Wydarzenia Bielsko-Biała

Wilkowice: mieszkańcy tracą cierpliwość. Nieprosty remont Prostej

Fot. Marcin Płużek

Mieszkańcy Wilkowic z niecierpliwością obserwują nikłe postępy prac na remontowanej ulicy Prostej. Roboty ruszyły w zeszłym roku, a ich końca ciągle nie widać. Można odnieść wrażenie, że wykonawca nie spieszy się z dokończeniem dzieła.

Był nawet moment, że wyglądało, jakby robotnicy zeszli z rozgrzebanego placu budowy. Sprawa była wówczas dyskutowana na forum Rady Gminy. Przy ulicy Prostej mieszka sporo osób, które mają gigantyczne problemy z dotarciem do swoich domów. Wójt uspakajał wtedy radnych, że sytuacja została już opanowana i udało się zdyscyplinować wykonawcę, który obiecał realizować inwestycję zgodnie z planem. Jednak patrząc, w jakim stanie jest teraz remontowana droga, można mieć wątpliwości, czy firma rzeczywiście wzięła sobie tamtą obietnicę do serca. Remontowana droga jest wciąż fragmentami nieprzejezdna.

Umowę z wykonawcą na przebudowę ulicy Prostej władze gminy podpisały we wrześniu ubiegłego roku. Niedługo potem ruszyły prace drogowe. Ich zakres jest spory, inwestycja została podzielona na dwa etapy. Ulica jest całkowicie przebudowywana. Prace modernizacyjne objęły nie tylko samą drogę, lecz także wszystkie instalacje biegnące zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Koszt przedsięwzięcia to ponad 9 milionów złotych, a lwią część pieniędzy potrzebnych na realizację zadania gmina otrzymała z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Przetarg wygrała warszawska firma FBSerwis S.A., która dała się już poznać na Podbeskidziu ze swojej nieterminowości – to ona realizowała między innymi przebudowę ulicy Łowieckiej w Bielsku-Białej oraz trwający wciąż remont placu Wojska Polskiego. – Problem polega na tym, że firma, która wykonuje prace, została co prawda wybrana na podstawie prawa zamówień publicznych, jednak od początku mieliśmy świadomość, że może okazać się niesolidna – mówił w czerwcu wójt gminy Wilkowice Janusz Zemanek, przywołując przykłady tej niesolidności, chociażby te obserwowane podczas realizacji inwestycji drogowych w Bielsku-Białej. Dodał nawet, że gmina próbowała „odsunąć” tego akurat wykonawcę od realizacji zadania, lecz po konsultacjach z prawnikami uznano, że to niemożliwe. Firma zaoferowała najniższą cenę i wygrała przetarg.
– W ostatnim czasie podjęliśmy wszelkie możliwe działania i użyliśmy wszelkich możliwości, aby przymusić lokalną firmę, która jest podwykonawcą FBSerwis do podjęcia działań – tłumaczył KRONICE w czerwcu wójt Zemanek, po tym jak w maju robota na remontowanej drodze niemal stanęła. Po tych interwencjach prace były prowadzone z dużą intensywnością, a ulica w prawie połowie była już w tamtym czasie w jakimś stopniu przejezdna. Na niektórych fragmentach – z uwagi na trwające tam jeszcze prace ziemne, związane z przebudową wodociągu – droga była jednak nadal nieprzejezdna. Wójt wyraził opinię, że inwestycja nie jest zagrożona, a wykonawca powinien zakończyć ją w terminie. – Prowadzimy stały nadzór prac – podkreślał.
Czasu na zrealizowanie zadania pozostało wykonawcy jeszcze sporo, bo zgodnie z planem ulica ma być gotowa na początku przyszłego roku. Wciąż jednak nie widać, aby wykonawca spieszył się z robotą. Ulica wciąż nie jest w pełni przejezdna, a na placu budowy krząta się niewielu robotników.

Wójt Zemanek potwierdza swoją wcześniejszą ocenę sytuacji i zapewnia, że plac budowy jest nadal pod stałą kontrolą gminnych urzędników. Prace – może nie tak szybko, jak można by sobie tego życzyć – cały czas posuwają się do przodu. Wójt przekonuje, że na razie nie widzi zagrożenia niedotrzymania terminu przez wykonawcę. Na nieprzejezdnym jeszcze odcinku, od strony ulicy Wyzwolenia, są obecnie wykonywane podziemne przyłącza do budynków – może stąd obraz, że niewiele się dzieje. Natomiast od strony ulicy Żywieckiej prace drogowe posuwają się sprawnie, układane są tam już chodniki dla pieszych, ulica jest przejezdna dla jej mieszkańców. Zdaniem wójta nie jest więc tak źle, jak mogłoby się wydawać. Tylko osoby mieszkające przy ulicy Prostej powinny uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

google_news
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beny
Beny
7 miesięcy temu

I jak zawsze wpuszczają nas w maliny.Jedni i drudzy.
I nasuwa się pytanie komu wierzyć?

Polski Zad
Polski Zad
7 miesięcy temu

9 milionów na zrobienie autostrady z bocznej drogi. Fajnie się rozwala pieniądze. Po co w tym miejscu inwestycja na taką skalę??? Strażacka na wysokosci przedszkola ma asfalt na połowie drogi. Połowa dróg bocznych w połowie uwardzona, a oni przestawiają płoty….

Krysia
Krysia
7 miesięcy temu
Reply to  Polski Zad

Bo Wójt lubuje się w ZRIDach i w władcze ingerowanie w cudzą własność, bo nie chce słuchać mieszkanców i pytać ich o zdanie, bo on wie lepiej itd. itp., jeszcze tego nie zauważyłeś? a poza tym potrzeba jakiś “sukcesów” do ulotki wyborczej na przyszły rok, przecież nie napisze, że zadłużył Gminę jak żaden inny jego poprzednik, że Regionalna Izba Obrachunkowa zarzucała mu ukrywanie “sztuczkami” prawdziwego zadłużenia, by zadłużać się dalej itd. itp.. Po to jest ta droga w takiej formie by otworzyc oczy niedowiarkom, że on jest tym który zasługuje na najwyższy szacunek bo tyle zrobił dla Gminy

tgb
tgb
7 miesięcy temu
Reply to  Polski Zad

Będzie piękna fantastyczna droga 21 wieku odpowiednio Szeroka żeby mogły się wyminąć dwa samochody oraz porządny chodnik coś pięknego.

nie inaczej
nie inaczej
7 miesięcy temu
Reply to  tgb

Te 2 samochody muszą się wymijać z odpowiednim luzem, dobrze by było aby w ten luz zmieścił się też rowerzysta. Z pięknej i fantastycznej drogi wybieram bezpieczną. Chodnik wtedy tylko będzie porządny jeśli po nim będą chodzili porządni ludzie.

Bez emocji
Bez emocji
7 miesięcy temu
Reply to  tgb

Idealny pod deweloperskie w polach i pod zakład dla Pana ślusarza

Bożydar
Bożydar
7 miesięcy temu
Reply to  tgb

tgb patrząc na twoje komentarze obecne i poprzednie z artykułu o sypiącym się mostku to jesteś albo ukrywającym się pod tym nikiem wójtem albo opłacanym za komentarze urzędasem. Nie będziesz w przypadku tej drogi całował, przytulał, wychwalał i wielbił wójta za tą “inwestycje” 21, ba 22 wieku. Nie postawisz pomnika wójtowi za wielkie czyny i nie będziesz jeździł z bananem na twarzy tam i z powrotem po równej jak “stół” nawierzchni myśląc na jaką czesc i chwałę zasługuje dr mgr inżynier zemanek? Racja nie będzie czasu bo będziesz wielbił dwa mosty jeden w Wilkowicach drugi w Bystrej więc grafik będzie… Czytaj więcej »

