Wydarzenia Sucha Beskidzka

Zakonnice Prezentki o sytuacji w DPS Jordanów

Fot. Zgromadzenia Sióstr Prezentek

Do afery, jaka wczoraj (13 czerwca) wybuchła wokół Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, który prowadzi Zgromadzenie Sióstr Prezentek, w specjalnym oświadczeniu odniosła się przełożona generalna zakonu matka Anna Telus.

O bulwersującej sprawie ze stosowaniem przemocy zakonnic wobec podopiecznych pisaliśmy – TUTAJ, a o tym jakie wywołało to reakcje – TUTAJ i TUTAJ. Do sytuacji w specjalnie wydanym oświadczeniu odniosła się matka Anna Telus, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek. Oto treść oświadczenia:

Jestem głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie. Zależy mi na jak najszybszym, rzetelnym i pełnym wyjaśnieniu tej sprawy. Jako przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek, które jest organem prowadzącym DPS, deklaruję gotowość współpracy z państwowym wymiarem sprawiedliwości i innymi kompetentnymi instytucjami, aby ustalić fakty i dojść do prawdy. Obecnie w jordanowskim DPS-ie trwa wizytacja z Urzędu Wojewódzkiego, badająca podstawność stawianych zarzutów. Siostry, którym postawiono zarzuty, stosują się do wszystkich decyzji prokuratury i przebywają poza ośrodkiem DPS-u. Moje dalsze decyzje jako przełożonej generalnej będą uzależnione od wyników trwającego postępowania. Charyzmatem naszego Zgromadzenia jest wychowanie dzieci i młodzieży oraz troska o najsłabszych i bezbronnych, dlatego nie możemy tolerować niczego co jest sprzeczne z naszą misją” – stwierdziła matka Anna Telus.

google_news
61 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
katoliczka
katoliczka
2 lat temu

Wstrętne babska,jak mogą nosić habit,wstyd klerycy,wstydźcie się za takie potwory.

Emeryt
Emeryt
2 lat temu

Niezłe prezentki te prezentki zgotowały tym biednym dzieciom.Tylko kryminał.

Gres
Gres
2 lat temu

Spokojnie troche za duo emocji .te dzieciaki sa inne niestety czasamo sa bardzo agresywne nawet wobec
siebie

Góralka
Góralka
2 lat temu
Reply to  Gres

Tak dużo emocji bo krew się ścina jak się słyszy o takim zachowaniu osób dorosłych względem dzieci. Ja mam jedno, zdrowe, dorosłe dziecko i też potrafiło dać do wiwatu ale mój kobiecy, wrodzony instynkt macierzyński nie pozwolił mi ubliżyć, poniżyć, bądź uderzyć dziecka. Taki czyn uwłacza człowiekowi i jego godności. Nie oceniam postępowania zakonnic ponieważ nie byłam świadkiem tych haniebnych czynów. To że ktoś jest “inny, agresywny” nie powinno być motorem napędowym do czynienia zła bądź rozładowywania swoich frustracji. Od pewnych osób wymaga się więcej np. pokory i cierpliwości. Jeżeli to prawda że tak się działo w tym ośrodku to… Czytaj więcej »

będzie ktoś winny?
będzie ktoś winny?
2 lat temu
Reply to  Góralka

Jeśli prokurator się zajął a następnie sąd – muszą być konkrety ale czy się dowiemy? – kontrola sądowa zakończona, protokół już jest. Z kolei słyszy się z wypowiedzi wojewody o środkach przymusu bezpośredniego u osób u których jest to konieczne, tutaj mogło być konieczne.

Góralka
Góralka
2 lat temu

Tak mogło być konieczne np. przymusowe zastosowanie leków, unieruchomienie, izolacja. Wszystko to można stosować tylko z poszanowaniem godności człowieka. Z mediów dowiadujemy się o krzykach, metalowych klatkach i zabrudzonych pampersach. Nie będę nawet tego powielała, ale włos się na głowie jeży na myśl o tym że tak mogło być. Jak już pisałam od pewnych osób wymaga się więcej. Mam pytanie gdzie miłosierdzie ,przebaczenie, litość i zrozumienie tego że ci biedni ludzie nie są agresywni celowo. Jako człowiek niedoskonały i też popełniający błędy nie godzę się na to. Tak po prostu nie wolno!!!!

jest i inaczej
jest i inaczej
2 lat temu
Reply to  Góralka

Obawiam się, że takiego podejścia może nie być. Niedawno rozmawiałem z sąsiadem i było: dlaczego matka nie opiekowała się sama i oddała dziecko do DPS, z wygody?. Nie jest to odosobniony pogląd.

Góralka
Góralka
2 lat temu
Reply to  jest i inaczej

Nie wiem dlaczego matka nie opiekowała się sama. Może nie potrafiła, może ma więcej dzieci i tak można mnożyć powody. Nie bronię tych matek ale mają do tego prawo. Takie ośrodki dedykowane są właśnie dla takich osób. Proszę zadać pytanie sąsiadowi czy te dzieci były bite i umieszczane w klatkach dla wygody osób zajmujących się nimi? Matka miała prawo umieścić chore dziecko w placówce a opiekunowie nie mają prawa go bić, oczywiście jeżeli taka sytuacja miała miejsce.

jest inaczej
jest inaczej
2 lat temu
Reply to  Góralka

Tu nic nie będę pytał dalej sąsiada, mam sam swoje zdanie. Po prostu przedstawiłem, że ludzie twierdzą i tak: z wygody umieszczają dzieci w DPS lub: spróbuj sam tak pracować. To kończy dyskusję a i odpowiedzialność w DPS.

będzie ktoś winny?
będzie ktoś winny?
2 lat temu
Reply to  Gres

Te dzieciaki są inne ale ludzie, czyjeś dzieci. Czy wolno bić?, a podobno tak się działo.

super
super
2 lat temu

A tutaj w porządku z komentarzami, nic nie ocenzurowano 49 = 49.

Donia
Donia
2 lat temu

Siostra przelozona zaskoczona a gdzie byla ???jak to wszyztko sie dzialo??brak slow..zenada..

Bernadetta
Bernadetta
2 lat temu
Reply to  Donia

A inni pracownicy nie widzieli co się dzieje? Nic nie zrobili? Zgadzali się na stosowanie przemocy? Czyli oni niewinni? Nie do wiary… co się dzieje z ludźmi… widzą wiedzą i nic nie robią…nisko upadli opiekunowie, fizjoterapeuci, personel medyczny …

Stanisław
Stanisław
2 lat temu

Te dzieci jeszcze źyją to jest sukces bo w Irlandii i w Kanadzie tysiące dzieci kościół katolicki wymordowal taki jest teń kościół kochający dzieci ale nienarodzone

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
2 lat temu

Też zawsze chciałem być zakonnicą.

nie dała bozia rozumu
nie dała bozia rozumu
2 lat temu

taki idiotyzm tylko olać

Slayer
Slayer
2 lat temu

Przecież zakonnice l, braciszkowie to tylko banda ludzi którym nie chce się w życiu pracować i szukają alternatywy jak by tu się ślizgać za cudze pieniądze. Tak było o w średniowieczu i teraz

Tadzik
Tadzik
2 lat temu

Brałem tam z tą liftu w Jordanowie ,kiedyś maszynę budowlaną to lepiej żebym kasę stracił ,bo wykończyłem się przez pazdrołę czarciego.

Tadzik
Tadzik
2 lat temu
Reply to  Tadzik

Z ra liftu

Frania
Frania
2 lat temu
Reply to  Tadzik

Nienawidzę Jordanowa przez takie traktowanie dzieciątek

Celinka
Celinka
2 lat temu

Jakoś jestem na Jordanów uczulona.Ludzie tacy pazerni i obłudni.

Pola
Pola
2 lat temu

A te siostry to widziałam jak się chichraly kiedyś w sądzie i idź tu do sadu

Renata
Renata
2 lat temu

No to urzędy pokazały jak pracują.Dzieciatka chore każą rodzić ,a potem pozwalają na tortury tych dzieciątek.Zakonnice pożal się Boże.Nie wierzcie w żadne sądy i prokuratury i jeszcze z Suchej.Jedno ugrupowanie układu.Przeciez dzieciątko niepełnosprawne się nie obroni,bo uznane zostało za chore psychicznie.Tylko nikt nie pomyśli,że za chwilę w takim ośrodku może być on sam lub jego najkochańszy osoba.Udawanie ,że mnie to nie dotyczy to zło głównie urzędów,bo za podatników pieniądze żyją

Shrek
Shrek
2 lat temu

Nie ma nic gorszego od gadających osłów

osiołek
osiołek
2 lat temu
Reply to  Shrek

i Shreka, nadzwyczaj mądry to nie był.

Krystian
Krystian
2 lat temu

Tak ogólna refleksja. Jak tylko dochodzi do jakichś skandali, to nagle okazuje się, że ze strony kleru nikt nic nie widział, nie słyszał, o niczym nie wie, a jeśli coś się niby działo, to wszyscy są niewinni, bezgrzeszni, pełni troski o zbawienie dusz i napełnieni Duchem Świętym. Niby to tylko diabeł coś tam knuł przeciw świętemu kościołowi Jezusowemu.

CoCo
CoCo
2 lat temu

Niewiele można powiedzieć,ale wsłuchajmy się w słowa, które są fundamentem Jezusowej nauki: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) i .. .„kto nie miłuje bliźniego, którego widzi, jakże może miłować Boga, którego nie widzi?” (1J 4, 20b).

ToTo
ToTo
2 lat temu
Reply to  CoCo

Sporo można powiedzieć, te słowa są mądre lecz nie mają zastosowania tu w praktyce.

Aniella
Aniella
2 lat temu

Prowadzenie opieki nad ludźmi chorymi to ciężka praca. Opiekunowie to też ludzie i błędy się zdarzają. Sama pracuje w opiece i widzę jak ludzie pracujacy w dps potrafią w sposób perfidny pomawiać pracodawcę i innych pracowników tylko dlatego że np zostali zwolnieni. Wystarczy jeden donos do instytucji czy prasy i afera gotowa. Wszyscy wierzą co opowiadają media i ferują wyrok zanim on zapadnie.
Uważam że najuczciwszym byłoby aby rodzina zajęła się swoim podopiecznym. A skoro powierzaja ich opiece niech wybiorą zaklad najlepszy. Obecnie mamy sytuacje że wiesza się psy na instytucji bez formalnego orzeczenia.

Izza
Izza
2 lat temu
Reply to  Aniella

możesz próbować pozwać media o przedwczesne nagłośnienie sprawy, lecz nie sądzę abyś wygrała. Tu nie o donos chodzi, są dowody, media same od siebie nie mogą opowiadać.

ren
ren
2 lat temu
Reply to  Aniella

Masz rację. Tylko ten, kto sam zmierzył się z trudem długoterminowej opieki nad chorym, niepełnosprawnym, potrafi to zrozumieć. Prawda bezsporna, że nie wolno stosować przemocy. Jednak w każdej placówce opiekuńczej, powinno być zatrudnianych więcej osób, pracownicy powinni mieć prawo do dłuższego, częstszego odpoczynku. Nie wiem w jakim wieku są podejrzane o przemoc, ale i to nie jest bez znaczenia. zresztą i w rodzinach, najczęściej ejst tak, że ciężar opieki spada na 1 -2 osoby najbliższe, które nie miewają szans na dłuższy wypoczynek. Jakoś nie słyszę nigdzie o tłumach chętnych do takiej pracy.

osiołek
osiołek
2 lat temu
Reply to  ren

Nikt nie kwestionuje, że jest to bardzo ciężka rola w opiece nie tylko nad osobą niepełnosprawną ale i chorą psychicznie, Siostry Prezentki podejmują się nie za darmo, pobyt dziś kosztuje ok. 5 tys. zł. Oddają do opieki i z powodu, że nie każdy ma warunki życiowe aby opiekować się, Siostry najwidoczniej mają. Nie od dziś takie domy opieki są. Problem opisany jest w innym miejscu: jeśli już DPS podejmuje się bardzo trudnego zadania, tak jak powiedziałaś np. nie wolno bić, a tutaj bito jak wynika z relacji.

osiołek
osiołek
2 lat temu
Reply to  osiołek

5 tys. zł miesięcznie, to nie jest mało

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
2 lat temu
Reply to  osiołek

Cieszymy się.

osiołek
osiołek
2 lat temu

Dodaj, podszywacz, jeszcze osiołka do kompletu w nicku a dostaniesz odpowiedź, że komentarz to idiotyzm. No ale cóż innego z inwalidzkiej głowy z orzectwa renty mogłoby wyjść.

osiołek
osiołek
2 lat temu
Reply to  osiołek

orzecznictwa

Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
Konstantynopolitańczykówna Hermenegilda Pierwsza
2 lat temu
Reply to  osiołek

Orzectwo brzmi ciekawiej, to jest ten co błędów nie robi.

osiołek
osiołek
2 lat temu

głupek

Dominik
Dominik
2 lat temu

Na temat tych bab nie dyskutuję znam 3 pingwiny z mojego otoczenia odjechane baby kompletnie nie do życia mają swój urojony Świat i usługi czarnych wg mnie naprawdę mało Boga i miłości dla drugiej osoby może nie wszystkie ale 80 % tak samo chłopy dlaczego nie pracują a po pracy do klasztoru a nie płacimy na nich.

wątpliwe
wątpliwe
2 lat temu
Reply to  Dominik

Niżej osobnik podszyty pod nick Osiołek pytał czy zakonnica jest kobietą. Czyżbyś odpowiadał Mu?, niemożliwe – piszesz o babach. O chłopach to już pojechałeś za daleko.

Dominik
Dominik
2 lat temu
Reply to  wątpliwe

Mowa o zakonnikach mam nadzieje że to chłopy zdrowe trochę zboczone do pracy a nie luksusy za naszą kasę.

wątpliwe
wątpliwe
2 lat temu
Reply to  Dominik

zrozumiałem

.
.
2 lat temu

Towarzysz redaktor zaktualizował artykuł o straszliwym horrorze w Jordanowie,ale przez kilka dni pisał o blokadach Orlenu przez kodziarstwo spod znaku pieczonej kury,otórz towarzyszu ,jak podały media krajowy zarząd tej lewackiej ruchawki stanowiła czwórka panów ,którzy na stronie internetowej owej ruchawki podali zmyślone dane osobowe i zdjęcia przypadkowych osób,ściągnięte z netu.Prosimy o aktualizacje

osiołek do usług
osiołek do usług
2 lat temu
Reply to  .

I co myślisz kropka kreska czy przecinek, że “towarzysz redaktor” coś Ci odpowie na prowokację? Jakie podały media?, B24 to też media. Zaktualizowałeś sam co to polujesz na KOD-owców, lewaków bo Ci umożliwiła B24 i możesz być zadowolony. Marna to odwaga pisać Tobie do kogoś kto nic nie odpowie i nazywać go jak chcesz.
O horrorze w Jordanowie jednak jest tutaj sprawa a nie o blokadach Orlenu i znana to jest metoda przeniesienia na dyskusję z tematu niewygodnego – w inne miejsce.
P.S. otórz się pisze otóż

Escort
Escort
2 lat temu

Co się plujesz facet?

facet
facet
2 lat temu
Reply to  Escort

w ogóle coś mówiłeś? wyartykułuj jeśli coś nie rozumiesz, nie wiesz, chętnie odpowiem

osiołek
osiołek
2 lat temu

Kropka kreska czy przecinek – bierzesz się do dyskusji a nie masz argumentów lecz zaślepia Twoje oczy oszołomstwo, to już kilka razy mówiłem. I nie masz też kwalifikacji aby pisać na poziomie. Nie zrobi redaktor jak chcesz bo się nie da, ale masz małą pojemność głowy i nie zrozumiesz. Możesz sobie ile chcesz pisać PO, lewacy, mendy, też mnie obrażać i pomawiać – to nic nie zmieni. Jeśli Ci się nie podoba NIE CZYTAJ lewackiej prasy, zmień gazetę. Był tutaj kiedyś osobnik o nicku Ali, też zachowywał się podobnie jak Ty, zapowiedział, że się wycofuje i już nie ma takiego… Czytaj więcej »

osiołek
osiołek
2 lat temu
Reply to  .

Na Twoją nadzwyczajną mądrość kreska kropka czy przecinek, głupszy osiołek powie Ci tak. Jest różnica między napisaniem odpowiedzialnie aktualizacji jaką chcesz w powołaniu się na bliżej nieokreślone media przez zawodowego redaktora podpisanego z imienia i nazwiska a Tobą co jesteś incognito nie umiejąc określić się nawet porządnym nickiem np. osiołek. Po prostu, nie znasz się na sztuce pisania. Np. prosimy w czyim imieniu? Bo Ty tak uważasz? – za mało. Przykro osiołkowi, że musi uświadamiać podstawowe sprawy, ale rozumie, że to z oszołomstwa kropka, kreska czy przecinek plecie.

Escort
Escort
2 lat temu
Reply to  osiołek

Dobre farmazony, skąd ci to do głowy wpada?

osiołek
osiołek
2 lat temu
Reply to  Escort

To nie są farmazony lecz tylko prawda i nie wpada mi do głowy lecz w tej głowie jest. To się nazywa wiedza. Co mogę jeszcze wyjaśnić?, może być szczegół.

Matka
Matka
2 lat temu

Bardzo proszę aby B24 nadal miała rękę na pulsie w kierunku wyjaśnień do końca jakie są decyzje, konsekwencje w sprawie zarzutów. Jest trochę więcej obywateli co mają kogoś w DPS i oby to nie były państwa w państwie, ustanawiające zarządzenia wewnętrzne wygodne dla siebie a niekoniecznie dla pensjonariuszy. Szczególnie takich jak tutaj, którzy nie potrafią wiarygodni przy skarżeniu się. Ta sprawa nie może być uzasadniana przerzucaniem winy na polityków, to jest sprawa czysto ludzka.

Osiołek
Osiołek
2 lat temu

Czy zakonnica jest kobietą? Bo okazało się że Hermenegilda to obleśny facet.

miszcz w mieszaniu
miszcz w mieszaniu
2 lat temu
Reply to  Osiołek

Osiołek posługuje się nickiem z małej litery, ten to podszywacz, który przerzucił się z podszywania nicka Hermenegilda. Nie ma nic tutaj do powiedzenia w sprawie sytuacji w DPS w Jordanowie ale zmieszać czemu nie.

Osiołek
Osiołek
2 lat temu

A co ty masz do powiedzenia w sprawie sytuacji w DPS Jordanów? Nic bo jesteś tylko trollem osiołku, hermenegildo, izo, Konstantynopolitanczykówno, itp.

?
?
2 lat temu
Reply to  Osiołek

żałosne

jeśli kłamać to zawsze jednakowo
jeśli kłamać to zawsze jednakowo
2 lat temu
Reply to  Osiołek

ono też było.
Czyli zapomniałeś się, podszywacz, i przyznajesz mi nick Hermenegilda? No to co będzie z nickiem Hermenegilda oryginał?

Dominik
Dominik
2 lat temu
Reply to  Osiołek

A ty na ich usługach.

osiołek
osiołek
2 lat temu
Reply to  Dominik

podszywacz sam nie wie na czyich jest usługach, wie że walczy z Hermenegildą.

misja i wizja
misja i wizja
2 lat temu

Dyrektorka DPS przebywająca poza zakonem to nie jedna z Sióstr lecz Siostra dyrektorka DPS, która powinna być szczególnie świadoma misji. Nie odniosła się generalna przełożona do sytuacji postawienia zarzutu utrudniania śledztwa w tym miejscu.

misja i wizja
misja i wizja
2 lat temu

Każda instytucja ma misję na czele, musi być ze względów formalnych w informacji o działalności.

mało wiem
mało wiem
2 lat temu

Nie wizytacja z Urzędu Wojewódzkiego w badaniu podstawności zarzutów jest najważniejsza. W DPS-ie prowadzonym przez Zakon jest trochę zatrudnionych pracowników cywilnych w kompetencji Zakonu?