Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Numer działki – jak go znaleźć na mapie?

Znajomość numeru działki pozwala na dotarcie do prowadzonej dla niej księgi wieczystej. Zapoznanie się z treścią tego dokumentu jest z kolei jedną z najważniejszych czynności przed zakupem gruntu. Sprawdź, jak ustalić numer działki za pomocą mapy.

Numer ewidencyjny działki a identyfikator działki – czym się różnią?

Zarówno numer ewidencyjny, jak i identyfikator, to dwa oznaczenia pojawiające się w kontekście działek. Jaka jest między nimi różnica?

Numer ewidencyjny działki funkcjonuje w obszarze obrębu ewidencyjnego, np. dzielnicy miasta. Poszczególnym działkom nadawane są niepowtarzalne numery (np. 52, 98, 216), w rezultacie czego nie ma możliwości, aby w jednym obrębie ewidencyjnym dwie działki były oznaczone tak samo. Do rzadkości nie należy jednak sytuacja, gdy w obrębie ewidencyjnym funkcjonują liczby w postaci ułamka, np. 52/1 i 52/2. Będzie tak, gdy właściciel podzielił posiadany grunt na mniejsze parcele.

Od numeru ewidencyjnego działki trzeba odróżnić identyfikator działki, który służy do precyzyjnego określenia jej położenia. Identyfikator działki jest znacznie dłuższy niż numer ewidencyjny, a ponadto wyróżnia się schematyczną budową – jest zgodny ze wzorem WWPPGG_R.XXXX.NDZ, gdzie poszczególne symbole oznaczają m.in. województwo, powiat, gminę czy typ gminy (miejska, wiejska, dzielnica miasta).

Jak ustalić numer działki?

Ustalenie numeru działki jest dziś możliwe na dwa sposoby – przez internet oraz w starostwie powiatowym. Jak wygląda to w praktyce?

Aby ustalić numer działki przez internet, wystarczy przejść na portal internetowy Geoportal360.pl. Znalezienie numer ewidencyjnego działki możliwe jest:

  • Na mapie. Wystarczy wybrać obszar, a następnie powiększać mapę aż do pojawienia się granic działek. Po kliknięciu wybranej działki można uzyskać informacje m.in. o jej numerze.
  • Poprzez katalog. Należy wybrać województwo i powiat, a następnie przejść do mapy i odszukać na niej działkę.

Numer działki można też ustalić w starostwie powiatowym. Jest to jednak mniej wygodny sposób – trzeba udać się do urzędu, który jest właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Jeżeli planujesz zakup działki np. w innym województwie niż to, w którym mieszkasz, czeka Cię dłuższa podróż.

Jak dotrzeć do księgi wieczystej, znając numer ewidencyjny działki?

Za pośrednictwem portalu internetowego Geoportal360.pl możliwe jest też dotarcie do księgi wieczystej nieruchomości. Po kliknięciu wybranej działki pojawi się możliwość przejścia na stronę KsiegiWieczyste.pl. Ponieważ jest to portal komercyjny, za dostęp do numeru księgi wieczystej prowadzonej dla wybranej działki trzeba uregulować opłatę. Posiadając numer KW można zapoznać się z treścią danej księgi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Numer księgi wieczystej można też uzyskać w urzędzie. Podobnie jak przy uzyskaniu numeru działki pojawiają się jednak trudności – w tym przypadku konieczne jest wskazanie interesu prawnego do otrzymania takiej informacji. Zdarza się, że chęć zakupu działki nie jest według urzędnika wystarczająca.

Podsumowując: współcześnie dotarcie do numeru działki wcale nie jest kłopotliwe – wystarczy skorzystać z internetowych narzędzi. Również online można dotrzeć do numeru księgi wieczystej i sprawdzić m.in. kto jest właścicielem gruntu, czy i na czyją rzecz zostały ustanowione służebności oraz czy działka jest zadłużona.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments