Wydarzenia Bielsko-Biała

Zaniedbany, zapomniany bielski monument

Fot; Marcin Płużek

Ten pomnik najwyraźniej nie leży – i to od dawna – władzom Bilska-Białej. Patrząc na jego przeszłość można by właściwie machnąć ręką na to, jak bardzo zapuszczone jest to miejsce, gdyby nie widniejący na cokole napis.

Wzniesiono go przy ulicy Partyzantów jeszcze w czasach PRL-u i miał upamiętniać tak zwanych „utrwalaczy” – czyli tych, którzy walczyli i ginęli za ludową, socjalistyczną Polskę. Przed monumentem urządzono sporej wielkości plac, na którym organizowano w tamtych czasach patriotyczne uroczystości.

Po zmianie ustroju nie wiedziano za bardzo, co począć z taką pamiątką z minionej epoki. Zwłaszcza, że nie jest to byle jakieś badziewie, lecz prawdziwe dzieło sztuki, którego nie chciano ot tak pozbywać się z miasta. Wykonana z brązu ogromna statua zwane przez bielszczan „Gorejącym Torsem”, to dzieło znanego bielskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa, twórcy o światowej renomie. Dlatego też jakieś dwie dekady temu władze miasta wpadły na pomysł, aby zmienić przesłanie pomnika. Na cokole pojawiła się nowa, uniwersalna inskrypcja – „Poległym za Polskę”. Zaaranżowano też na nowo otocznie pomnika zastępując monumentalny plac skromnym skwerkiem.

Miejsce to wciąż wygląda jednak tak, jakby nikt o niego nie dbał. Ozdobne krzewy przypominają dżunglę, a trotuary zarastają dzikie chaszcze. Do tego śmieci i potłuczone szkło. Jak na miejsce mające upamiętniać bohaterów, którzy oddali życie z swój kraj, to trochę słabo…

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roksana
Roksana
8 miesięcy temu

Władze miasta wolą wydawać pieniądze na ochonę marszów tęczowej miernoty.

Bohater
Bohater
8 miesięcy temu

Poległym za Polskę to pomnik na każdy czas…zrobić bruk granitowy na około,postument obłożyć białym i czerwonym marmurem po skosie..jak wzór flaga polska…a ręce pomnika podświetlić od tyłu w niebo białym i czerwonym światłem..jako symbolika flagi i rąk w górę…Victoria…

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu
Reply to  Bohater

Pojmuję ironię, ale może lepiej posprzątać, uporządkować?

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu

No bo to pomnik ofiar “żołnierzy wyklętych”, czyli bandytów, którzy przyzwyczaili się do życia w lesie z bronią, na koszt mieszkańców wsi, mordujący Polaków pragnących ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości.
Kto ma o nich pamiętać, przecież nie IPN.

proste
proste
8 miesięcy temu
Reply to  Paweł

znalazł się znawca historii ,pewno jakiś potomek UBeków

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu
Reply to  proste

Widzisz, dzięki tym poległym masz dzisiaj możliwość mówienia po polsku, twoi dziadkowie mieli możliwość spłodzenia twoich rodziców, nie zgineli jak 200 tyś Warszawiaków w powstaniu.
Twoi rodzice nauczyli się pisać i czytać, a nawet dostali mieszkanie z kiblem i bieżącą wodą.
Ale kto by tam o tym pamiętał, IPN mówi tylko o zbrodniach PRLu.

Bialanin
Bialanin
8 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Masz na myśli “Inkę” forumowy błażnie?

Paweł
Paweł
8 miesięcy temu
Reply to  Bialanin

Inkę? Cóż, wyklęci oprócz rekwirowanego i zrabowanego żarcia potrzebowali opieki medycznej i lekarstw, a tym zajmowała się Inka. Tym i nie tylko tym.

Pol
Pol
8 miesięcy temu

Cmentarz żołnierzy rosyjskich w BB ul. Lwowska zawsze pięknie wykoszony. A rusy niszczą Polskie cmentarze na wschodzie. Wstyd.

proste
proste
8 miesięcy temu

jest coś takiego jak muzeum komunizmu ,można przekazać gratis

wstyd
wstyd
8 miesięcy temu

Nie ma tu zakresu działań Instytut Pamięci Historycznej? Może tak harcerzom powierzyć miejsce?

Bielska
Bielska
8 miesięcy temu
Reply to  wstyd

ZHR ma piękny budynek przy Bystrzańskiej a na maszcie wisi flaga, która aż prosi się o wypranie i wyprasowanie. Przypominam, że na flagi państwowe mają być czyste i wyprasowane.

każdy zrozumie
każdy zrozumie
8 miesięcy temu
Reply to  Bielska

Jeśli flaga wisi z tytułu uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego – może być niewyprasowana, a biały kolor jest szybko budzący się