Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zioła lecznicze – 3 powody, by zaopatrzyć w nie domową apteczkę

Jesień i zima to pora, kiedy często sięgamy po leki. Zapominamy jednak, iż zamiast chemicznych substancji warto skorzystać z dobrodziejstw natury i zastosować ich naturalne odpowiedniki. Lecznicze cechy ziół znane są od dawna, a ich skuteczność w wielu przypadkach jest równie dobra jak tabletek. Nic zresztą dziwnego, gdyż spora część lekarstw, kupowanych w aptece jest produkowanych z roślin, nierzadko rosnących w naszych ogródkach. Co wiemy o ziołach?

  1. Zioła – lecznicze siły natury
  2. Jak stosować zioła?
  3. Które z ziół warto stosować?
Zioła – lecznicze siły natury

Rośliny zielne można spotkać niemal wszędzie. Jednak zdecydowana większość osób nie potrafi rozpoznać nawet podstawowych gatunków. A szkoda, gdyż mają one mnóstwo zalet. Jedną z nich jest oczywiście cena – te znalezione na łąkach i polach są darmowe, choć trzeba wiedzieć, jak je przygotować do spożycia. Sporo ziół posiada również różną skuteczność, w zależności od pory roku, w której je zbieramy. Z pomocą przychodzi sklep zielarski: tam zioła będą odpowiednio przygotowane i spakowane, dowiemy się również jakie dawki i w jakich przypadkach stosować. W sklepie takim można również kupić gotowe zestawy ziół, które są doskonałym remedium na określone schorzenia

Jak stosować zioła?

Niektóre zioła mogą mieć, zwłaszcza w zwiększonych dawkach, niepożądane efekty uboczne. Złym pomysłem jest więc słuchanie rad znajomych, niepopartych żadnymi argumentami. Znacznie lepiej zaufać doświadczonym zielarzom, lub po prostu skorzystać z oferty renomowanego sklepu zielarskiego – na przykład https://www.izielnik.pl/. Trzeba również pamiętać, iż nie wszystkie zioła działają od razu, niektóre osiągają najlepszy efekt nawet kilkanaście dni po pierwszym zażyciu, nie należy więc niepotrzebnie zwiększać dawek w oczekiwaniu na szybki efekt. Należy również uwzględnić fakt, iż zioła mogą wzmacniać lub przeciwnie – niwelować efekt zażywanych lekarstw, osiągając efekt przeciwny do zamierzonego.

Które z ziół warto stosować?

Herbatki ziołowe to dobry sposób na rozpoczęcie dnia. Zawierają one naturalne przeciwutleniacze, wpływające korzystnie na serce i wątrobę, a także opóźniające procesy starzenia. Popularna pokrzywa to źródło wielu witamin i minerałów, napar z pokrzywy bardzo korzystnie wpływa na organizm, podobnie jak skrzyp polny. Oba te zioła można również spożywać w postaci kapsułek, dostępnych w sklepie zielarskim. Doskonałe właściwości uspokajające melisy oraz łagodzące ból rumianku znane są chyba każdemu. Herbatki ziołowe na bazie tych roślin powinny znajdować się w każdej domowej apteczce. Podobnie zresztą jak i inne naturalne specyfiki, dzięki którym zadbamy o organizmy własne i rodziny.

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments