Wydarzenia Bielsko-Biała

Wylewają rzeki, zalane auta na ulicach, drogi nieprzejezdne. Potężna ulewa nad regionem

Od kilku godzin nad całym regionem występują bardzo intensywne opady deszczu. Według danych IMGW w ciągu kilku godzin w bielskich Aleksandrowicach spadło ok. 50 mm wody na mkw. Wylało wiele cieków wodnych, a pod wiaduktami tworzą się rozlewiska i zalewane są samochody. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Starym Bielsku, gdzie zalewane są posesje i domy. Poziom wody osiąga nawet 1 metr!

Z danych stacji meteorologicznej IMGW w Aleksandrowicach wynika, że we wtorek pomiędzy godz. 4.00 a 6.00 spadło 76,5 mm deszczu, a w ciągu ostatnich 24 godzin aż 123,3 mm. To tyle, co w miesiąc.

Biała w Mikuszowicach na wodowskazie IMGW ma 196 cm (alarmowy – 200 cm). Stan na godz. 6.50.

Przed godz. 7.00 sytuacja w Starym Bielsku, gdzie wylał potok Starobielski powoli się uspokaja. Na budynkach gospodarczych doskonale widać, jak wysoki był poziom wody na posesjach. W niektórych miejscach był to nawet 1 m wody! Obecnie woda stopniowo opada, słabną także opady deszczu.

W rejonie ul. Konwaliowej wylał potok Krzywa. Woda sięgała wysokości klamek w drzwiach aut.

Do godz. 6.25 ok. 650 interwencji wpłynęło do PSP w Bielsku-Białej. To także zdarzenia z powiatu. – Jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości od północy. W tym momencie pracuje ok. 50 zastępów – mówił bryg. Roman Marekwica, komendant PSP w Bielsku-Białej na antenie Polsat News.

Nad ranem zagrodzony taśmą został wjazd pod wiadukt w ciągu ul. PCK, gdzie jest rozlewisko.

Drogą płynie rzeka, posesje pływają – to sygnały od mieszkańców Kamienicy i Lipnika.

Przed godz. 6.00 komunikat wydał IMGW: Miejscami występują opady deszczu o natężeniu silnym i ulewnym, punktowo nawalnym, którym towarzyszą także burze. W Bielsku-Białej w ciągu godziny spadło 30,1 mm, a w Ustroniu 24,8 mm. Strefa opadów wraz z burzami przemieszcza się na północny zachód. W ciągu najbliższych 2 godzin prognozowane jest dalsze występowanie lokalnych burz i intensywnych opadów.

Trudna sytuacja panuje także w gminie Jasienica. Na ul. Strumieńskiej zablokowany jest całkowicie wjazd pod wiadukt S-52. Droga jest nieprzejezdna także w Międzyrzeczu Dolnym na ul. Rudzickiej.

bak

Zdjęcia: Mirosław Jamro

google_news