Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Żar: Magazyn energii na szczycie

Fot. Natalia Tokarska
Fot. Natalia Tokarska

Dziś na górze Żar uroczyście przecięto wstęgę przy nowym magazynie energii, obok farmy fotowoltaicznej należącej do spółki PGE Energia Odnawialna. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu badawczo-rozwojowego i posłuży do prowadzenia badań w zakresie wykorzystania magazynów energii w działalności grupy PGE.

– Konsekwentnie realizujemy program magazynowania energii – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Inwestycja na górze Żar jest jedną z kilku realizowanych przez PGE. Jak stwierdził Wojciech Dąbrowski podczas czwartkowego spotkania, docelowo do 2030 roku planowane jest wybudowanie magazynów o łącznej mocy co najmniej 800 MW. Dzięki magazynom takim jak ten na Żarze, można niwelować skutki włączania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego źródeł odnawialnych o zmiennej dyspozycyjności i poprawić charakterystykę pracy sieci.

W uroczystości udział wzięli – prócz przedstawicieli grupy PGE, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, starosta żywiecki Andrzej Kalata, wójt gminy Czernichów Barbara Kos-Harat.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
2 lat temu

Ta pani w kółeczku ładna 🙂