Wydarzenia Bielsko-Biała

„Z sercem do pacjenta”. Spotkanie kardiologiczne w Bielsku-Białej

Fot. Marcin Kałuski

2 grudnia w siedzibie Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku-Białej odbędzie się cykl spotkań w ramach działalności „Klubu Pacjenta”. Uczestnicy będą mogli wysłuchać interesujących wykładów ekspertów na temat zdrowia, a także wziąć udział w indywidualnych konsultacjach.

Spotkanie stanowi wydarzenie towarzyszące III Podbeskidzkim Warsztatom Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych, współorganizowanych przez Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Beskidzką Izbę Lekarską, Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej oraz Grupę American Heart of Poland.

Prelekcje w Bielsku-Białej stanowią część szerszego projektu pod nazwą „Klub Pacjenta”. To inicjatywa, która zwraca szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i budowanie relacji ze środowiskiem pacjentów. Tym razem Klub Pacjenta został połączony z innym ważnym wydarzeniem w świecie medycyny – Podbeskidzkimi Warsztatami Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych.

– III edycja Podbeskidzkich Warsztatów Diagnostyki Obrazowej i Procedur Małoinwazyjnych będzie wyjątkowo ciekawa, nie tylko z uwagi na wybrane zagadnienia, ale również na fakt, iż będą jej towarzyszyć również prelekcje dla pacjentów. Tym sposobem spotkanie będzie nie tylko doskonałą platformą wymiany doświadczeń w środowisku lekarskim, ale również okazją do budowania większej świadomości na temat zdrowia wśród społeczności lokalnych – mówi prof. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii, dyrektor Ośrodka Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej. – Dodatkowo będziemy się mogli podzielić naszą wiedzą również z przyszłymi pokoleniami lekarzy, w ramach wydarzenia przewidziane są bowiem również warsztaty dla licealistów. W ten sposób możemy dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby zachęcać młodych ludzi do związania swojej przyszłości zawodowej z medycyną – wyjaśnia.

W czasie spotkania poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące karty pacjenta z niewydolnością serca, roli i miejsca rehabilitacji kardiologicznej u osób z chorobami układu krążenia oraz wsparcia psychologicznego dla pacjentów z chorobami układu krążenia i ich rodzin. Zainteresowani dowiedzą się również jak istotne znaczenie w zapobieganiu chorobom serca i naczyń ma prawidłowy styl żywienia. Przedstawione zostaną również optymalne wzorce ruchowe dla kuracjuszy rozpoczynających aktywność fizyczną. Osobny wykład poświęcony zostanie prawom i obowiązkom pacjenta. Wyjątkowym elementem spotkania będzie też prelekcja online przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

– To bardzo ważna inicjatywa. Serdecznie zapraszamy na to spotkanie pacjentów – podkreśla Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Ideą Klubu Pacjenta jest propagowanie wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych, zdrowego żywienia, aktywności fizycznej, walki z nałogami i przyzwyczajeniami negatywnie wpływającymi na zdrowie. Stąd też oprócz wykładów w ramach spotkania przewidziane zostały również indywidualne konsultacje z kardiologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem. Na uczestników czeka także możliwość pomiaru ciśnienia oraz prezentacja systemu do zdalnego monitorowania pacjenta. Zarówno wykłady, konsultacje jak i badania przeprowadzane w trakcie wydarzenia są bezpłatne.

Wśród ekspertów, którzy chętnie podzielą się swoją gruntowną wiedzą i doświadczeniem znajdą się:

• prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Bielsku-Białej, dyrektor generalny Centrum Badawczo-Rozwojowego, Grupa American Heart of Poland,
• dr hab. prof. Zbigniew Nowak, kierownik Zakładu Fizjoterapii w Chorobach Wewnętrznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
• dr hab. prof. Krzysztof Ficek, specjalista ortopeda Galen-Ortopedia Sp. z o.o., Katedra Fizjoterapii w Dysfunkcjach Narządu Ruchu i Medycyny Sportowej AWF w Katowicach,
• Marzanna Bieńkowska, zastępca dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta,
• Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce,
• Katarzyna Jasionowicz, dietetyk z Uzdrowiska Ustroń, Grupa American Heart of Poland,
• Justyna Zdanowicz, psycholog z Centrum Medycznego Corvita w Bielsku-Białej.

google_news