaletą karm premium jest ich stała receptura, dlatego mamy gwarancję, że nasz pies nie będzie narażony na problemy żołądkowo-jelitowe, które mogą się pojawić przy gwałtownej zmianie składników. Układ pokarmowy naszego czworonoga lubi rutynę. Jeżeli wybrana karma premium jest indywidualnie dobrana, pies na niej dobrze funkcjonuje i chętnie ją zjada, nie powinniśmy jej zmieniać. W przypadku konieczności zmiany – choroba, zmiana aktywności, wejście w kolejny etap wiekowy – musimy pamiętać, żeby ten proces zachodził stopniowo  (w ciągu 7-10 dni) 

Karmy dla psa premium to również duży wybór specjalistycznych karm weterynaryjnych. Karma weterynaryjna jest opracowana przy współpracy dietetyków zwierzęcych i lekarzy weterynarii dla wsparcia leczenia chorób takich jak: choroby nerek i dróg moczowych, kamica struwitowa, choroby stawów i układu mięśniowo-szkieletowego, choroby układu pokarmowego, niewydolność wątroby, cukrzyca, choroby serca i układu krążenia. W ten sposób powstały najlepsze karmy weterynaryjne dla psów różnych ras

Psy są głównie mięsożerne, dlatego najlepiej sprawdzają się w ich diecie karmy z wysoką zawartością składników mięsnych lub rybnych, takich jak kaczka, kurczak, jagnięcina, wołowina czy łosoś. Wszystko zależy od preferencji i potrzeb naszego czworonoga.

Karmy dla psów premium są też często wzbogacone różnymi ziołami, warzywami i owocami jak: bataty, marchew, jabłka, żurawina, amarantus, chia, kurkuma, rozmaryn czy ostropest.

Sucha-karma-premium-dla-psów

Czy warto zmienić tanią, ekonomiczną karmę dla psa na karmę premium?

Karma dla psa premium to specjalnie przygotowane, pełnoporcjowe pożywienie dopasowane do poszczególnych etapów życia i stanu zdrowia naszego czworonoga.

Możemy wyróżnić karmy premium dedykowane specjalnie dla psów ras małych, średnich czy dużych. Zupełnie inne zapotrzebowanie mają szczeniaki, suki karmiące, seniorzy, psy ciężko pracujące, psy otyłe, z alergiami, z nowotworami, po kastracji czy sterylizacji oraz chorobami przewlekłymi. 

Suche karmy premium mają zwykle większą gęstość energetyczną i są dobrze strawne, dzięki czemu są lepiej przyswajane niż karmy ekonomiczne. Łatwo zauważyć różnicę, chociażby podczas codziennych spacerów. Nasz pies będzie wydalał znacznie mniej stolca o zwartej konsystencji. Będzie tryskał energią i miał ładną sierść.

Na cenę karmy dla psów premium, poza wyższej jakości składnikami, składają się również koszty specjalistycznych badań. Próby żywieniowe mają na celu sprawdzenie wpływu działania dodatków takich jak na przykład: siarczan chondroityny, glukozaminy, kwasy omega-3 czy prebiotyki. 

Karmy-dla-psów-premium

Odpowiednia dieta a zdrowie psa

Odżywianie ma ogromne znaczenie w przypadku nas, ludzi, ale to samo dotyczy również naszych czworonogów. Prawidłowe odżywianie jest gwarancją zdrowia, podstawą dobrego samopoczucia i długiego życia Twojego psa. Zdecydowanie lepiej wybrać dietę, która zagwarantuje psu pełnowartościowy posiłek.To na pewno pozytywnie zaprocentuje w przyszłości. Unikniemy wielu problemów zdrowotnych i częstych odwiedzin w lecznicy.

Słabej jakości, tania sucha karma dla psa może z czasem prowadzić do problemów z nadwagą, stawami i układem kostnym, uzębieniem, schorzeniami sercowo-naczyniowymi, kłopotów z nerkami czy nowotworami. Dbając o prawidłowe żywienie i świadomie podchodząc do tej kwestii, zapewnimy naszemu psu długie, zdrowe i szczęśliwe życie!

Wysokiej jakości suchą karmę dla psów znajdziesz na stronie: https://karma-eminent.pl/sucha-karma-dla-psow/

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syntia
Syntia
2 lat temu

Myślę że wybór jest prosty. Zawsze lepiej jest karmić psa zdrową dobrą karmą niż kiepską 😉 Empire robi karmy z dużą ilością dobrej jakości mięsa które nie alergizuje