Wydarzenia Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wyjątkowa ziemia z Oświęcimia trafi pod… Tatry

Fot. UM w Oświęcimiu

W cokole repliki krzyża z Giewontu na zakopiańskich Krzeptówkach zostanie złożona urna z ziemią pochodzącą z oświęcimskiego Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. Od prezydenta grodu nad Sołą Janusza Chwieruta odebrał ją kustosz Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej ks. Marian Mucha w towarzystwie parafian.

Uroczysta ceremonia wmurowania urny z ziemią odbędzie się 11 listopada podczas zakopiańskich uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości. – Po mszy świętej za Ojczyznę, w której bierze udział społeczność Zakopanego i władze miasta pójdziemy w uroczystej procesji do repliki krzyża z Giewontu, znajdującego się obok kościoła i tam nastąpi uroczysty moment wmurowania urny – mówi kustosz sanktuarium ks. Marian Mucha. Dodaje, że w  cokole krzyża zgromadzona jest ziemia z różnych miejsc, uświęconych krwią Polaków jak: Katyń, Smoleńsk, Westerplatte, Dachau, Gibraltar czy cmentarzy wojennych: Monte Casino, Bredy, Narwiku, Loreto i Ancony.

Krzyż na Krzeptówkach jest wierną repliką krzyża wznoszącego się na Giewoncie. Ufundowali ją 18 sierpnia 2001 roku księża Pallotyni z okazji setnej rocznicy postawienia krzyża na najbardziej rozpoznawalnym szczycie po polskiej stronie Tatr.

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało wybudowane w latach 1987-1992 jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Opiekują się nim księża Pallotyni.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments