Wydarzenia Bielsko-Biała

Zandberg w Bielsku-Białej o „antyzwiązkowych represjach”

Zdjęcia: Partia Razem, Okręg Podbeskidzie

Wczoraj w Bielsku-Białej na parkingu wapienickiego zakładu TI Automotive odbyła się konferencja prasowa związków zawodowych NSZZ Pracowników FCA Poland SA, WZZ Sierpień 80′ oraz partii Razem. Szef Razem Adrian Zandberg mówił o projekcie ustawy chroniącej związkowców.

– Podczas konferencji poruszono problem zwolnień działaczy związkowych w Polsce, a także przypomniano o antyzwiązkowych represjach w zakładach – relacjonuje Mateusz Merta z Partii Razem.

– Byliśmy tutaj w roli obserwatora w trakcie trwającego referendum strajkowego. Referendum odbywało się tutaj, na parkingu. Pracodawca nie wyraził zgody na przeprowadzenie go na terenie firmy. Również i z tego miejsca próbowano nas usunąć, grożąc policją. To o takich zachowaniach dziś mówimy – stwierdziła Magdalena Madzia z zarządu podbeskidzkiego okręgu Partii Razem.

Magdalena Madzia.

– Osobiście doświadczyłem zakazu wejścia na zakład pod pretekstem pandemii (a inne osoby z zewnątrz wchodziły), czy brak możliwości uczestniczenia w pracach komisji BHP, a przecież to związki zawodowe sprawują nadzór nad BHP – dodał Krzysztof Laszczak, przewodniczący NSZZ Pracowników FCA Poland SA.

– Sygnały o antyzwiązkowych represjach docierają do naszych biur poselskich z całej Polski. Ograniczenia w działalności i bezprawne zwolnienia związkowych liderów i liderek, to niestety stała praktyka polskich pracodawców. Choć wiedzą, że łamią prawo, robią to, bo postępowania i tak ciągną się latami. Jako Lewica chcemy to zmienić i właśnie dlatego złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy gwarantującej skuteczną ochronę pracowników działających w związkach zawodowych – oznajmił poseł Adrian Zandberg z Razem.

W myśl projektu, sąd w ciągu czterech tygodni miałby zapewnić związkowcowi takie zabezpieczenie, które zagwarantuje mu kontynuację pracy aż do prawomocnego wyroku. – Jeżeli zwalniany związkowiec otrzyma gwarancję pracy do wyroku sądu, to zwalnianie związkowców zwyczajnie przestanie się nieuczciwym pracodawcom opłacać – przekonywał Zandberg.

Adrian Zandberg.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
skuteczność
skuteczność
1 miesiąc temu

I co z tego, że lewica złożyła w sejmie projekt ustawy jeśli nie zostanie podjęty. Chyba, że szef wie kiedy będzie w najbliższym czasie procedowany.

Igna
Igna
1 miesiąc temu

Związki zawodowe – TAK, ale won z zakładów, za brame, nie dla nieróbstwa i populizmu.

zaistnieć
zaistnieć
1 miesiąc temu

Co zrobić jak to zakłady pracy uważają, że są represjonowani? A to związki zawodowe w “Automotive” nie mają centralnych władz związkowych aby tam złożono projekt ustawy, skąd partia “Razem” zna się w branży związkowej?

boss
boss
1 miesiąc temu

wybory blisko,kawiorowa lewica i ich udawana troska o lud pracujący