Janek
Janek
7 miesięcy temu
Reply to  Bożydar

Haha dobre z tym wielbieniem, nie widziałem że są takie dzbany (tak sprawdziłem komentarze pana tgb), które będą się zatrzymywać przy mostkach i myśleć o wójcie że zrobił dobrą robotę… utrzymywanie dróg, mostów to jest ich zas…aby obowiązek a nie powód do pochwał, po to płacimy podatki i po to są samorządy i kropka

Bez emocji
Bez emocji
7 miesięcy temu

Mieszkam przy tej ulicy i takiej skali niemocy i braku kompetencji jeszcze w życiu nie widziałem. Chaos. O mieszkańcach nikt nie myśli. Jest jak w filmie “czy leci z nami pilot?”.

o co chodzi
o co chodzi
7 miesięcy temu

Mowa jest o opieszałym tempie roboty a nie podaje się jaki termin ma wykonawca przy dużym zakresie prac. Dopiero na końcu jest powiedziane, że na początku przyszłego roku, taki termin nie może być w umowie. Jeśli jest to Kkwartał 2024, wykonawca ma jeszcze pół roku czasu.

o co chodzi
o co chodzi
7 miesięcy temu
Reply to  o co chodzi

I kwartał

Wilkołak
Wilkołak
7 miesięcy temu
Reply to  o co chodzi

Czyli będą kłasć asfalt jesienią,zimą lub wczesną wiosną, kiedy będzie mokro i zimno, a to nie wróży dobrze trwałości nawierzchni. W specyfikacji technicznej wartośc graniczną otoczenia dla kładzenia nawierzchni określono na 0 stopni C. Nawet laik wie, że asfalt należy układać w temperaturze dodatniej. Powinno się go układać gdy temperatura otoczenia i gruntu wynoszą co najmniej 10°C, ale poniżej 30°C. Idealna temperatura to około 20 °C, podłoże dodatkowo powinno być suche, ponieważ wilgoć może wpłynąć na wiązanie By nie być gołosłownym to te informacje o temperturze 0 stopni pochodzą ze SZCZEGÓŁOWEJ SPECYFIKACJi TECHNICZNEJ WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH Tablica 7.… Czytaj więcej »

każdy nie zrozumie
każdy nie zrozumie
7 miesięcy temu
Reply to  Wilkołak

To jest teoria a życie jest życiem. Z autopsji wiem, widziałem jak robili chodnik od podstaw z betonowej kostki brukowej przy temp. -17 stopni początkiem zimy. Nie dawałem perspektywy 2 lat, że chodnik będzie się chwiał, krzywił, używany jest ok. 10 lat bez potrzeby naprawy. Nie pochwalam ale w życiu jest i tak.

Wilkołak
Wilkołak
7 miesięcy temu

Beton mozna wylewać w minusowej temperaturze, wystarczy dodać odpowiednią ilośc plastyfikatorów, by nie spękał, asfalt to asfalt ma swoje wymagania. Popatrz na drogi w Czechach tam nik go nie układa zimą i nawet w małych miejscowościach mają drogi asfaltowe równe jak stół.

zgadza się
zgadza się
7 miesięcy temu
Reply to  Wilkołak

Super, czekaj na idealną temperaturę 20 stopni i aby też wilgotność była optymalna 50 %

Janusz
Janusz
7 miesięcy temu
Reply to  zgadza się

A gdzie on napisał, że trzeba czekać na takie warunki? Według ciebie lepiej jest kłaść asfalt zimą i na błoto? A w takich warunkach mogą kłaść byle by temperatura otoczenia w momencie kładzenia wynosiła 0 stopni, później może być nawet -10 ehh szkoda gadać

Hermenegilda
Hermenegilda
7 miesięcy temu

Nie znam się ale dla mnie jest proste: Cieszymy się.