Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Wysokimi karami w piratów drogowych. Mandat nawet 5000 złotych

Duże zmiany szykowane są w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Uderzą głównie w piratów za kierownicą. Rząd chce uzależnić wysokość składki OC od liczby punktów karnych (te mają być kasowane dopiero po upływie dwóch lat), a do tego karać znacznie wyższymi mandatami.

Założenia zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury. W rządowej informacji czytamy, iż “Zmiany pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze, m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Nowe rozwiązania uwzględniają również przyznanie renty osobom bliskim ofiar wypadków ze skutkiem śmiertelnym spowodowanych przez pijanych kierowców”.

Kolejna zmiana dotyczy powiązania wysokości stawek ubezpieczeń OC z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych przez kierowcę wykroczeń. Podwyższona ma być dolna granica wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne i dotyczą m.in. naruszania praw osób pieszych, niestosowania się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszania dopuszczalnych prędkości jazdy. Planowany jest wzrost maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podniesienie maksymalnej wysokości grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym. Podwyższony ma być także mandat karny do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km na godz. Zakłada się, że wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe.

Uzgodniono zmiany odnośnie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności dla pijanych kierowców. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć “prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości; przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego; przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny”.

Umożliwione ma być też orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Co ważne, przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora. Jest też propozycja czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia. Mowa o okresie na trzy miesiące. Niezależnie od tego taki delikwent dostanie karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.
I ma zmienić się system dotyczący punktów karnych, które znikną z konta kierowcy nie po roku lecz po dwóch latach. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych (obecnie najwięcej jest 10). I nie będzie szkoleń, po odbyciu których, obecnie liczba punktów ulegała zmniejszeniu.

Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
2 lat temu

A Kiedy pisowskie oszołomy napiszą wysokie pensje i godziwe pensje . I służba zdrowia kiedy się poprawi a nie w koło tylko mandaty, podatki . A policja niech się weźmie za złodzieji bo w tej dziedzinie to do w tyle

tylko pytam
tylko pytam
2 lat temu
Reply to  Jacek

Co tam Jacusiu bełkoczesz?

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 lat temu
Reply to  Jacek

Słyszałam, że podwyżka mandatów ma wpłynąć na podwyżkę średniej krajowej.

UBolek
UBolek
2 lat temu
Reply to  Jacek

Spokojnie durniu. Wszyscy wiemy, że za PO każdy zarabiał gigantyczne pieniądze, a większość to nawet osiągała 5 zł na godzinę, albo mieli ten luksus i nie musieli wstawać rano do pracy bo byli na bezrobociu….

marian
marian
2 lat temu
Reply to  UBolek

ty tępaku za PO kielbasa kosztowała 8 zł za kg a teraz 34 zł, chleb 2zł teraz 8 zł a że bezrobocie jest niskie to dzięki temu że 3.5 miliona a na nas zapieprzają ukraińcy i inni zza wschodniej granicy i imigranci Afryki

Lolek
Lolek
2 lat temu
Reply to  marian

Za PO paliwo 3zł kosztowało,
a za PiS dochodzi już do 6 zł.

Marek 27 lat za kierownicą.
Marek 27 lat za kierownicą.
2 lat temu

Bardzo dobrze jeszcze zabierać prawko to co robią i****i to szok ostatnio widziałem debila na Andersa w kierunku Mazańcowic stały 3 auta na czerwonym a d***l min 120 poszedł jak przecinek ,musi być 10 samochodów po cywilu i trzebać tych idiotów na złomach i zabierać prawka a mandat min 5000 zł.

Jacek
Jacek
2 lat temu

Masz rację tylko że nie udolna Policja to łapie takich co przekroczy o 30 km. Bo na piratów nie ma szans złapać

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
2 lat temu

Skąd nabrać sędziów, z – pokoju?

Oset
Oset
2 lat temu

Dobrze by było żeby były prowadzone statystyki grup zawodowych czy społecznych do których należą pijani kierowcy , ponieważ za politykę odpowiada zarząd i to on powinien ponosić również konsekwencje

marian
marian
2 lat temu
Reply to  Oset

oset ty to poważnie napisałes?zarząd odpowiada za pijanych bandytów za kierownicą?wg ciebie to prezesi wlewają im alkohol do pysków? aleś ty głupi